Renkli kalemlerin hatırlattıkları

Moda tasarım bölümünden mezunum. Lise yıllarım oldukça renkli geçti. Tüm öğretmenlerimizin belki de bizlerin üniversitede Güzel Sanatlar’da okuyacaklarını düşünüyorlardı. Bu yüzden diğer liselere göre oldukça renkli bir okul dönemim oldu. Konuşmanıza, kahkahalar atmanıza, derslere geç girmenize kimse aldırış etmezdi. Hepimiz bir miktar deliydik. Delilik ise bu işin olmazsa olmazıydı. Okulumda o kadar keyifliydim ki okul dışında bir yerde zaman geçirmek için okuldan çıkmayı istemezdim. Sabahtan akşama kadar renkli kalemler, eskiz kağıtları, moda tasarımları ile dolu yaratıcılığı kısıtlamayan bir okulda hayallerimizi kağıtlara döküyorduk.

Sönmez Kırtasiye ile tanışmam o dönemlere rastlar. Sönmez Kırtasiye Beşiktaş’ta trafik ışıklarının arkasında kalan sokaktaki ilk kırtasiye. Bu yıl 37. yıllarını kutluyorlar. Bana ve Güzel Sanatlar’da okuyan bir çok öğrenciye o renkli dünyanın kapısını açmışlardır. Renkli kalemler kuru boyalar, guaj boyalar, Stabilolar, Rotring’ler, sertten yumuşağa ton ton eskiz kalemleri, pelurlar, şöhler kağıtları hala önünden her geçtiğimde içerideki dünya gözlerimin parıldamasına yol açar. Onları hep mutlulukla anarım.

Geçenlerde o günlerden kalma boya kalemlerimi bulunca çocuk gibi sevindim. Üstüne çizim ve not defterlerim de ortaya çıkınca çalışma masası düzenleyiverdim. Her seferinde bakıp mutlu olduğum bir set oluşturdum. Defterlerim, kalemlerim ve gelecek hafta sonu kavuşacağımı düşündüğüm Fotoğrafçılık kitaplarım ile yine öğrenciliğin tadını çıkartacağım.

Teknolojinin geliştiğini bunca iç içe yaşarken anlamak kolay değil. Bir durup gelişmelere geriden bakmak gerekiyor. Renkli kalemleri ile kalbimi çalan Stabilo’nun yeni bir serisinden sizi haberdar etmek istedim. Kendisi ile çok iyi anlaşıyoruz. Ben uzun saatler çizim yaptığım dönemlerde parmağımda nasırlar oluşmasına neden olan bir sorun yaşamıştım. Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanırken bu sorun daha da artmıştı ve nasırlı bölümü kullanmamak için kalemi tutuşumu bile değiştirmek zorunda kalmıştım. Kardeşim ise yine aynı dertten yakınıyordu onun eline ise cerrahi müdahele gerekmişti. Bizim çektiğimiz eziyeti yeni nesil çekmesin. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için üretilen ergonomik kalemlerle geçen gün tanıştım. Stabilo’nun buluşu bu ergonomik kalemler serisi sadece kurşun kalem değil boya kalemlerini de içeriyor. Yine kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir yenilik daha yapmışlar. Sağ elini kullananlar için ayrı kalem sol elini kullananlar için ayrı kalemler hazırlamışlar. Bu ayrımın bu kadar kullanım kolaylığı sağlayacağını hiç düşünmemiştim. Sanki vücut ölçülerime göre yapılmış bir özel yapım giysi giyiyor gibiyim. Not tutarken oldukça rahat ediyorum. Elimden normalde zaten kaymıyor. Ama özellikle stres anında oluşan ter vb sıkıntılardan dolayı elden kaymasını da engelleyecek bir yapı ile kalemi korumuşlar. Kalemin kapağı da çok ilginç. Tamamen inovatif bir çalışma olmuş. Bir kalem için fazla iddialı bulduğumu da söyleyeyim. Bunca yenilik ummuyordum.

stabilo easyergonomics expert

Bahsettiğim kalem serisini biraz araştırdım. Serinin adı EASYergonomics Yukarıda fotoğrafını paylaştığım ve çantamdan hiç ayırmak istemediğim modelin adı ise EASYoriginal

Elde tutuşuna dair web sayfalarında bulduğum şu fotoğrafa da göz atabilirsiniz. Ama en iyisi kırtasiyelere gidip kendiniz denemeniz.

stabilo easy ergonomics

Bu yaklaşım için kendilerini kutluyorum. Uzun süredir hayatımda olduğu için de Stabilo’ya tekrar teşekkür ediyorum. İnsana öğrenci olmayı sevdiriyorsunuz ve yaratıcılığı teşvik ediyorsunuz. Renkler hayatımızdan hiç eksik olmasın.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

2 yorum

  1. Şeyma   •  

    Çok güzel ve dokunaklı bir yazı olmuş. Yorumuna sağlık Berna =) Twitter defterinin şirinliği de gözden kaçmadı =)

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    Teşekkür ederim. Defterlerimi de kalemlerimi de çok seviyorum. İkisi de aynı güzellikte bana göre:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir