Sosyal Medya Kanallarını nasıl kullanıyorum?

Yaklaşık 1 senedir aktif olarak sosyal medya da çalışıyorum. Bir çok kanalda paylaşım yapıyorum. Önceleri sadece bir blog ile başlayan bu kanaldaki paylaşımlarım daha sonra 5 ayrı blogda spesifik konular hakkında yazı yazmamla devam etti. Daha sonra wordpress altyapısına taşınmam ile diğer bloglarımı da benimgunlerim.com kapsamına aldım. Böylelikle 5 ayrı blog paneli yönetmek için ayıracağım zamanı daha çok kanalı kullanmak için ayırır hale geldim.

İnternet’te sörf yapmak tabiri son 10 sene de kullanılan jargon içinde yer alıyordu şimdiler de yine bilmediğim bir şeyleri araştırmak için internetteyim. Artık günümüzde bilgiye ulaşmak kadar bilgiyi paylaşmak da ön planda. Ben de yukarıdaki şemada görülen kanallardan bir çoğunu kullanıyorum. Neyi ne amaçla kullandığımı açıklamam gerekirse,

Wikipedia ve Ekşisözlük kanallarını bilgi almak için kullanıyorum. Tabiki “Google’latmak” tabiri benim içinde geçerli. Aradığım konuyu ilk öce Google’a soruyorum. Gtalk hesabımı sadece iş ve arkadaşlarımla iletişim kurmak için kullanıyorum. MSN hesabım ise ailemle konuşmak için ideal.

Blog yazılarımı benimgunlerim.com aracılığı ile sizinle paylaşıyorum. Blog yazılarım üzerinde oldukça vakit harcadığım yazılar oluyor. Fakat bu yazıların alt yapısını oluşturan küçük notlarımı benimgunlerim.tumblr.com adresinden aktarmayı seviyorum. Tumblr’ın çalışma yapısında kullanmayı en sevdiğim kısım o gün neler yaptığım ile ilgili enstantaneyi yakalayan fotoğraflar olması. Fotoğrafın altında küçük bir not kısmı da var. Bu özelliğini çok kullanıyorum. Beğendiğim linkleri, aklımda yer etmiş ve paylaşmak istediğim sözleri de Tumblr ile insanlara ulaştırabiliyorum. Tumblr hesabım Facebook duvar yazılarıma ve FriendFeed’deki paylaşım alanıma aktarılıyor. Takipçilerim FriendFeed ve Facebook’ta diğer kanallara göre daha çok olduğu için notlarım daha çok kişiye ulaşabiliyor.

Aklıma kimin söylediği gelmeyen şarkıları bulmak için favori kanalım Fizy.com. Müzik listem için Google işlevi görüyor diyebilirim.  ttp://bernamutluaytekin.fizy.com/ adresinden dinlediğim müziği facebook veya twitter’dan paylaşabiliyorum. Last fm ise keyif için müzik dinlediğim bir başka kanal. Burada arkadaşlarımın favori şarkılarını görüp müzik ile ilgili yeni gelişmeleri de takip edebiliyorum. Hele bir de Last Fm radyosu var ki sevdiğim ve sevebileceğim şarkıları (reklamsız) bir şekilde yayınlıyor. Güzel bir kahve ile keyif yapmak için http://www.lastfm.com.tr/user/bernam adresindeyim.

Flickr albüm halinde çektiğim fotoğrafları ve videoları paylaşmak için kullandığım platform. Açıkçası bu iş için seneler önce facebook’u kullanırken herhangi bir nedenle hesabım kapanabilir diye yeni albümlerimi http://www.flickr.com/photos/bernam/ ve http://www.flickr.com/photos/benimgunlerim/ adreslerinden  paylaşmaya başlamıştım. Daha sonra fotoğrafçılık ile ilgilenen arkadaşlarımın albümlerini takip etmek için de Flickr’a sık sık uğramaya başladım. Blog için görsel ararken de Creative Commons etiketlerini taramak yine Flickr üzerinden oluyor. Yakında yeni bir fotoğraf makinesi alacağımı da düşünürsek Flickr’da daha uzun zamanım geçeceğini biliyorum.

Linkedin’i iş bağlantılarım için kullanıyorum. Ayrıca Linkedin duvarında Twitter girişlerimi de paylaşıyorum. Şu adresten özgeçmişime ve hesabıma ulaşabilirsiniz.

Twitter hesabım, anlık bilgi paylaşımlarım için çoğunlukla monologlarımı içeriyor 🙂 140 karaktere sığdırmak zor olduğu için Tumblr üzerinden iletişimde olmayı daha çok tercih etsem de Twitter haber niteliği taşıyan her türlü gelişmeyi anında öğrenmek için tercih ettiğim bir kanal. Bilgiye ulaşmak çok hızlı. Çoğu haber sitelerinden bile. O yüzden seviyorum. Bir de bazen oldukça iyi yerinde tespit yapan arkadaşlarım var onları takip etmekte eğlenceli. benimgunlerim.com, benimgunlerim.tumblr.com, FriendFeed’den bazı seçtiğim başlıklar, Flickr paylaşımlarım, Fizy, Last Fm beğeni linklerim de Twitter’a aktarılıyor.

İzlemeyi sevdiğim bloglara Google Reader üzerinden ulaşıyorum. Gönderdikleri bilgiye hemen ulaşmak istediğim kişileri ( Çoğunlukla kişisel değil de profesyonel paylaşım yapanlar örneğin Yasemin Sungur, İpek Aral Kişioğlu gibi) takip ederken mail aboneliğini tercih ediyorum. Onun dışında Reader’a göz atma saatlerim de güzel bir kahve veya çay eşliğinde 200’e yakın blog takip ediyorum. Paylaşımlarımı da Friendfeed üzerinden yapıyorum. Paylaş butonu beğendiğim yazıları hem Facebook’a hem de FriendFeed’e gönderiyor. Bazen işaretleyip daha sonra okumak için vakit yaratıyorum Google Reader bu aşamada hayat kurtarıyor. Beğendiğim yazılara ulaşmak için ise beni şu adresten takibe alabilirsiniz.

Facebook ilk olarak kullanmaya başladığımızda bu özelliklere sahip olmasa da sahip olduğu özelikler ile başımızın tacı durumunda. Facebook kendi başına yukarıda yazdığım tüm fonksiyonları kapsar halde. Dolayısıyla Twitter, Flickr, Linkedin, Google Reader vb kanallara dağılmak istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Sosyal Medya’da video, fotoğraf, bağlantı, paylaşabileceğiniz; grup kurup kendiniz gibi olan insanlar ile iletişime geçebileceğiniz merak ettiğiniz blog yazarlarının yeni paylaşımlarına blog yazısı yayınlanır yayınlanmaz ulaşabileceğiniz, günümüzde  Gtalk, Skype ve Msn gibi “chat” kanallarını da sohbet fonksiyonu ile içinde barındıran, hayran sayfaları ile kendinizi yine size benzer kişiler ile bir arada bulabileceğiniz, yüksek kullanıcısı sebebiyle hızlı ve geniş kitleler ile “Sosyalleşebildiğiniz” bir platform. Benim için çok komplike bir kanal olduğu için daha niş kanalları ayrı ayrı kullanmayı tercih ediyorum. Benim de bir Facebook hesabım var. Ayrıca Benimgunlerim.com ‘un da bir hayran sayfası mevcut. Genellikle uzakta olan akrabalar ile iletişim kurmak için tercih ediyorum. Bir de eski arkadaşlarım var. Onlara bir tek o kanaldan ulaşabiliyorum. Tüm bu saydığım kanalları kullanmasalar bile Facebook kullanmayı biliyorlar.

Bunun dışında Sosyal Medya Kullanımı ile ilgili çalışmalarını takip ettiğim isimler ise genelde SlideShare’i kullanarak paylaşım yapıyorlar. Olcayto Cengiz , Tuğçe Esener ve Özgür Alaz ‘ın bilgi dolu sunumlarını izlemek için de bir SlideShare hesabım bulunmakta. Sunumları izledikçe de daha çok kişi tarafından görülebilmesi için FriendFeed’de takipçilerimle paylaşıyorum. Aslında tüm bütün bu kanalların dönüşü FriendFeed’e oluyor. En hızlı geri dönüşü de oradan alabiliyorum.

FriendFeed hesabımda gün içerisinde yoğunluğuma bağlı olarak ortalama 8 ve bazen daha fazla paylaşım yapıyorum. Çok canlı bir kanal olduğu için günün en iyileri, haftanın en iyileri bölümlerinden de yeni takibe alacağım kişiler keşfedebiliyorum. Herhangi bir soruda hızlıca dönüş alıyorum. Takipçilerim oldukça bilgili kişiler ve blogun bu aşamaya gelmesinde (yapısal ve görsel olarak) olumlu ya da olumsuz eleştirilerini gözardı edemem. Benim gelişimime de ön ayak oldukları için buradan kendilerine çok teşekkür ederim. En büyük teşekkür de Likemind’larda benim gibi düşünen insanlar ile tanışmamı sağlayan, güzel öğütleri ile zihnimi berraklaştıran Müge Çerman’a olacak.

Sosyal Medya’yı nasıl kullandığımı anlatmak Devletşah’ın sitesinde ufakcık bir kısımda anlatışını gördüğümden beri yazmak istediğim bir konuydu. Nereden başlayacağımı bilemediğim için bu kadar geç kaldım. Daha sonra Cihan Kaloğlu’nun paylaşımını gördüğümde yazma zamanım gelmiş dedim kendi kendime. Bu yazıyı yazmama vesile olduğu için de Cihan Kaloğlu ve Yasemin Sungur’a çok teşekkürler.

Görsel şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir