Sosyal medya kanalları kullanımı – if this then that ifttt

Bundan 1 sene önceydi. Webrazzi’yi sıkı takip etmediğim bir dönem olmuş ve davetiye ile girilen bir harikalar harikası siteye üye olamamıştım. Sonrasında da unuttum gitti.

Taa ki geçenlerde kendisi ile yollarımız tekrar kesişene kadar.

Sitenin amacı şu: İnternet sizin için çalışıyor. Siz keyif yapıyorsunuz. Nasıl oluyor bu işler biraz anlatayım.

İnterneti ve sosyal medyayı, hayatımı benim için kolaylaştırmaları amacıyla kullanıyorum. Tavsiyelerine inandığım insanların önerilerini dinlemek, yazılarımı ve beğenilerimi benim tavsiyelerimi takip eden insanlara ulaştırmak, bilgiye ulaşmak, haberi bir çok ayrı kişiden almak, olaylara farklı gözle bakanları dinlemek… uzar gider bu liste. Ama sonuçta hayatım ummadığım kadar kolaylaşıyor.

Ifttt ise bana bunun kapılarını daha çok açan uygulamalardan biri. Ne işe yarıyor bu Ifttt? ifttt.com ‘un açılımını If This Then That cümlesi oluşturuyor. Bu cümleden aklınızda bir şeyler canlanmıştır ama ben en sevdiğim örnekler ile açıklama yoluna gidiyorum.

Ben sevdiğim videoları Youtube ve Vimeo üzerinden seyredip daha sonra seyretmek amacı ile bazı playlistlere kaydediyorum. Beni takip edenler bu izlediğim videoları  Twitter ve Facebook’da paylaştığımı görebilirler. Bazen arka arkaya 5 video izlediğim oluyor. Bu videoların hepsini sosyal ağlarda paylaşmak ise beni sinema yazılarım için ya da mutfak hikayeleri yazılarım için takip edenleri çokça sıkan bir durum oluşturabilir. Ben de paylaşmıyorum haliyle. Ama ilgilenenler de görsün istiyorum. Madem kendi mecramızı yarattığımız bir dönemden geçiyoruz, o zaman bu videoları Youtube hesabıma abone olmadan izleyecekleri bir kanal kullanmalıyım. (Aynı şey Vimeo’da gördüğüm güzel videolar için de geçerli.) Örneğin Tumblr hesabım olabilir. Her reklamcılık adına ilgimi çeken videoyu bir Tumblr bloguma eklediğim de bu videolara benim sayemde ulaşmak isteyen insanlara da yardımcı olmuş olurum değil mi? İşte Ifttt benim için bunu yapıyor. İlgili formül şurada ve şurada .

Ya da başka bir örnek: Bazen yeni fikirler ortaya çıkıyor, günlük telaşlardan gözümün önüne gelmediği durumlar oluşuyor. İlgimi çeken bir konuda oluşan yeni bir haberden mahrum kalabiliyorum. Bu bazen bir blog yazısı oluyor bazen ise bu tür bir girişimin haberini veren web sitesi oluyor. Böyle durumda da Ifttt yardımıma yetişiyor. Örneğin ben yeni çıkan girişimlerin açıklandığı bir web sitesinin RSS’ini tarayıp bana mail atmasını istedim. Her gün haberler mailime geliyor. İlgili formül şurada, eğer ihtiyaç duyuyorsanız bir ifttt hesabı açıp bu formülü kullanabilirsiniz.

Yine başka bir örnek: İyi bir Foursquare kullanıcısıyım. Gittiğim yerler için fotoğraflar çekiyor ve öneriler bırakıyorum. Ama bana şimdi bu ay kaç kere alışveriş merkezine gittiğimi sorsanız söyleyemem. Kaç kere hamburgerciye gidip diyeti bozduğumu ölçmeye kalksam ölçemem. Ifttt bu dataları bir yerde toplamaya yarıyor. Ben hangi gün nereye gitmişim hatta yanımda kim varmış, ne fotoğrafı çekip ne önerisi yazmışım hepsini bu takvimden takip edebiliyorum. İlgili formül şurada. İhtiyaç duyarsanız kullanmaktan çekinmeyin.

Yine başka bir örnek: Fotoğraf çekiyorum fotoğrafları albümler halinde Flickr hesabıma yüklüyorum. Sonra aynı fotoğrafları bir de Facebook hesabıma yüklüyorum. İki katı iş yükü. Ifttt benim için bunu da hallediyor. ister tek tek istersem de url olarak paylaşım yapabiliyorum. İlgili formül burada.

Yine başka bir örnek: Ifttt daha sonra okurum diyerek Favori olarak işaretlerdiğim Tweet’lerimi haftada bir başına oturduğum not defteri uygulaması olan Evernote’a ayrı bir not defteri olarak ekliyor. Ben de incelemem gereken linkleri sakin kafa ile inceleyebiliyorum. Ayrıca Twitter’da doğru düzgün kendi tweetlerimi görüntüleyemediğim için yine ayrı bir Evernote not defterinde kendi tweet’lerimi istif etmemi sağlıyor. İlgili formülden faydalanmak isterseniz şurayı tıklayın.

Tüm bu formüllerden yararlanmak için Ifttt.com ‘da bir hesap açmalısınız.  Daha sonra kendinizi kaptırıyorsunuz zaten. Recipe bölümünden isterseniz filtreleyip, isterseniz filtrelemeden (böylesi daha güzel)  “Aaa neler neler düşünmüşler, vay be bunu da mı yapmak mümkün?” diye diye kendinizi task’leri hesabınıza bağlarken bulabilirsiniz. Eğer siz de benim gibi başkaları ile paylaşmak için formüller oluşturmak isterseniz “Create Task” bölümünden Task oluşturabilir başkaları ile kullanıma açmak için ise “Create Recipe” seçeneğini kullanabilirsiniz. 20 Task kullanımına kadar izin veriyor.

Eğer isterseniz Ifttt size her sabah günlük hava durumunu gösteren bir mail atabilir (yurt dışında sms ve telefon araması seçenekleri de var)

Ya da siz Facebook hesabınızın profil fotoğrafını değiştirdiğiniz zaman Twitter hesabınızın profil fotoğrafını da o değiştirebilir.

Instagram’a attığınız fotoğraflarınızı Dropbox hesabınız var ise orada ayrıca klasöre ekleyebilir.

Twitter’da sizi takip edenlere- RT edenlere- Tweet’inizi favorilere alanlara otomatik bir “Teşekkür ederim” mesajı gönderebilir.

iTunes’da ücretsiz bir uygulama olduğunda size mail atar ya da Kindle’a eklemeniz için ücretsiz e-book fırsatlarını sizin için takip eder.

Delicious hesabınızdaki beğenilerinizi Springpad not defterinize kaydedebilir.

Yani sizi uğraştırmaz, interneti sizin için çalıştırır.

Hayatı kolaylaştırıyor dedim ben ama bunlar benim hayatımı kolaylaştıran unsurlar sizler daha farklı formülleri kullanarak kendinizi mutlu hissedebilirsiniz: Örnekler çok. Ben 18 kanalı yetkilendirdiğim için 2146 ayrı kombinasyon yapılabiliyor. Tabi RSS’leri değiştireceğiniz için bu kombinasyonlara sonsuz da diyebiliriz. Benim en beğendiklerimden bir kaç tanesi aşağıda yer alıyor. Iftt’e girip en beğenilenler ya da en yeniler seçenekleri ile arama yaparsanız bu alttaki örneklere de ulaşabilirsiniz. Ayrıca benim formüllerimin toplu listesine de benim Ifttt hesabımdan ulaşmak mümkün. Onun için de şurayı tıklamalısınız.

Umarım bilgiler işinize yaramıştır. Sorularınız olursa iletişim formundan iletebilirsiniz, ya da yorum bırakın. Memnuniyet ile cevaplarım.

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Muhammed Emin Karakaya   •  

    Ifttt İngilizce olduğu için kendim için gerekli kurgulamaları gerçekleştiremiyorum. Tam olarak mantığı nedir? Belli başlı ipuçlarını açıkça yazabilir misiniz “ifttt kullanma kılavuzu” şeklinde? Çok teşekkürler…

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    merhaba, yazım oldukça detaylı anlatıyor. bahsettiğiniz türde bir yazıyı hazırlamak için şu an zaman ayıramayacağım maalesef. başka bloglara da bakmanızı öneririm. sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir