Sosyal ağlarda çocuklarımızın fotoğraflarını paylaşmak sorunsalı

Göz bebeklerimiz hepsi. Kimimizin bebeği annesinin, kimisi de babasının küçük bir prototipi. Hayranız onlara. Büyükanneler büyükbabalar “Ah tıpkı senin küçüklüğün gibi, aynı sen” dedikçe daha da bir “göstermek” istiyoruz bu hazineyi sevdiklerimize. Onlar da fikirlerini söylesinler di mi? En çok kime benziyormuş, bizim gördüğümüz kadar akıllı mıymış, bizim sevdiğimiz kadar onlar da sevsinler istiyoruz.  Neden?  Çünkü biz dünyanın en güzel şeyini dünyaya getirdik. Bir bebek, bizim eserimiz.

Sosyal medya dert yandığımız, neşe saçtığımız, öfkelendiğimiz, haber verdiğimiz, hayatımızın bir uzantısı. Genelleme yapmayayım ama çoğumuz için. Beğendiğimiz çocuğu Facebook’ta aratıyoruz, birini işe almaya kalksak Twitter’da kime ne yazmış bakıyoruz. Sinir olduğumuz eski sevgiliyi Instagram’dan takip ediyoruz. Velhasıl sosyal medya ile iç içe yaşıyoruz. Bebeklerimizi de sosyal medya ile erkenden tanıştırıyoruz.

“Alırım bi maşallahını” cümlesini etiket yapınca okuyan gören bir maşallah der bebeğimizi kötülüklerden korumaya devam ederiz sanıyoruz ama gelin görün ki kazın ayağı öyle değil.

Gerekli güvenlik ayarlarını yapıp da sosyal ağlardaki hesabımızı sadece eş dost tarafından görülebilir yapınca sorunlar biraz ortadan kalkıyor. Tanımadığımız kişileri arkadaş olarak eklemediğimizde sorunlar yine biraz ortadan kalkıyor. Yine de insanlara güvenme konusunda şüphelerim beni aşırı korumacı bir anne haline getirmiş olabilir. Oğlumun sosyal ağlarda fotoğraflarını göremezsiniz. Tanıdık da olsa insanların onun yüzünü sosyal ağlarda görebilmelerini istemiyorum. Google kayıtlarına girmiş bir fotoğrafı olsun istemiyorum desek daha doğru olur. Sürekli kurallarını güncelleyen ve kolayca anlamamamız için de bunu uzun uzun yazılar ardına saklayan sosyal ağların bir gün ticari amaçla çocuğumun fotoğraflarını, videosunu kullanabileceğini düşünüyorum. Çocuğumun beni sevmeyen biri tarafından taciz edilebileceğini düşünüyorum. Ya da sırf sevmek için bir gün kapısının çalınıp okulunun ziyaret edilebileceğini düşünüyorum. Tüm bu dataları sosyal ağlara veren kişiler biziz. Kimse bizden zorla almıyor. Hatta sosyal ağlar daha çok içerik paylaşmamız için sürekli bizi teşvik etmeye çalışıyor. Çocuklarımızı daha iyi koruyabilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bunun dışında benim çokça dikkat ettiğim bir de “privacy” durumu var. Bebeğim şimdi küçük de olsa onun da bir özel hayatı var. Acaba o fotoğrafının paylaşılmasını istiyor mu? Acaba ileride bu durumdan memnun olacak mı? İleri de bir iş adamı olduğunda, ismini arama motoruna yazdıklarında bebek bezli vs fotoğraflarını görülmesini ister mi?

Tüm bu nedenlerden dolayı Ali’nin fotoğrafları sosyal ağlarda yok. Hatta tüm adı bile sosyal ağlarda geçmiyor. Muhtemelen okulda, iş hayatında ona Ali de demeyecekler. #TombiliAli sadece benim annelik heyecanlarımı paylaştığım bir lakap olarak sosyal medya sularında olmaya devam edecek.

Hazır tüm bu yazıyı okumuşken kendi Facebook güvenlik ayarlarınızı test etmeniz için senelerdir eğitimlerimde kullandığım bir linki sizler ile paylaşacağım. Take this lolipop Her izlediğimde bende aynı hisleri uyandırıyor. Bir tıklayıp bakın bakalım Facebook hesabınızdaki bilgileri Facebook arkadaşınız olmayan sadece isminizi bilen kötü niyetli birisi nasıl görüyor?

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Ben mi çok evhamlıyım? Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler…

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

2 yorum

  1. deniz bayer kaman   •  

    Sanirim ben de sen gibi evhamli gruba dahil oluyorum.minigim henuz 3.5 aylik.ilk basta 40 ciksin ondan sonra paylasirim diyordum sonra 100 ciksin ondan sonra dedim.o da gecti ama hala yuzunu gosteremiyorum paylasimlarda.nazar ilk korkum ve sonrasinda ben de guvenlik ve cocuk pornosu vs ile ilgili cok ciddi seyler duyunca paylasim yapmak istemiyorum.cevremdeki insanlari paylasim noktasinda zor tutuyorum.hattaaa kendimi de zor tutuyorum bazen.paylas ya ne olacak sen ne guzel bakiyoraun sevdigin bebeklere diyorum ama sonra hayir hayir deyip eski moda geciyorum.

  2. Pinar   •  

    Bende senin gibi dusunenlerdenim. Aklimda kirk tilki dolasiyor…Nazar en buyuk korkum zira benim bile nazarim degiyor ogluma tanimadigim, enerjisini bilmedigim insanlari dusunemiyorum bile. Ama paylasanlarida yargilamiyorum nasil ki paylaşmamak benim tercihimse o da onlarinki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir