Sosyal ağlar bize bizden aldığından fazlasını veriyor mu?

“Twitter ve Facebook’da gezinmek vakit kaybı mı?” soruları sorulmaya başlanalı çok oldu. Son dönemde infografik olarak hazırlanan veriler ise zaman kaybı olmadığını destekler nitelikte.

Son dönemlerde bir başka dikkatimi çeken konu da sosyal ağların oldukça fazla datamızı toplaması durumu. En son bir iPhone uygulaması olan Path’in bizden izin almadan verilerimizi içeriye aktardığı ortaya çıkınca bir kere daha bu konular konuşulur oldu. Path olayı ile ilgili detayları İsmail H. Polat’ın kaleminden okuyabilirsiniz.

Bu kadar risk altına girip bir dünya datamızı bu ağlar ile paylaşıyoruz. Peki bunun karşılığı olarak elimize geçen ne? Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamalar gerçekten bizden aldığından daha fazlasını bize veriyor mu? Bu uygulamaları akıllı kullanabiliyor muyuz?

Sosyal ağları neden kullanıyoruz? Ben hayatımı kolaylaştırması için kullanıyorum. İşim olduğu için kullanıyorum. Yeniliklerden haberdar olmak için kullanıyorum. Aslında toplamda tamamen hayatımı kolaylaştırsın diye kullandığım sonucunu çıkartabiliriz. Vakit kaybı büyük maliyet.

Pekiyi bunca datayı bu sosyal ağlar ile paylaşmama değiyor mu konusuna gelince evet çaktırmadan, izinsiz kullanmaları hoşuma gitmiyor. Anladığım anda kendimi kandırılmış hissediyorum. Yine de o kadar çok hayatımı kolaylaştırıyor ki bazen bunca datayı paylaşmama değiyor diyebilirim. Eğer hayatımı yeterince kolaylaştırmıyor ve üstelik bir de benden sürekli data topluyor ise üyeliğimi hemen iptal ettiriyor, verdiğim tüm izinleri geri çekiyorum.

Neleri kullanıyorum, neden kullanıyorum daha önce şurada anlatmıştım. Zaman ilerledi. Bu süre içinde ben de sadece bana verilen hizmetleri ile yetinmeyip biraz daha kişisel kullanımıma tahsis ettim kendilerini. En iyisi örnekler ile tek tek anlatayım daha doğru açıklamış olayım.

Şöyle ki,

Hafta sonu hiç bilmediğim bir şehre, hiç bilmediğim bir yoldan uzun süren bir yolculuk ile vardım. Yanımda bilgisayarım yoktu. iPhone’a güvenmiştim. Beni mahçup etmedi. Önce Google Maps’den gideceğimiz rotayı bize çizmesini istedik. Benim yapmam gereken tek şey ise haritadan ilerleyen arabamıza bakıp eşime “sağa dönelim sola dönelim” demek oldu. Yol üzerinde bazı şehirlere uğramak istedik. Hazır uğramışken ise meşhur olan yerlerini gezmek, karnımızı lezzetli menüleri olan yerlerde doyurmak, yapılabilecek aktiviteler ile ilgili arkadaşlarımdan fikir almak, bu şekilde hiç tanışıklığım olmayan kişilerden yorumlar almak istedim. Gayet seri ve dolu dolu bir yolculuk oldu.

Eskiden bu tür ani planlanan gezilerimizde önce yol haritasını açar gideceğimiz yeri bulur daha sonra en uygun yolu renkli kalemler ile çizer ve haritayı kolay ulaşabileceğim şekilde arabanın torpidosuna koyardım. İşimiz bittiğinde katlamak zor olacağı için cinnet geçirir, buruşturup bir sonraki gezi için yeni bir harita tedarik ederim. Artık çok daha kolay hayat.

2 günlük tatil sırasında iPhone uygulamaları ile yolumu aydınlattım diyebilirim. Bu sefer yanıma bilgisayar almadığım için yazının ilk bölümünde bu uygulamalardan bahsetmek istiyorum. İlk iki uygulamanın web sitelerinden de aynı şekilde faydalanmanız mümkün. Anlatacağım son uygulamayı buradan görebilmeniz için ise bir diğer platforma – webstagram‘a – izin vermeniz gerekiyor. Çünkü Instagram şu an sadece mobil uygulamalarda çalışıyor.

Foursquare. Aslında bir oyun olarak hazırlanmış ağ. Arkadaşlarımı ekliyorum ve nerede olduklarını takip edebiliyorum. Eğer bana yakınlarsa çat kapı yanlarına gitmek mümkün. Ben de Foursquare’i bu amaçla kullanıyorum. Daha fazlası için de burası işime yarıyor. Gidilen mekanlarda daha önce bırakılmış önerileri okuyabildiğim gibi, ben de öneri bırakabiliyorum. Explore özelliği sayesinde etrafta ne var öğrenmem mümkün. Ayvalık’dan ayrılırken nereden alışveriş yapmalıyız sorusunun cevabını bu uygulama sayesinde bulduk. Manipüle edilebilir mi? Elbette. Ama bir başka yerden sağlamasını yapabilirim. Örneğin sözlükler ile. Ekşisözlük iPhone uygulaması burada devreye girdi. Friendfeed, Facebook ve Twitter’da arkadaşlarıma takipçilerime sormam mümkün. Konu gezi ise gezi hakkında yazan güzel bloglarda da arama yapabilirim. Bu sefer Explore ‘dan bakıp o meşhur tatlıcıdan Lor peynirli tatlılarımızı alabildik. Foursquare’de “Ayvalık’a indim” diye bir check-in yapınca listelerimizdeki arkadaşlarımız “Amaan şuraya kesin uğrayın, bunu kesin görün” diyerek bizi uyardılar. Deneyimlerinden faydalandık.

Foodspotting. Adı üstünde yeme içme konuları bu ağdan soruluyor. Arabayı durdurduk ve “Yemek yiyeceğim ama yakınlarda neresi var ki?” dedik. Foodspotting benim konumumdan yakındaki lezzetli menülerin fotoğraflarını gözümün önüne getirmeye başlıyor. Artık damağıma uygun ne varsa haritadan adresi bulmak ve gitmek kolay. Ayvalık’da arabayı park edecek yer bulduğumuzda Foodspotting bize çok yardımcı oldu. Hayatımın en güzel Ayvalık tostunu burada yedim. Bu ağdan seçtiğiniz lokantada yemeğinizi yermeden önce lezzetli tabağınızın bir fotoğrafını çekip yüklerseniz bir de üstüne üstlük yemeği beğeninize göre oylarsanız gelecek nesillere bir öneri bırakmış olursunuz. Hiç de fena olmaz.

ve Instagram. Instagram iPhone ile fotoğraf çektiğim (androidli telefonlarda da yakın zamanda olacak)  çeşitli filtreler ile renklendirdiğim kareleri arkadaşlarım ile paylaştığım bir uygulama. Çektiğim fotoğrafları etiketlersem arandığında daha kolay bulmam mümkün. Instagram’ın bir başka güzel yönü daha var. Ben en çok bunu kullanıyorum. Fotoğrafları yüklerken yer belirtebiliyorum. Ben de daha sonra bir kafe ile ilgili, bir otel ile ilgili arama yaptığımda bu fotoğraflardan mekanın fotoğraflarına ulaşabiliyorum. Ayvalık’da kalmak istediğimiz otel ile ilgili fotoğrafları da Ayvalık nasıl bir yerdir konulu tüm fotoğrafları Instagram’dan gördüm ve gitmeden bir fikrim oldu. Ben de çokça fotoğraf eklediğim için bir çok insanın fikir sahibi olmasına yardımcı oldum.

Yolculuklarımda hayatımı kolaylaştıran bu 3 uygulamanın dışında anlatmak istediğim başka ağlar olacak bunu da bir sonraki yazımda paylaşacağım. Sizin de benim gibi hayatınızı kolaylaştırması dileğiyle…

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir