Sony Xperia Z3 ile bebekli hayata bir bakış

Geçmiş yazımda size bebeğimi büyütürken teknolojiden nasıl yararlandığımı ufak da olsa anlatmıştım. Gelen sorular üzerine cep telefonum ile daha neler yaparak bebekli hayatı kolaylaştırdığımı da anlatmak istedim.

Bebekli yaşamdan kastım Ali henüz sadece 2 aylık. Öyle büyük bir tecrübemiz yok. Yavaş yavaş oluyor. Şu yeni hayata alışmaya çalıştığımız günlerde özellikle lohusa döneminde cep telefonu benim hayatımı çok kolaylaştırdı. O dönem bir başka geçiyor çünkü. Ben ki aklı başında biri sanırdım kendimi. Gelin görün ki lohusa döneminde beyin hücrelerimin resmen beni terk ettiğine şahit oldum. Aklım eskisi gibi çalışmıyor. Uyku yok, her şeyi unutuyorum. Daha neler neler… O yüzden bu dönemi sağlıklı geçirmek için kullandığım Sony Xperia Z3’ü kendime asistan yaptım. Android tabanlı bir telefonda bulunan özelliklere Sony Xperia Z3’ün dayanıklılığı eklenince üzerine bir şişe su devirmek, uyuyakalınca kucaktan yere düşürmek vb aksiliklerde telefon gerçekten çok iyi performans gösterdi. Asistanlık durumu ise resmen bana hayat verdi diyebilirim. Nelere faydalı oldu kısaca anlatayım.

Doktor ziyaretleri:

Doktor ziyaretleri emziren bir kadın için çok zor. Her ne kadar randevu da almış olsak bebek açlıktan ağlamaya başlayınca koştur telaş bebek bakım odasına git, ardından randevu saatine doktor odasına yetiş, nefes nefese kal. Doktorun söylediklerini anlayama, soracağın soruları unut, bebek ağlamaya başlasın onu susturamama… Hangi işim paniksiz, telaşsız oluyor ki zaten? İşte bu durumda telefonun ses kaydetme fonksiyonunu açarak odaya giriyordum ve eve gelip dinlenince salim kafa ile doktorun tembihlerini tekrar dinliyordum. Odaya girerken soracağım soruları önceden telefona not aldım ve tek tek bakıp hiç bir şey kaçırmadım.

Uyku rutini:

Sen hiç bebeğini uyusun diye onu pışpışlarken uykuya daldın mı sayın okuyucu? Ben daldım vallahi bir kere. Boğazın kuruyor su içemiyorsun kollarındaki bebişin rahatını bozmamak için. Çok sıkıntılı. Ya çocuk kucaktan düşerse, aman Allah korusun. Ya da hiç bebeğin uyusun diye çaldığın o kurmalı oyuncağın müziği 15 saniye sonra kesildi mi sayın okuyucu? Sırf bebeğin rahatı bozulmasın ama müziği de kesilmesin diye o kurmalı oyuncağı tekrar tekrar kurmak için şekilden şekile girdin mi? Yaşamadan anlayamazsınız. Ne desem boş. Ali kucağımdayken ben kıpırdanınca gözlerini kocaman açıyor ve “Ne rahatımı bozuyorsun” diyerek pis pis bakıyor. Uyutmaya çalıştığım 15 dakikadır salladığım çocuk birden cin gibi uyanıyor. İşte bu tür durumlarda telefonuma resmen dua ettim. Önceden o kurmalı oyuncağı bir güzel çalıştırıp ses kaydı olarak telefona kaydettim. Sonra da bir kaç kere arka arkaya çalması için dosyayı mp3 kaydıyla çoğalttım. Sonra şarkıyı walkman fonksiyonuyla arka arkaya çalıp durdum. Aynı şekilde pış pış pış yapan sesimi de telefonunuza kaydetmem mümkün oldu. Bu kayıt işlemleri siz yanında yokken ya da geceleri bebeğinizin sizin sesiniz ile uyumasını sağlıyor.

Spotify:

Bebek uyutan melodiler, bebek uyutan çalma listeleri. Allah onları Spotify’da bize sunandan razı olsun. Telefonuma indirdiğim Spotify uygulaması ile hamile iken oluşturduğum listeleri bebeğime dinletip durdum. Çevrimdışı dinletme özelliği ile internete de bağlı olmaya gerek kalmıyor. Ali’nin odasına internet sokmak büyük anne tarafından ikinci bir emre kadar yasaklandığı için bu çevrimdışı dinleme özelliği çok işime yaradı. Eğer isterseniz siz de Spotify hesabıma göz atıp çalma listelerimden siz de faydalanabilirsiniz.

Video – Kamera:

Ali’nin her gün ne kadar büyüdüğünü görmek için fotoğraflarını çekmek olsun, uykuya dalarken ki hallerini kayda almak olsun, yeni kıyafetler giydirdiğimiz zaman yakışmış mı diye aile büyüklerine fotoğraf göndermek olsun Xperia Z3 çok işime yaradı. Telefonun 20.7 megapixel kamerası olunca renkli kıyafetler içinde oğlum daha bir ısırılası görünüyor ? Bebeğimi banyo yaptırırken de video çekebilmek mümkün oldu ya o en güzeli.

Kıyafetlerin kayıtları:

Hadi deli deyin. Baştan bir deyin de rahat edin. Ben alışkınım. Efendim yeni bebiş sahibi olanlar beni anlayacaklar bebeğinize aldığınız kıyafetleri giydirmeden önce içindeki etiketleri tek tek kesiyorsunuz. Eğer set halinde bir kıyafet olayına girdiyseniz -benzer desenlerden 8 parça olduğunu düşünün- hepsinin hangi setin parçası olduğunu da bilmeniz lazım ki giydirirken bebeğiniz “tarz” olabilsin. Bir de bu kıyafetlerin bedenleri mevcut. Etiketleri kesince bil bakalım hangisi hangi beden. “Hadi Berna sadete gel” dediğinizi duyar gibiyim. İşte efendim kıyafetleri alınca cep telefonunda klasör oluşturup içine etiketlerin ve kıyafetlerin fotoğraflarını atıyorsunuz. Şimdi gönül rahatlığı ile etiketleri kesebilirsiniz. Artık hangi tulumu hangi ay giyeceğinizi biliyorsunuz. Müracat cep telefonunuz.

Benim Ali’nin ilk aylarında hayatımızı kolaylaştırmak için bulduğum yollar bunlar. Sizin tavsiyeleriniz var ise bana da iletmeyi unutmayın.

Fotoğraf bu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak