Sony Xperia Z Time Lapse Uygulaması

Sony Xperia Z de artık Timelapse var. Sukros tarafından Play Store’da paylaşılan Time Lapse uygulaması ücretsiz. 1080, 720 hatta 4k, istediğiniz kalitede time lapse’ler çekebilirsiniz. 4k çekim yapmak istediğinizde sizden ekstra 3,59 TL ücret istiyor fakat diğer özellikleri ücretsiz kullanabilirsiniz. Ben Time Lapse’i fotoğraf makinem ile çekmek isterdim ama makinemi kaldıracak özelliklerde bir tripod almak, o tirpod’u zar zor izin alarak istediğim manzara noktalarına sokmak (çoğu izin vermiyor) hatta onca ağırlıyla yanımda taşımak daha sonra video işleme programları ile sonucunun ne olacağını bile bilmeden saatlerce uğraşmak hepsi gerçekten çok çok çok zor geliyordu. Allahtan mobil cihazlarımız hafif ve böyle güzel uygulamalar yapılıyor. Görüp deneyebiliyoruz. Pratik bir şekilde video oluşturabiliyoruz.

Uygulamanın yayında olduğunu dün öğrendim ve çok heyecanlandım. Bugün nihayet evimin camında muhteşem bulutları görünce bir deneme yapayım istedim. Telefonumu tripoda yerleştirip camın karşısında martıları seyrettim bu esnada o çekimini tamamladı ve kısa bir render süreciyle karşıma çıkardı.

Uygulama size kaç dakika boyunca kaç saniye aralıklarla ve nasıl bir kalitede time lapse çekmek istediğinizi soruyor. Dilerseniz focuslama metodunu ve coğrafi etiketleme özelliğini de aktif hale getirebiliyorsunuz. Bende Sony Xperia Z’ye yüklediğim bu Time Lapse programı ile ondan öncelik 2 saniye aralıkla yaklaşık 10 dakika boyunca çekeceği bir timelapse yapmasını istedim. İşte burada:

Bunun haricinde karşılaştırabilmeniz için bir de 4 saniye aralıklı 25 dakikalık bir çalışma hazırladım. Sanırım 2 saniye aralık böyle bir rüzgar için uygunmuş. Her ikisinde de 380 civarı fotoğraf birleştirmesi yapıldı. O da burada:

Ben de bu ilk videodalardan sonra çok daha iyi bir manzara yakalamak için kendime söz verdim.

Siz de uygulamayı bu adresi tıklayarak android tabanlı akıllı telefonlarınıza ve tabletlerinize indirebilirsiniz. Youtube’a yüklediğiniz videolarınız için yazımın altına yorum bırakmayı unutmayın. Eminim sizin çalışmalar daha iyi olacaktır. Ben acemiyim 🙂 Şu sıkıntılı günlerde hepimizin güzel time lapse’ler izlemeye ihtiyacı var.

 

Sevgiler…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

5 yorum

 1. Ahmet Dereli   •  

  Time Lapse aslında standart Android kamerasında da var (Eğer henüz Google Kamera’ya güncellemediyseniz) Zaman atlama olarak Türkçe’ye çevirdikleri için bu özelliğin aslında Time Lapse olduğunu çok sonradan fark ettim. 🙂

 2. Mehmet ARIN   •  

  Berna Hanım biliyorsunuz Instagram a yüklerken videoyu üstten alttan keserek küçültüyor. Bunu Squaredroid gibi bir programla komple yükleme imkanımız var mı?

 3. Mehmet ARIN   •  

  Böyle birşey arıyordum. Teşekkür ederim. Deneyeceğim.
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir