Skyfall ile James Bond her yerde

Normal şartlarda Javier Bardem’in de oynayacağını öğrendiğim andan beri zaten beklediğim bir filmdi. Taken 2 rezaletinden sonra İstanbul bu sefer doğru aksettirilmiş mi, düşüncesi de heyecanımı arttırdı. İşe boğulduğum bir gün ofiste arkadaşlarımın dinlettiği Adele’in muazzam soundtrack’i hepten gönlümü çeldi.  Beklentim çok yüksekti. Hepsi karşılandı diyebilirim. Hepsinden önce Javier Bardem’i beklediğime değmiş.

007’nin son macerasına sinema biletini ancak gece 00:00 seansına bulduğuma çok üzülmedim bile. Uyku feda edebilirdim. Cinemaximum ile daha önce yaşadığım diğer sorunların yanı sıra 00:36’ya kadar reklam seyretmemiz biraz can sıkıcı oldu ama Cinemaximum’dan gelen her felaketi sinirlerimi çok zıplatmadan aşabiliyorum.Kendime  “Cinemaximum bu. Ne bekliyorsun ki?” diyor, rahatlamaya çalışıyorum. Bu gecenin bir yarısı Bond keyfimi hiç bir şey bozmamalı. “En sevdiğimiz çift” Alex ve İrem ile biletlerimizi hazırladık ve koltuklara kurulduk.

Baştan söyleyeyim bu yazı da çok spoiler bulamayacaksınız. Gidip de beğeneceğinizden öyle eminim ki (6. his diyelim)  sizi filme hazırlamak için bilgisayar başında biraz zaman geçirmeye davet edeceğim. Hiç ümitlenmeyin konu ile ilgili çok bir şey anlatmayacağım. Ama bu beklenti ile gelenler için de sevgili Fundalina’nın blogunu önerebilirim. Kendisi yine harika yazmış. Okumak için şuraya tıklayınız.

Gelelim 007’nin Skyfall maceraların sinemadan önce kendinizi nasıl hazırlayacağınıza.

Filmin başlarında Skyfall neymiş nereye bağlanacak bu filmin ismi diye düşünürken filmin sonlarına doğru Skyfall’ın neyi simgelediği ortaya çıkıyor. Size vereceğim tek spoiler bu olsun. Sıkın dişinizi  en azından filmin ikinci yarısına kadar 🙂

Coca Cola Zero’nun ve Heineken’in film için yaptıkları çalışmalar ile heyecanımın artığından söz etmiştim. Coca Cola Zero eğlenceli bir oyuna katılıp katılmayacağını sorduğu katılımcılardan başarılı olanları davetiye ile ödüllendirmiş. Hediyeyi kazanmaya giden yolda ise katılımcıları çeşitli sürprizler bekliyor. Özellikle sesini açıp seyredin 🙂

Heineken için ise sosyal ağlardaki hesaplarında ülke galalarına katılmanız için eş zamanlı yarışmalar yapmıştı.

Bu da üzerine tuz biber ekti. Gayet eğlenceli. Bir göz atmak isterseniz:

Açıkçası sadece bunlar ile biter, Türkiye ayağı çok şatafatlı olmaz düşüncesindeydim ki Kanyon’da geçen gece yemek yerken bir aksiyonun olduğunu görene kadar. Skyfall için Kanyon’da daha önce yapılan galalara benzemeyen bir şekilde bir gala organize edilmişti. Kırmızı halıdan tutun da konukların şıklığına kadar her şey göz alıcıydı. 50. yaşını kutlayan James Bond Skyfall ile beraber İstanbul’da çeşitli etkinlikler ile, billboard reklamları ve Tv reklamları ile sıkça karşımıza çıkıyor. Etkinlikleri,  Sony Facebook sayfasından da takip edebilirsiniz. Kendileri James Bond’a yakışacak bir telefon ile de Skyfall’da yer almaktalar. Elbette Skyfall’da bol bol Vaio da göreceksiniz. Sayfaya gitmek için şuraya tıklamalısınız.

Skyfall’ın sponsorlarından Sony blog yazarları için de harika bir kokteyl organize etmiş. Suat Ateşdağlı’nın Dj’liğini yaptığı gecede 007 müzikleri ile çok güzel zaman geçirdik. Fotoğraf çekimleri ile hepimiz kendimizi filmin afişinde gibi hissettik.

Konu müzikten açılmışken filme hazırlanmak için Adele’e bir kulak vermek de şart. Şarkıyı bir kere dinlediğiniz zaman zaten sürekli dinlemek isteyeceksiniz.

Benim durumum çok vahim. Adele beni ele geçirdi. Gecede çok güzel vakit geçirdik demiştim. #BenceBond etiketi ile tüm gece boyunca tweet attık. Ayrıca Twitter hesabında #BondOlsam ve #BenceBond etiketleri ile yarışmalar devam etmekte. Filme gitmeden bir göz atsanız nefis olur. Bunun dışında James Bond’un Youtube hesabında filmin Türkiye’de geçen kısımlarının çekimi sırasında (Kapalıçarşı, Adana ve Fethiye’de çekimler yapıldı) yapılan ön hazırlıkları görebilirsiniz. Videoblog’larda çok keyifli. Bir çok videoyu izleyip kendinizi Skyfall’a daha da hazırlayabilirsiniz. Adrese burayı tıklayarak ulaşmanız mümkün.

James Bond bugüne kadar 24 ayrı film ile karşımıza çıktı. Bugüne kadar 6 farklı 007’imiz oldu. James Bond’a hayat veren oyuncular ise Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan ve Daniel Craig. Bana sorarsanız en güzel bu işin hakkından gelen oyuncu Pierce Brosnan’dı. Sean Connery bizden bir önceki kuşağın favorisidir belki ama benim oyum Pierce Brosnan’dan yana. Skyfall’dan anladığım kadarı ile zaten hiç ısınamadığım Daniel Craig ile de bu son görüşmemiz. Botox’lar da bir yere kadar. Kendisini emekliye ayırmak gerek artık. Yeni James Bond kim olacak şimdiden meraktayım.

Filmde kullanılan eşyalardan biraz bahsetmek gerekirse eğer siz de sahip olmak isterseniz bugün okuduğum Vatan Gazetesindeki habere göre; “Son Bond Daniel Craig’in Skyfall isimli filmde kullandığı tüm eşyalar, sponsorları tarafından ‘özel seri’ olarak satışa sunuldu. Aradan 50 yıl geçmesine rağmen ajan 007, hem yapımcısına hem de sponsorlarına milyarlarca dolar kazandırmaya devam ediyor. 464 bin 215 doları gözden çıkaran herkes Bond’un kullandığı tüm eşyalara sahip olabiliyor.” deniyor. Bond olmak isteyenlere duyurulur…

Son olarak Skyfall’u IMAX’de izlemek güzel bir deneyim olacaktır. Bugüne kadar sinemada onu hep bir ajan olarak görmüş olabilirsiniz ama bu sefer daha insani yönleri ile bir James Bond göreceksiniz. Herkesin gittiği yönün tersine giden bir James Bond filmi olduğu içindir belkide ben çok sevdim. Tekrar tekrar izleyebilirim. Umarım siz de severek izlersiniz. Yorumlarınızı bana da iletmeyi unutmayın, keyifli seyirler şimdiden…

 

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir