Sherlock Holmes Gölge oyunları

Uzun zamandır Sherlock dizisine takılmış durumdayız. Diziyi çok sevdik sevmesine de dizinin devamı yokmuş. Araştırdık, sorduk soruşturduk dizinin devamı çekilmiş fakat ne zaman yayınlanacağı henüz belli olmamış. Sherlock Holmes Gölge Oyunları vizyona gireceği haberini alınca işte bu yüzden biraz fazla sevindim.

Film ile söyleyebileceğim en temel şey şu: Robert Downey Jr ve Jude Law var oyunculukları yeter diyerek gittim ve filmin yönetmenine hayran olup geri döndüm.

Filmin devamı çekilecek gibi görünüyor. Serinin ilk bölümünü seyrettiğim zaman Guy Ritchie’nin filme harika bir atmosfer kattığını görmüştüm. İkinci filmde bunu bulup bulmayacağımdan senaryonun kısır kalacağından ya da oyuncuların bekleneni veremeyeceğinden korkuyorum. Bazı filmlerde keşke ikincisini çekmeselermiş deriz ya, Sherlock ilk filmin güzelliği ile aklımda kalsın istiyordum. Sherlock’da merak ettiğim bir konu ise, insanı sadece geçmiş zaman Londra görüntüleri ile doyurup doyurmayacağı idi. O Londra görüntüleri üzerine Fransa görüntüleri cila olmuş. Onun üzerine falsosuz bir senaryo ve Jude Law ile Robert Downey Jr.’ın performansı hayli doyurucu.

Bu ara sıklıkla dizi izliyorum. Fringe serisini 2 ay içinde bitirdiğimden bahsetmiştim. Şimdi onun bölümlerini de hasretle beklediğimi söyleyebilirim. Filmde Fringe oyuncularından birini Jared Harris‘i görmek beni daha da sevindirdi.  Jared Harris Profesör Moriarty rolünde oynuyor. Bu filmde bir diğer Holmes ile de tanışmış oluyoruz. Yine spoiler olacak gibi sanki ama filmin içinde Sherlock bir ara kadın makyajı ile dolaşıyordu makyaj biraz dağılınca ise aynı Joker’e benziyordu. Bir ara aynı kişi mi oynamıştı acaba düşünmedim değil.

Filmin beni en etkileyen yerleri ise slow motion çekilen o güzelim sahneler. Aksiyon sahneleri ve 19. YY görüntüleri ile insanı 2 saatliğine de olsa başka bir dünyaya götüren bu filme bayıldım. Koleksiyonuma katmak istediğim yine yeniden aynı heyecan ile seyredebileceğim bir film olmuş.

Kullanılan İngiliz aksanı ve müzikleri ile de fazlasıyla keyif verici. Hele bir kaç sahnesi var ki hala gözümün önünden gitmiyor. Sadece satranç sahnesi ve ormandaki kovalamaca sahnesi ile bile mutlaka izlenilmesi gereken bir film. Hala vizyondan kalkmadan görmeniz gerek. Kalksa da mutlaka bir şekilde arşivinize katın. Şu an dışarıda az da olsa kar yağıyor filmdeki atmosfer yine gözümün önüne geliyor neyse çok spoiler vermemeliyim.

Kısaca konusuna gelelim;

” Dünyanın en ünlü ve zeki dedektiflerinden Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve ‘ortağı’ Dr. Watson (Jude Law) bu sefer Londra’nın dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçre’ye yol alacakları yeni ve tehlikeli bir maceraya sürükleniyorlar. Onlardan hep bir adım önde olan kurnaz ve vicdansız Profesör Moriarty (Jared Harris) ise -ki Holmes en zeki olma unvanını ona kaptırmak üzere- büyük bir laneti değiştirecek planların peşindedir. Kahramanlarımız ise ne olursa olsun Moriarty durdurmaya kararlı… ”

diyerek özet geçmiş beyazperde.com.

Ayrıca Murat Tolga’nın eleştirisi de film hakkında iyi bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. Mutlaka göz atın derim.

Filmin fragmanı ise işte burada:

Şimdiden iyi seyirlerdiliyorum…

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Papatya Prenses   •  

    İlk filmi beğeniyle izlemiştim. Heyecanla bekliyordum ikincisini ama gidemedim bir türlü. Umarım bu hafta içi:)

    Diziyi ben de geçen pazar e2de izledim. Hemen netten baktım devamı var mı diye..

    Bekleyelim görelim 🙂

    Ben CSI’ cıyım bu arada..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir