Selamlique ‘da neymiş?

Geçen gün İstanbul Cevahir’deki D&R’da kitap bakıyordum. Kapının girişinde itina ile üst üste dizilmiş kutuları önce sigara paketleri zannettim. Yaklaştım bir baktım üzerlerinde “Selamlique” yazıyor. Birini alıp incelemeye başladım. Herhalde en son tahmin edeceğim şey sade, az şekerli, orta şekerli şeklinde ayrılmış Türk kahvesi olabileceğiydi. Hem şeker oranına göre hem de çeşitlerine göre ayrı renklere bulanarak üst üste dizilmiş bir sürü kutu. Fiyatları da makul seviyede ve çeşide göre değişiyor. (6,5-7,5 TL’ye 7 içimlik paketleri satılıyor) Hem metal hem karışık paket olarak hem de 7 içimlik küçük kutularda satılıyormuş.

Hemen 7 kişilik (şekeri orta ya da sade olarak içine dahil) hazırlanmış küçük paketlerden olan bir kutu satın aldım. Çikolatalısından. Kahvelerin çeşidi çok. Tek kötü yanı eski usul pişiriyor olmamız. Bana kalırsa kötü değil aslında ama şimdi bu “içine sıcak suyu kat hooop kahven hazır” kahveleri satılırken üstelik büyük bir kahve markası da sektöre girmişken kötü zamanlama olmuş. Ama lezzeti ile öne geçecektir diye düşünüyorum. Ne de olsa eski sistem kahvenin yerini tutmaz. Hem kahve çarçabucak yapılarak içilmemeli kendine has pişirme yöntemi var. Yoksa bir kahvenin nasıl 40 yıl hatırı olacak ki?

 

Denediğim kahvenin içimi çok hoş, yumuşak ve aroması yerli yerinde. Ne çok çikolatalı ne de az. Tam kararında. Diğer çeşitlerini de denemek lazım. Özellikle tarçınlı ve kakulelisini merak ediyorum. Damla sakızlı, okkalı ve geleneksel isimlerini görünce de bir neşelendim 🙂 Hem böyle kutuda hem de okkalı kahve satan başka bir yer var mı bildiğiniz?

İnternet sitesini inceleyince bu markanın Haremlique markasını yaratan Carolin Koç ve Banu Yentür olduğunu öğrendim. Çok zaman önce bir tv programında Caroline Koç’u Haremlique markasını tanıtırken gördüğümü ve kahvelerden de bahsettiğini hatırlıyorum. Ama bu kadar detaylandırmak ve yeni baştan bir marka oluşturacağını düşünmemiştim. Web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz. Hele benim gibi bir İstanbul aşığı iseniz introyu baştan seyretmek isteyeceğinizden eminim. Siteye üye olup isterseniz alışveriş de yapabilirsiniz. Ben evdeki kahve stoğumu bitirince karışık paketlerinden alıp kendimi mutlu etmeyi düşünüyorum. Misafirlerime “Kakuleli kahve alır mıydınız?” diyebilmek ne güzel olacak. Kahve demişken sadece 6 çeşit kahve satışı yapmıyorlar. Kahvenin yanında yenen lokum çeşitleri, şekerlemeler ve hatta gümüş tepsi, kahve fincanları, ahşağ kutuda cezve ile beraber setler ayrı ayrı satışa konmuş. Sitede dolaştıkça aklım gitti. Hangisinden alacağımı şaşırmış durumdayım. Kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum şu an.

Seramlique’ın web sayfasını açtığınız zaman sizi karşılayan söz; “Her şey bir fincan kahve ile başlar” Bu söz belki de tam olarak bu lezzeti anlatacaktır.

Kahve denince akan sular durur bizde. Sütlü, aromalı, çikolatalı, tatlıların içinde hepsini ayrı ayrı severiz. Kahve bizler için vücuda kafein yüklemek için içilen içerken o arada başka işler ile uğraşacağımız bir içecek değildir. O yüzden Türk kahvesini bir çırpıda harcayamam ben. Yudum yudum içilir. Sohbete eşlik eder. Sohbeti ölümsüzleştirir. Filtre kahve için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Eğer filtre kahve içiyorsam iş yapıyorumdur, ya da uykum kaçmalıdır. Hava soğuktur üşümüşümdür. Canım şekerli bir şeyler istemiştir. Ama Türk kahvesi öyle değildir. Türk kahvesi satan bir markanın da ona azami değer vermesi gerektiğini düşünürüm. Nasıl rakı başka diğer içkiler başka ise kahvenin de içimi ve yeri Türk kültüründe başkadır. Selamlique’ı en yakın zamanda denemenizi öneririm. Ben D&R’dan aldım ama web sitesinden de satın alabilirsiniz.

İnternet sitesinin üzerinde sağda sosyal medya hesaplarını gördüm. Hemen yenilikleri takip etmek için kayıt oldum. Siz de Facebook’tan sayfalarını takip etmek isterseniz şurayı tıklayabilirsiniz. Twitter için ise şurayı tıklamanız yeterli. Ayrıca eğlenceli de bir kahve falı uygulaması var. Ben iPhone’a indirdim siz de şu adresten indirebilirsiniz.

Facebook sayfasında takipçilerin yazdıklarına göre çok doğru çıkıyormuş falda yazılanlar. O zaman neyse haliniz çıksın faliniz 🙂

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir