Şampuanlı mı, yoksa şampuansız yaşam mı?

2019 başından itibaren şampuansız hayata geçmiştim. Saçlarım kabarık, kalın hale gelince de epey sevinmiştim. 2 ay kadar şampuansız zorda kalınca karbonat ve elma sirkesi ile bir düzen tutturmuştum ki bir tv çekimi için kuaföre gitmek zorunda kalana kadar. Saçımı sadece ıslatacaktı. Şampuanlamaya da karar vermiş. O gün saçıma şampuan değdi ve tekrar eski haline getirmekte epey zorlandım. Şampuan kullanılan saçtan artık şampuansız saça geçince bir müddet saç yağ dengesini oturtmaya çalışıyor ve pis pasaklı bir görünüme bürünüyorsunuz. İki ayda düzeliyor biraz sabır lazım. Neyse düzeltemedik ve şampuan kullanmaya başladık tekrar.

Araştırmalarım sonucu içinde SLS, ALS içermeyen yani sülfatsız şampuanların da olduğunu gördüm. Uzun süredir aslında SLS’siz şampuanlar kullanıyordum ama içine saçımı ağırlaştıran başka bakımlar da eklediğimden şampuan saçımda bir türlü istediğim etkiyi gösteremiyordu. Bu son bulduğum sülfatsız şampuanla çok mutlu oldum. İçinde başka hiç bir şey yok. Katkı yok. Sadece yıkıyorsunuz ve çıkıyorsunuz.

Zaten saç bakım için başka yağlar ile saça etkin bir bakım yapmak mümkün. Bir de şampuanla beraber bu tür bakım yapan katkılar almak saçı yağlandırıyor. Temiz sanıyorsunuz ama o bakımlar sayesinde iyi durulanamayan saç çabuk yağlanıyor. Çabuk yağlanıyor derken, sabah yıkayıp akşam perişan halde olan saçları söylüyorum. Bazı insanlar haftada bir saçlarını yıkıyormuş. Ben onlardan değilim. 2 günde bir saç yıkamaya razıyım ama sabah akşam saç yıkamak da istemiyorum.

Farkındaysanız daha sülfatın zararlarına girmedim. SLS, ALS, Paraben hatta. bunların hepsi vücutta çeşitli arızalara yol açıyorlar. En hafifi kuruluk, egzama, en beteri kanser. Sadece siz temizlendi hissinden uzak kalmayın diye şampuana eklenmiş içindeki sıvıyı saçınızda köpürtmeye yarayan, reklamlarla temiz saç algısı üzerinde büyük rolü olan sülfat kardeşi hayatımızdan çıkartalım. Sülfatın doğada yarattığı tahribat, kirlettiği su kaynaklarına hiç değinmiyorum bile. O kadar büyük zararları olan bu kimyasal yerine köpürmeyen ama saçınızı güzelce temizleyen şampuanları kullanmanızı öneriyorum.

Benim keşfim ise Doa Kozmetik oldu. Doa Kozmetik İzmirli bir firma. https://www.doakozmetik.com/ adresine tıklayıp göz attığınızda fiyatların çok düşük, ürünlerin kutularının ise basit – düz olduğunu göreceksiniz. Kendi saçınızın yapısına göre sülfatsız bir şampuan seçebildiğiniz gibi türlü türlü vitaminler ve serumlar ile evde kendiniz için kimyasal karışımlar da yapabilirsiniz (eğer benim gibi deliyseniz)

2. şişeye geçtim. Bu esnada şampuan siparişi eve ulaşana kadar bir hafta kadar bilindik bir şampuanı kullanmak zorunda kaldım. Sülfat içeren şampuanların şöyle bir sakıncası olduğunu da öğrenmiş oldum. Sülfatlı şampuan ile saçlarınızı yıkadığınızda üzerinizden şampuan köpükleri akıp giderken cildinizde tahribat yaratıyor. aşırı kuruttuğu için vücut şoka giriyor ve sebum üretmeye başlıyor. Sabaha sırtımda, boynumda çeşit çeşit sivilciler çıkmış oluyor. Geçenlerde üyesi olduğum bir Facebook grubunda adminin açıklamasını okuyunca nasıl derler böyle beynimde lambalar yanmaya başladı. Nasıl düşünememişsem. Nereden bileceksem. Ama ben öğrendim. Sülfat içeren şampuan sebum salgısını arttırıp bir de sivilce ile uğraşmamıza neden oluyor. Bu bilgiyi artık siz de biliyorsunuz. SLS’siz şampuanlar kullanın, mümkünse şampuan yerine karbonat ve elma sirkesi kullanarak temizlik sağlayan #nopoo akımını araştırın.

Doa Kozmetik iyidir, güzeldir. Stoklar sık güncellenmez. Yedek alın. Kalırsınız ortada. Sosyal medya kullanmıyorlar. Fiyatları çok uygun. Hakkında yazılarını ara sıra açıp okumak bile beni mutlu ediyor. https://www.doakozmetik.com/hakkimizda okuyunca anlayacaksınız. Keşke böyle işletmeler çoğalsa, hayat bayram olsa.

 

 

 

 

 

 

 

Görsel: https://www.prima.co.uk/fashion-and-beauty/hairstyles/a25453587/how-often-should-you-wash-hair-expert/

 

Berna Mutlu Aytekin

6 yorum

 1. ozi   •  

  Siz paylastiysaniz zaten kesin faydalıdır ama bu kadar ucuz olması müthiş yaa ? diğer sampuan fiyatları uçtu zaten zararları da saymakla bitmez.inşallah deneyimleyelim

 2. Merve Türkdoğan   •  

  Berna hanım bugüne kadar en ihtiyacım olan konuya değinmişsiniz. Uzun zamandır içeriği temiz ama makul fiyatlı şampuan arıyordum yağlı saçlarım için. Bu yazınız Hızır gibi yetişti. En kısa zamanda ben de deneyimleyeceğim. İyiki varsınız ?

 3. Pınar   •  

  Merhaba Berna hanım yazınızı okudum benimde sizin gibi sls siz şampuan arayışım vardı. Yalnız araştırdığımda gördüm ki sadece 2 madde değil bir çok olmaması gereken madde var şampuanlarda. Örnek olarak peg ile yazılan maddeler gibi. Bu markada ise yağlı saçlar için olan şampuanın içeriğinde peg90 a rastladım. Bir de sülfatsız derken ne yazikki muadillerini kullanıyorlar köpürtmek için ona da dikkat etmek gerekiyor.

 4. sibel mustu   •  

  Teşekkürler bilgi için. bende gecenlerde instagramda reklamı sık yapılan şampuanları kullanıryordum evet ilk başta çok memmundun ama saçlarım çok kurudu ve dökülmeye başladı tekrar. Size güvenerek bu ürünü denemek istiyorum fiyatlarıda gerçekten çok ucuz tekrar teşekkür ederim.

 5. Müge   •  

  Merhaba bilgilendirdiğiniz için tşk ederim , deneyeceğim, peki çocuklar İçin Me kullanabiliriz önereceğiniz şampuan veya sabun varmıdır?

 6. Melahat Çevik   •  

  Yine emek verilmiş ve deneyimlenmiş bir konu. Bize ulaştıran parmaklar dert görmesin diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir