Salgın var

Sinemadan çıktığımdan beri “Elini sürekli yüzüne sürme Berna. Yoksa sesim bugün biraz çatallı mı çıkıyor? Sanırım biraz ateşim mi var” diye konuşuyorum kendimle. ‘Film biraz etkiledi galiba’ diyor, geçiştiriyorum.

Dün Beyazperde.com‘un düzenlediği etkinlikte hem Salgın (Contagion) filmini seyredip hem de yine uzun zamandır görmediğimiz arkadaşlarımızla görüşme fırsatını bulduk. Önce kısa bir kokteyl ardından ise film gösterimi yapıldı. Kokteylin nedeni ise, beyazperde.com’un yeni tasarımı ile internet dünyasını tanıştırmasıydı.

*Beyazperde.com’da yenilenen özellikler şunlar: 

Yenilenen Beyazperde.com’da HD kalitesinde ve 16/9 boyutlarında tam ekran izlenebilen video penceresi sayesinde, fragmanların dışında, filmle ilgili röportajlar ve çekim notları da kullanıcılarla buluşuyor. Sitedeki tüm videolar, başka site ve bloglara da kolayca eklenebiliyor.Özel dosyalar ve haberler bölümü sayesinde sinema dünyasından en güncel bilgilere erişilebiliyor. Amerika ve Türkiye’den en doğru Box Office listelerine yine ana sayfadan ulaşılabiliyor. Beyazperde.com, zenginleşen sinema bölümünün yanı sıra yerli ve yabancı yapımlardan oluşan oldukça geniş bir dizi arşivini de, güncellenen bütün özelliklerle birlikte bünyesine katıyor. Facebook hesabı ile de üye olunabilen Beyazperde.com’da, kullanıcılar filmleri puanlayabiliyor, yorum yapabiliyor ve sosyal ağ profillerinde paylaşabiliyor. Kullanıcılar, sevdikleri filmlere ait basın yorumlarına tek bir sayfadan ulaşılabiliyor. RSS özelliği sayesinde en son gelişmelerden anında haber alınabiliyor. Fragmanlar ve videolar podcast üzerinden izlenebiliyor.Yeni Beyazperde.com’un sanatçı sayfaları sayesinde hayranı olunan oyuncuların yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına, oynadıkları filmlere, hayran ve basın yorumlarına anında ulaşılabiliyor. Filmlerde yer alan ışıkçı, ses teknisyeni, makyöz gibi görevlilerin de kendi sayfaları yer alıyor. Beyazperde.com, yenilenen reklam formatları ile de sinema dünyası için önemli bir mecra olma özelliğini koruyor. Gelişmiş interaktif reklam formatları sayesinde filmde yer alan sahnelerin, site üzerinde değişik şekillerde yer alması sağlanabiliyor.

Onun dışında filmden nasıl becerebilirsem(!) spoiler vermeden bahsetmek istiyorum.

Filmin konusu;

Hava ve solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve insanları birkaç gündür içinde öldüren, ölümcül bir virüs salgın şeklinde yayılmaktadır. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, hem salgına çare bulmaya çalışır hem de insanlarda virüsten daha da hızlı yayılan panik halini kontrol altına almaya çalışırlar. İnsanlar şimdi hem canlarını kurtarmaya çalışırken hem de dağılmanın eşiğine gelen toplumsal hayata tutunma mücadelesi verirler…

Salgın filmi Matt Damon ile beraber çok zengin bir kadroya sahip Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne, Jude Law, Marion Cotillard, Kate Winslet baş rolleri paylaşıyorlar. Filmde tempo hiç düşmüyor. Sürekli bir bilgi akışı var. Gözlerinizi kapattığınızda önemli bir kısmı kaçırabilirim diye düşünerek gözümü bile kırpmadan seyrettim.

Filmde blog dünyasına yapılan eleştirilerde ayrıca dikkat çekici boyutta. Jude Law için eski formunu kaybetti diyenler bu film ile biraz utanmışlardır diye düşündüm. Kate Winslet’ın oynadığı rol içinse herhalde başka biri bu kadar gerçekçi oynayamazdı. Genel olarak bakıldığında tüm oyuncular en az 10 senedir sinemada takip ettiğimiz kişilerden oluşuyor. Oyunculuklarındaki değişimi seyretmek için bile gidilebilecek bir film.

Filmin verdiği mesaj ise çok manidar. İnsan tehlike anında kendini insan yapan tüm özelliklerini kaybedebiliyormuş. Gelecekteki olası bir tehlikenin insanlığı nasıl etkileyeceğini öğreneceğiniz kabus gibi bir senaryo. Kabus diyorum ama yine de hem oyuncular hem de Steven Soderbergh’in yönetmenliğindeki bu filmi seyretmenizi öneririm. Filme genel olarak bakınca yönetmenin bir başka filmi olan Traffic’e de benzettim.  Başka hayatlar yaşayan insanları aynı filmde buluşturmak. Hele böyle bir virüs sayesinde hala düşündükçe çok korkutucu geliyor.

 

 

Gece ile ilgili iletileri okumak için Twitter’da #beyazperde etiketini izleyebilirsiniz.

*Blog yazısının belirtilen bölümünde basın bülteni kullanılmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir