Reductil’in bünyeye etkileri

İnsan öldürüyormuş. Bırakacaksın diye tutturdu etrafımda ki herkes. Doktor kontrolünde alıyordum halbuki. Televizyonda ilaç hakkında toplatma kararı çıktığı zaman doktorumu aradım ” İlaç çok iyi geldi. Hem tansiyonumu yükseltti. Hem de keyfimi yerine getirdi. İşsizim diye canımı da sıkmıyorum. İstediğim o iş yakında kapıyı çalacak biliyorum. Hayat güzel. Allah’a şükür nihayet zayıflıyorum da. Bırakmasam olmaz mı? ” dedim. Üstelik kilo verdim. 16 günde 5 kilo. Yok bırakma desin diye bekliyorum. Malesef doktorum da bırakmamı söyledi.

Zayıflama ilacını yüksek tansiyon hastalarının kullanması yasak. Kalbinden rahatsız olanların kullanması yasak. Metabolizmayı hızlandırıyormuş. Benim oldum olası kalp atışlarım, nabzım duyulmuyor. Tansiyonum 9-5 normal şartlarda. Sinirlenirsem, üzülürsem ya da sarımsak fazla yersem:) hepten aşağılara düşüyor. Metabolizmam ise 3 senedir hipotiroidi’ den dolayı çok yavaş çalışıyor. Doktorum bir sürü tahlilden sonra Reductil’i kullanabileceğimi söyledi. Önce çekindim. Yan etkilerinden ama memnun kaldım ilacı aldığım 16 gün boyunca. Tansiyon yükseldi. Kilo verildi. Aç kalmadan hemde. Ya da aç kaldım ama halsiz kalmadım. Biraz normal insan haline dönmüştüm ilaç sayesinde. Tamam biraz fazla heyecan kalbimi acıtıyordu ama dayanılmaz bir acı değil. Abbott ilacı üreten firmaymış. Danışma hatlarından detaylı bilgi alınabiliyormuş. Koskoca Profesöre inanmadım bir de onları aradım. İlacın çağrı merkezindeki doktorlar anında ilacı bırakmamı söylediler. Kendi doktorum birden bırakmamam gerektiğini, gün aşırı almam gerektiğini söylemişti. Vücudumu ilaçsızlığa alıştıracaktım göyya.  Çağrı merkezindeki doktorlar, oluşabilecek iştah açılması, depresyon (seratonin eksikliği) gibi durumlardan göreceğim zararın, ilacı kullanmam durumunda göreceğim zarardan daha az olacağını söyleyince korktum. Hemen bıraktım ilacı.

Seratonin yüklemesine maruz kalan bünye ilacı bırakınca koyverdi kendini 2 günde. Yine içimde bir uyuşukluk. Halim yok, neşem yok. Baş ağrıları ve baş dönmesi hasıl oldu.  Geçer mi? Geçsin. Etrafımdakilerin canını sıkmadan. Çikolata kısa vadede beni mutlu edecek ama o 5 kiloyu verdim ya, geri almak istemiyorum. Su içeyim ben. Su iyidir. Evet evet su içmeli.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. nesibe   •  

    Allah bellasini versin reduktil sahte yapmişlar kimse almasin kutusu başka yazisi başka içindeki haplari dikkatli bakin çince yazi var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir