Ramazan’da Sultan ile vapur sefamız

Fena mı oldu Sultan’ımı alıp gittim. Denize karşı “Hacivat Karagöz neden öldürüldü?” filmini seyrettik ana kız. Uzun zamandır annemle bir program yapamamıştık. İDO’nun daveti ile ben de nostaljik bir vapur gezisi yapacağımızı düşünüp Sultan’ımı da yanıma kattım Kabataş iskelesinde Barış Manço vapurunu beklemeye başladık. Vapur geldiğinde en güzel yerde yerimiz ayrılmıştı. “Ayağında gümüş halhal” eşliğinde bir merdivenleri çıkışım var görmelisiniz. Öyle içten söylüyorum ki sanki Nazo Gelin benim. İDO, Barış Manço vapurunda bizler için güzel bir playlist hazırlanmış. Sabahtan akşama dinlesem bıkmayacağım Barış Manço’nun eserleri ile onu da anmış olduk yine yeniden.Allah mekanını cennet etsin.

“Çay getireyim, su getireyim sana” diyerek Sultan’ımın peşinde pervane olan ben şerbetçileri, macuncuları görünce bir gözlerimi ovaladım. Ramazan ayı için güzel bir atmosfer yaratmışlar. Gençler belki böyle şeylere çok önem vermez ama Sultan’ım pek keyiflendi doğrusu. O keyiflenince ben de keyiflenmişsayıldım (bknz: eksisözlük)

Hava karardıktan sonra oruçlar bozulmuş, çaylar, şerbetler içilmiş, seyredeceğimiz filmin mütevazi yönetmeni Ezel Akay ile sohbet bile edilmiş, mis gibi Boğaz havasını da ciğerlerimize doldurmuştuk. Tabi ben arada bir sürü de fotoğraf çekip durdum.

Mısır patlaklarını da alıp sinema atmosferine bıraktık kendimizi. “Hacivat Karagöz neden öldürüldü?” filmini daha önce seyretmiştim, hem de 2 kere. Yine olsa yine seyrederim. Beyaz’ın ve Haluk Bilginer’in oyunculuğunu çok başarılı buldum. 3. kez seyretmeme rağmen ortam o kadar keyifliydi ki, kahkahaları atarken pek çekindiğimi söyleyemeyeceğim. Geçen vapur gezisine göre daha iyi bir yere konuşlandığımdan bol bol fotoğraf çekme fırsatım da oldu. Hava kararınca güzelim 50 mm lensim bal kabağına döndüğü için o Boğaz Köprüsünün ışıl ışıl haline siz şahit olamayacaksınız üzgünüm. O fotoğrafçılar gibi kaptan köşküne kadar o tepelere kadar tırmanıp da güzelim ay ışığı altında fotoğraf çekemedim.Şunlar ile idare edeceksiniz.

Yok illa ben de göreceğim derseniz İDO’nun facebook üzerinden yaptığı yarışmalar sürecekmiş. Takip ederseniz bir sonraki gezide belki sohbet etme şansımız olur. Bu tür etkinliklerin en iyi yanı da yazı yoluyla çok şey paylaştığımız ama yüz yüze görüşmediğimiz kişiler ile tanışmak oluyor. Pelin Ayan, Paçacıoğlu Ailesi, Güliz ile sohbet keyfime keyif kattı. Utopic Farm’a sevgili Tolga, Yiğit ve Süleyman Abi’ye çok teşekkür ederim. Sultan’lara layık bir gece oldu, biz ailecek çok eğlendik, ellerinize sağlık. Diğer fotoğraflara da şu adresten ulaşabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir