Pepsicohasatta Üçüncü Bölüm: Ve hasat başlasın

Blogumda üç yazılık bir seri ile yer kaplayan Kapadokya – Kayseri hattındaki PepsiCo Hasatta etkinliğinin son yazısını yazmak üzere karşınızdayım. Şu an halen eğlenceli Türk gecesinin videolarını Youtube hesabıma aktarmaya çalışıyorum. Her seyrettiğinde güler mi insan. 🙂 Halen beynime reset attıran bu videoları seyredip gülüyorum inanır mısınız…

Etkinliğe dair diğer yazılarımı şuradan ve şuradan okuyabilirsiniz. Kaldığımız yerden devam edelim…

Günü gezerek bitirdikten sonra ve koştura koştura odalarımıza dinlemeye çekildikten sonra bize verilen saatte aşağıdaya indik. Tabii cep telefonlarımız ve fotoğraf makinelerimiz ile beraber. Tamamen turistlerin olduğu yerel şekilde hazırlanmış lezzetler ile dolu sofralarla muhteşem bir Türk gecesi bizi bekliyordu. Bize söylenilene göre çok zaman önceden yer ayırtmak gerekiyormuş. Ortam tıklım tıkıştı. Birden ışıklar söndü ve semazenler ile beraber yeşil bir ışık kapladı ortalığı şov başlamıştı.

semazen kapadokya turk gecesi

Tüm gece boyunca güzel ülkemde aşina olduğumuz ne tür halk dansları varsa sergilendi. Çayda çıra mı dersiniz, kız isteme, kına gecesi mi, zeybek mi, Karadeniz yöresinden horon mu… Aklınıza ne geliyorsa ekip hünerlerini sahnede sergiledi. Bir ara insanlar “Hele Meryem” türküsü eşliğinde birbirinin peşine takılmış dışarı çıkıyordu. biz de peşlerine takıldık. Yaş ortalaması hayli yüksek olan ekip dışarıda çılgınca göbek atıyordu. Adeta bir Flash Tv ortamı hakimdi.

İçeri döndüğümüzde herkesin yüzünde kocaman bir gülümseme vardı. İçeri at üzerinde giren gelin hanımı görünce çığlık attık. Daha bitmemiş bir de gökten dansöz indi. At üzerinde gelini görünce, yok artık gökten de dansöz indirsinler bari dediğimi hatırlıyorum. Haklı çıktım 🙂 Hele turistlerin dansöz ile beraber sergiledikleri performans vardı ki mutlaka ölmeden önce böyle bir show seyretmeniz lazım.

Şaşkınlıklarla dolu bu eğlence gecesi sona erdiğinde ertesi gün yapılacak olan hasat için yataklarımızdaydık ama kendimizden geçmiştik. İnanılmaz bir yorgunluk vardı ama ertesi günün heyecanı çok daha başkaydı.

kapadokya türk gecesi

Sabah 5’te güneş henüz doğmamışken yola çıktık. Üzerimizde tulumlar geceden odalarımıza iyi geceler çikolatası ile bırakılmıştı. Biz eğlenirken ekip uyumamış çalışmış. Ertesi sabah ise inanılmaz bir soğuk vardı. 2 saatlik yol sonunda vardığımız tarlada bizi Pepsico yetkilileri karşıladı. Bir de muhteşem bir kahvaltı. Öğrendiğime göre gece sıcaklık farkı çok büyük oluyormuş bu yüzden gece 3’te hazırlıklara başlamışlar. Sabaha kahvaltıyı yetiştirmişler. Sabah herkesin enerjisinin tam olduğunu gördüğüm için tüm ekibin aslında birer kahraman olduklarını düşünüyorum. Hepsine tekrar tekrar teşekkürler.

pepsicohasatta

Sofrada yok yoktu. Tarlanın ortasında böylesine kusursuz bir hazırlık görmek şaşırtıcıydı. Hele de hava bu kadar soğukken. Patateslerin erken saatte hasat edilmeleri gerektiği için biz de erkenden tarlada yerimizi aldık. Kimimiz elleri ile patatesi topraktan toplarken kimimiz de elinde video olanları kayıt altına aldı. Artık elle toplanmasa da patatesleri (Lady Rosetta’ları) topraktan çıkartmak şehir hayatı içinde koşturmaca ile ömür tüketenler için çok ilginç bir deneyim oldu. Öncesinde elle toplasak da ardından makine ile kolayca yapıldığını söylediklerinde hepimiz hasatı ilgi ile izledik. Bir de ne göreyim sevgili eşim traktörün üzerine çıkmış tam bir çiftçi olmuş. Yanında tüm ekip fotoğraf çektirdi.

hasan aytekin hasatta

 

PepsiCo AGRO ekibi bize tarımın nasıl yapıldığını ve sürdürülebilirlik çalışmalarından nasıl olumlu sonuçlar aldığını anlattı. Su’yu gerektiği kadar kullanarak yapılan tasarrufun ülkeye katkısı ve azalan karbon ayakizi için yapılan tüm çalışmaları gözlerimizi kocamam açarak dinledik. Özellikle patates hasatından sonra ortaya çıkan atıkların tekrar gübreleme için kullanılması ve atık sudan tekrar tarım için kullanılacak su üretilmesi tarımın çok daha kısıtlı kaynaklar kullanılarak yapılmasına, tasarrufa yol açıyor. Daha iyi bir hasat için verilen eğitimler ve ülkenin bir çok yerinde yapılan tarım çalışmaları ile depoda bekletme yapılmasına gerek kalmadan her mevsimde patates cipsi yememiz sağlanıyormuş. Açıkçası senede bir defa ya da olmadı iki defa hasat yapılıyor tüm üretilen cipsler bu hasatlardan ediniliyor depolarda uzun süreler bekletiliyor sanıyordum. Detaylarını bu etkinlikte öğrenmiş oldum.

pepsico hasat

 

Son olarak teşekkürler,

PepsiCo Yetkilileri Sayın Didem Şinik, İpek Büyükdağ, Zeyne Yüksel, Hakan Sarı ve Cem Özyurt’a, etkinlik daveti için Zarakol İletişim Hizmetleri’ne, işini yapış şekli ilham veren Aslı Pınar Tüfekçi’ye, enerjisi ve konukseverliği ile her zaman beni etkileyen Murat Karakaş’a, bir eventin nasıl yapılması gerektiğini bize gösteren EmpireEvent ailesinden Bengü Osmanoğlu ve Mesut Kurtuluş’a, rahat odaları ile tüm yorgunluğumuzu atmamızı sağlayan muhteşem manzarası ile fotoğraf arşivime harika fotoğraflar eklememi sağlayan Kapadokya Cave Resort § Spa’ya teşekkür ederim.

Şimdi sizler ile  Pepsi Co’nun Hasat programında bize aktardıklarından bahsedeceğim. Bir de konuşmalarda bir miktarını kaydettiğim bir video var. Onu da bu linkten izleyebilirsiniz.

 

PepsiCo Hakkında

PepsiCo, 1965 yılında Pepsi Cola ve Frito Lay’ın birleşmesi ile kuruldu. 1998 yılında dünyanın en büyük taze meyve suyu üretim ve pazarlama şirketi olan Tropicana’yı satın aldı, 2001 yılındaysa sporcu içeceği olarak bilinen Gatorade ve çeşitli pirinçli çerezler, meyveli ve yulaf ezmeli barlar üreten Quaker firmasıyla birleşti.

Dünyanın en büyük ikinci yiyecek-içecek şirketi olan PepsiCo, bünyesinde yer alan Frito Lay, Quaker, Pepsi, Tropicana ve Gatorade şirketleri ile 215’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Yıllık cirosu 65 milyar doları aşan PepsiCo, sürdürülebilir büyümeye odaklandığı “Fayda Gözeten Performans” vizyonu etrafında birleşen 285 bin çalışanıyla birlikte tüketicilerin hayatlarına keyif katan besleyici, lezzetli gıda ve içecekler üretiyor. PepsiCo, her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 ayrı markasının yanı sıra diğer onlarca markasıyla gıda ve meşrubat alanında dünyanın en geniş portföyünü sunuyor.

Türkiye’de atıştırmalık pazarında PepsiCo’nun Türkiye’deki yiyecek şirketi Frito Lay ile 1993 yılından bu yana, içecek pazarında ise PepsiCo’nun Türkiye’deki içecek şirketi PepsiCo Beverages ile 2002 yılından bu yana Türk tüketicisine kaliteli ve yenilikçi ürünleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Sürdürülebilir Tarım:

PepsiCo, kaliteli patates yetiştirmeyi, verimi artırmayı ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamayı en büyük önceliklerinden saymaktadır. PepsiCo Türkiye de hem tüketicilerine en iyisini sunabilmek adına en kaliteli hammaddeye ulaşmak hem çevreye karşı olan sorumluluğunu en üst düzeyde uygulamaya koymak hem de birlikte çalıştığı çiftçilere ve tedarikçilere yatırım yapmak amacıyla ve yetkin çalışanlarla beraber, SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Tüm bunları yaparken de en yenilikçi ve üstün teknolojileri kullanıma sokmaktadır.

Türkiye’nin gururlu ekibi olarak PepsiCo Agro ekibi ve Yetkin tedarikçilerini sizlere tanıtmaya çalışacağız, gerek yetenekleri açığa çıkarmak, farklı görüşlerden sinerji yakalamak, Her işin daha iyi yapılabileceğini gösteren tedarikçilerimizle Örnek çalışmalar çıkarıyoruz.

PepsiCo, aşağıdaki ilkeler ışığında faaliyet göstermektedir:

• En yüksek kalite değerlerinde ham madde kullanmak

• Kesintisiz, sosyal sorumluluk bilinciyle tedarik sağlamak

• Sürdürülebilir tarım faaliyetlerini uygulamak/yaymak

• Türkiye’deki tedarikçilerinin verimli performansını korumak

• Tedarikçi ve Çalışanlarımızın gelişimine yatırım yapmaya devam etmek

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ne demek?

• SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM, Tarımsal üretimden elde edilen hammadeyi, istenilen ktriterde alırken;

• Üretim yapılan Toprağı korumak ve verimliğini azalmamak için; İşleme, Rotasyon, çevreye duyarlı Gübre seçimine dikkat edilmesidir, klasik kimyasal gübreler dolgu malzemesi olarak Kireç/Denüz kumu ihtiva ettiğinden uzun yıllar kullanımları sonucu, Toprakta Kireçlilik/Tuzluluk sorunları oluşmaya başlar, bu yüzden PepsiCo örnek bir proje ile dolgu malzemesi Organik olan “Naturalis” Organo Mineral gübre çalışmasını yürütmektedir.

• Kullanılan Doğal Kaynaklara dikkat edilerek, sadece içinde bulunduğumuz dönem içinde değil, gelecek kuşaklara da Su kaynaklarımızı temiz ve yeterli miktarda aktarmamız gerekmektedir, bu yüzden daha az su gerektiren sulama sistemlerinin kullanılması gereklidir.

• Üretim Operasyonu sırasında daha düşük enerji tüketimine ihtiyaç duyan operasyonlara yönlendirmek, yeni teknolojiyi takip etmek ve sonuçta Tarla verimini yüksekltmek gereklidir.

PepsiCo Sürdürülebilir tarım konusunda Türkiye’de öncü bir politika izlemektedir.

Patates PepsiCo’nun yiyecek işinin en önemli hammaddesidir

• Dünyanın en önemli patates cipsi markaları olan Lay’s, Ruffles gibi lider ürünlerin üretiminde sadece Avrupa bölgesinde her yıl toplam 1.2 milyon ton patates kullanılmaktadır.

• Türkiye’nin en büyük cips üreticisi PepsiCo, temel hammaddesi olan patatesleri Türkiye’nin 18 şehrinde, 7.555 futbol sahası büyüklüğe denk gelen 3.400 hektar alan üzerinde yetiştirmektedir. 

• Türkiye’de 27 tedarikçi ve 350’den fazla çiftçi ile çalışılmaktadır

• PepsiCo sadece 2012 yılında 60 bin ton cipslik patates ve 12 bin 400 ton sertifikalı patates tohumu depolama kapasitesine ulaşmıştır 

• PepsiCo, patates tarımında çiftçiye en faydalı ve çevreye en az zararlı teknikleri göstermekle yükümlüdür. 8’i Ziraat mühendisi Toplam 24 kişilik deneyimli bir ekip ile, yıl boyunca iş ortaklarıyla sıkı bir işbirliği içerisinde çalışarak, üretim sürecinin her aşamasında en iyi uygulamaların hayata geçirilmesini sağlamaktadır.

Türkiye, Avrupa bölgesindeki patates kalitesinde en iyi ilk 6 içinde yer almakta ve ilk 3’ü hedeflemektedir.

• PepsiCo Türkiye tarafından uygulamaya konulan sistem ile patatesin kalitesi, zorlu hava koşulları ve hasat sorunlarına rağmen 177 indeks olarak artışa geçmiştir. Patatesler ne kadar kaliteli olursa, PepsiCo’nun verimliliği de o ölçüde artmaktadır. PepsiCo Türkiye, bağlı bulunduğu Güney Doğu Avrupa Bölgesi’nde ise en kaliteli patatesi kullanan ülke olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

PepsiCo kendi Organo-Mineral gübresini üretmektedir. 

Net “0” (sıfır) atık, PepsiCo fabrikalarının küresel hedeflerinden biridir. Bu doğrultuda Suadiye/İzmit’te faaliyetlerine devam eden PepsiCo fabrikasındaki anaerobik çürütme tesisinde organik atıklar, 2008 yılından beri biyogaza dönüştürülmektedir. Gaz jeneratöründe elektrik ve ısı enerjisine çevrilen biyogaz ile fabrikanın ve patates depolama tesisinin yaklaşık %44’lük enerji ihtiyacı karşılanmaktadır.

• PepsiCo Türkiye, kendi ürettiği Naturalis gübresiyle bizden gübre alan bütün tedarikçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

• PepsiCo sistemi içerisinde bir ilk olarak Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Anaerobik Çürütme Projesi” ile dünyadaki tüm PepsiCo sistemi içerisinde tarlalarda kullanılmak üzere kendi gübresini üreten tek ülke Türkiye olmuştur.

• Bu proje ile SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ekibi, “Net Sıfır Atıkla” çalışan yiyecek tesisinde kullanılan üretim döngüsünü, operasyon ekiple mükemmel bir işbirliği gerçekleştirerek, organik atıkların başarılı bir şekilde “Naturalis” adlı patates gübresine dönüştürülmesine ve tekrar kullanıma sokulmasına katkıda bulunmuştur.

• Proje, PepsiCo Yiyecek Türkiye Suadiye Fabrikası’nda yürütülmektedir. 2013 yılında Naturalis üretimi için Tarsus fabrikasının da atıkları projeye dahil edilmiştir, Tarsus Fabrikasının atıklarından elde edilen “Naturalis” 2013 sezonunda başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bu olumlu sonuç sonrasında Tarsus fabrikasınında Naturalis projesinde kalması için çalışmalar devam etmektedir.

• Bu projenin amacı, PepsiCo Yiyecek Türkiye’nin patates üretiminde kullandığı gübrelerin içeriğindeki kimyasalların miktarını yüzde 40 oranında azaltmaktır. Kimyasal gübre kullanımı ile elde edilen verime eş değer olan Naturalis gübresi, organik madde içerdiğinden bitkinin besin alımını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bu gübrede, diğer sıradan gübrelerde kullanılan zararlı malzemeler bulunmamakta, toprak için son derece sağlıklı olan gübre ile atmosfere daha az CO2 salınmakta, bu da çevreye daha az zarar anlamına gelmektedir.

• 2013 itibarıyla gübresini verdiğimiz tedarikçilerimiz için mevcut gübre ihtiyaçlarının yüzde 100’ünü Naturalis’ten sağlamaya başladık.

PepsiCo karbon ayak izini azaltan çalışmalar yapmaktadır.

• PepsiCo Türkiye, karbon ayak izinin düşürülmesine önemli katkı yapan çevre dostu patates depolama tesislerini hayata geçirmiştir.

• Bu süreçte 2012 yılı vs 2010 a göre salınan karbon %24 oranında azalmıştır. Bu başarının ardında, Suadiye’deki yeni depo yatırımı sayesinde nakliye mesafelerinin azaltılması, tarla verimlerindeki artış ve depolama kayıplarının azaltılması etkenleri yatmaktadır.

• PepsiCo Türkiye, Türk çiftçisiyle beraber çalışmaya devam ederek su ve karbon ayak izini 2012 yılında da 2010 yılına göre, sırasıyla yüzde 34 ve 24 oranlarında azaltmayı başarmıştır.

PepsiCo su tasarrufu konusunda büyük başarılara imza atmaktadır

1 kamyon damla sulama ekipmanı, 35 kamyon makro yağmurlama ekipmanının yapacağı işi yapmaktadır.

• PepsiCo Türkiye, tarım arazilerinde kullanmaya başladığı damla sulama ve mini yağmurlama sistemlerinin kullanımını iki katına çıkararak, patates üretimi için seçilen bölgelerde, tedarikçilerinin kullandıkları sulama yöntemlerini değiştirerek yanlış veya bilinçsiz sulamadan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırıyor veya azaltılıyor.

• PepsiCo’nun patates üretim alanlarında kullanılan düşük basınçlı sulama sistemlerinin artışı sayesinde, 2012 yılında 10.1 milyon ton su tasarrufu sağlanmıştır. PepsiCo, Türk çiftçisiyle iş birliğine devam ederek, 5 yıl içerisinde su tüketimini ve karbon salınımını %50 azaltmayı hedefleyen projeler yürütmektedir.

PepsiCo Türkiye, PepsiCo tarafından geliştirilen I-Crop sistemi ile iklimi önceden okuyarak, proaktif olmamız için bizi yönlendirmektedir.

• PepsiCo Türkiye, I-Crop sistemi ile Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirmektedir.

• Kendi geliştirdiği özel bir yazılım ve toprağa yerleştirilmiş hassas sensörleri kapsayan İ-Crop sistemi ile hava durumu, toprağın su ihtiyacı ve gübre ihtiyacını bilgisayar ortamında takip edebilmektedir.

• İlave olarak İlaçlama zamanlarını erken uyarı sistemi ile bildirip, tam zamanında ilaçlama yapılmasını sağlar, bu satede koruma amaçlı gereksiz uygulamalar yapılmaz.

• Sistemin Türkiye’de kurulan 2 İstasyon üzerinden tanıtımı devam etmektedir, önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

PepsiCo Türkiye “Tarım Akademisi” ile tüm tedarikçilerini eğitmektedir.

• İki yıldır uygulanan PepsiCo Türkiye Tarım Akademisi 180 tedarikçi teknik personeline , 208 saat boyunca eğitim vermiştir.

• Her yıl patates tedarikçileri ve teknik personelinin gelişimine yönelik “Tarım Akademisi” adı altında verilen bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlemektedir.

• Tarım Akademisi etkinliklerini; cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaların paylaşılması, iletişimin arttırılması, sonuçların paylaşılması ve Türkiye SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM stratejilerinin paylaşılması amacıyla düzenlemektedir.

PepsiCo Türkiye eğitimlerin yanı sıra çiftçilerine finansal destek de sağlamaktadır. 

• PepsiCo Türkiye tedarikçilerini destekleme kapsamında, ayni avans yöntemiyle, tedarikçilerinin toplam gelirlerinin yüzde 40′ına tekabül eden tohum, gübre ve bitki koruma ilaçları gibi maliyetleri önceden karşılayabiliyor, hasada kadar 5 ay faizsiz olarak kullandırma fırsatı ve finansal destek vermektedir.

• Patates deposu yapmak isteyen girişimcilere de know how desteği vermeye devam etmektedir.

HEDEFLER:

PepsiCo Türkiye 5 Yıl içinde patatese harcadığı suyu yüzde 50 azaltmayı hedeflemektedir

• Türkiye SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM operasyonu; 5 Yıl içinde tedarikçilerini damla sulama ve mini sprinkler sulama sistemlerine yönlendirip, depo kayıplarını azaltıp, tarla verimlerini ve tarlada teknoloji kullanımını arttırarak, patatese harcadığı suyu 5 yılda yüzde 50 azaltma planı ile uygulamaya devam etmektedir.

PepsiCo Türkiye 5 Yıl içinde Patates üretiminde ve depolanmasındaki karbon ayak izini yüzde 50 azaltmayı hedeflemektedir

• PepsiCo Türkiye, nakliye mesafelerini kısaltıp, yeni depo projeleriyle, dünyada ilk olan kendi atığından ürettiği organo-mineral gübre “Naturalis” ile ve tarlada teknoloji kullanımını arttırarak 5 yılda karbon ayak izini yüzde 50 azaltmayı hedeflemektedir.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir