Pepsicohasatta Birinci Bölüm: Kapadokya

Ben bilginin kölesiyim. Yeni bir şeyler öğrenmek deli gibi ilgimi çekiyor. Küçükken ansiklopedileri okurdum uykuya dalmak için. Yıllar geçiyor belgesel, film, kitap, yeni insanlar ile tanışma şansı… Halen bu gibi durumlar söz konusu olduğunda uyku, açlık vb temel ihtiyaçları gözüm görmez oluyor.

Program çok doluydu. Ben günlük hayatın telaşesinden çok yorulmuş ve üstelik bir de yaşadığım evi değiştirmek zorunda kalmıştım. Günlerdir beni sosyal ağlarda takip edenlerin kafasını şişirdiğim #Pepsicohasatta etkinliğinden bahsediyorum. Zarakol’un dolu dolu ama çok özenerek bir program yaptığını biliyordum fakat taşınma işinin son ana kalacağını ve günlük iş akışımın 3 katına ulaşacağı bir haftadan çıkacağımızı kestirememiştim.

Toza alerjim olması, üstelik de hayatımda ilk defa belimi bu denli incitmiş olmam evi taşıma konusunda topu sevdiklerimin üzerine atmama neden oldu. İyi ki varlar. Hayatımı kolaylaştırıyorlar. Elimde küçük bavulum yanımda sevdiğim adam yeni bir şeyler öğrenmek ve PepsiCo’nun konukseverliği ile hafta sonuma renk katmak amacıyla havaalanına doğru yola çıktım.

Güzel bir rötarla işe başladık. 30 dakika rötar. Diğer blog yazarı arkadaşlarla sohbet ederek çabucak geçti. Ardından Kayseri’ye uçuş. Gece saat 12:00 sularında kalacağımız otele vardık. PepsiCo yetkilileri ekiplerinin en güleryüzlü üyesine sürpriz bir doğum günü kutlaması yapmışlar. Alkışlar, kutlamalar, şaşkınlıklar. Bizim de bu vesile ile uykumuz açıldı. Yorgunluğumuz pozitif enerji sayesinde azaldı. Ardından odalarımıza çekildik. Ertesi gün bizi Vedat Başaran’ın hazırladığı patatesin nasıl günümüze ulaştığını anlatan sunum ve yoğun bir Kapadokya programı bekliyordu. Vedat Bey’in öncesinde ise PepsiCo Kurumsal İletişim Müdürü Didem Şinik bize PepsiCo ailesinden bahsetti.

 

PepsiCo markası altında yer alan ürünler ve bu ürünlerin üretim aşamalarını anlatan video’yu aşağıda seyredebilirsiniz. Yeni ürünler masalarımızda bize sunulmuştu.

Bu arada Tropicana adlı meyve suyunu çok çok beğendim. Elma ve vişnelisinden kaç tane tükettiğimi hatırlamıyorum bile. Şeker dengesi, asit dengesi hepsi çok iyi meyve sularıydı. Raflarda daha çok görmek isterim. Yıllardır kullandığım Aroma ve Tamek’in pabucunu rafa attıracak sanırım.

tropicana amasya elma suyu

Didem Hanım’ın kısa açılış konuşmasının ardından Vedat Bey’in Patates hakkında isminin nereden geldiğinden tutun da tarihte yarattığı değişikliklere kadar çok ilginç bir bitki olduğunu öğrendim. Gastronomi uzmanı Vedat Başaran engin bilgisiyle hepimizi büyüledi diyebilirim. Tarih ve coğrafya ile bu kadar ilgilenmeyen biri olarak bu patates hakkında öğrendiklerim bile tüm bilgiye bir anca ulaşma isteği uyandırıyor. Vedat Bey’in bir ömür adadığı bu bilgiye hemen ulaşmak haddimiz değil ama hiç bitesin istediğim bir sunum oldu. Kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Patates pişirme teknikleri, dünya tarihini etkileyen patates, farklı lezzetler oluşturmak için patatesten nasıl yararlanabileceğimiz, baharatlar ve tarihe etkileri, Türkiye’de restoranlaşma trendlerinde geleceğe dair öngörüler Vedat Başaran’ın patates sunumunu çevreleyen detaylardı. Hepsi notlarımda var. Bir başka yazı ile paylaşacağım.

Sunumun ardından otelin bir miktar aşağısında yer alan bahçeye ulaştık. Bahçe taze bitkiler ile doluydu. Domatesleri dallarından topladık ve sunumda aldığımız lezzet ipuçlarıyla cipslerimizin yanında yiyebileceğimiz güzel bir sos yapma telaşına girdik. Eşim hamaratlığını konuşturdu bana ise dalından topladığımız yeşil domatesleri kızartmak düştü. Bana derken yardımcı olan şefler olmasaydı işim zordu. Dip sosumuz oldukça karışık ama farklı bir lezzet oldu. Eğer eşimi ikna edebilirsem evde de yapmasını sağlayabilirim. Böylece cipslerimiz daha da lezzetli hale gelir.

pepsicohasatta

Ailece çok çılgın bir şekilde cips yiyen bir aile değiliz. Ama seyredeceğimiz bir film olduğunda hazırlıklarımızın başında dışarıdan eve gelirken cips almak oluyor. Bu etkinlik sayesinde artık nasıl yapıldığını biliyoruz.

dipsos vedat başaran

Dip sos yaptığımız workshop’tan sonra sıra patates ile yapılan yemeklerden tüketmeye geldi. İlk yemeği başarılı bulduğumu ama ikinci yemeyi yemeye pek de istekli olmadığımı söyleyebilirim. Açıkçası cips üzeri et pek iştah açıcı gelmedi.

Yemekten sonra apar topar odalara gittik. Telefonların şarjı bitti, iPad’in boynu bükük. Usulca bindik otobüslere. Doooğru Göreme Açık Hava Müzesinde…

 ccr otel kapadokya

 

Sevgili turist rehberimiz gerek müzeye giden yol boyunca gerekse vardığımızda mağaraların başında anlattıkları sayesinde çok fazla tarihi bilgi ile dolu oldum . Aynı Matrix’te Neo’nun söylediği “I know Kung -fu” kararlılığında Göreme’yi öğrendim diyebilirim

Yine turist rehberimiz bunca yıllık tarihe sahip olan Güzel ve vahşi atlar ülkesinin sadece küçük bir parçasını bu gezide öğrenmiş olacağımızı söyledi. Kendisini dinlemek te büyük zevkti. Keşke tarihi anlatan öğretmenlerim de bize zamanında aynı istek ve şevkle bilgi veriyor olsalardı.

 rahibeler manastırı kapadokya

Göreme Açık Hava müzesinde gördüğümüz ilk mağara Rahibeler Manastırı. Üzeri yatakhane alt kısmı mutfak olarak tasarlanmış. İçerisinde Fresko adı verilen güvercin gübresinden yapılan ve kök boyalar ile çizilen harika resimlerin olduğu bir mağara burası. Harika resimlerden kastım çeşitli betimlemeler. Bu çalışmalar günümüze o dönemdeki dini inanışlar ile ilgili ışık tutuyor. Rehberimiz dil sorunundan dolayı insanların resim ile iletişim kurduğunu söyledi. Bu kök boyalar güneşe karşı hiç bir şekilde bunca yıldır renginden ödün vermemesine karşın insanların yaptığı tahribatlar sonucunu tarihten silinme noktasına gelmiş. Kızlar mağarasından sonra bir elma bahçesine sahip olduğu için çevredekiler tarafından Elmalı Kilise olarak anılan bir diğer mağaraya gittik. Bu mağaraların dışında rehberimiz bize tüm detayları anlatırken bu sene çıkan bir kural nedeniyle içeride anlatım yapamadığını çünkü insan ağzından çıkan nefesteki nemin Fresko’lara zarar verdiğini söyledi. Rehberimizin elindeki kitapçıktan tüm görselleri gördük ve içeri girip tahribatın büyüklüğü karşısında şok geçirdik. O kadar kötü bir muameleye neden gerek vardı ki. İnsan anlam veremiyor.

rahibeler manastırı kapadokya

Elmalı Kilise’nin ardından Yılanlı Kiliseye gittik. Burada fotoğraf çekmek de yasak olduğu için girmemizle çıkmamız bir oldu. Fresko’lar yine harap edilmiş bir halde insanın içi acıyor. Rehberimiz tahribat nedenini zamanında bulaşıcı çaresiz hastalıkları iyileştirmek için bu özel resimlerin sökülüp kaynatılıp içilmesi ile şifa sağlanacağına inanç duyulmasına bağlıyor. Kimi tahribatların ise ise Vandalizm’den dolayı söylüyor.

 Göreme çanak çömlek atölyesi

Müzenin ardından Çanak çömlek atölyesine doğru yola çıktık. Bu atölye Avanos’ta yer alıyor ve Avanos’ta bu işi yapan sayılı ailelerden birisi olduklarını bize söylediler. Çömlekler Nevşehir’de yer alan Kızılırmak’ın tabanından çıkarılan kızıl toprak ve içine kuvars katılarak daha da sağlamlaştırılaran beyaz toprak sayesinde yapılıyormuş. Pişirilmesi ve ardından dinlendirilmesi sonra üzerlerinin desenle kaplanması gibi uzun süreçler sonucu bu harika eserler dünyaya geliyorlar. Üzerilerini desene bulayan ustalar ise gerçekten işlerini çok çok iyi yapıyorlar.

avanos çanak çömlek atölyesi

Bir de çamurun çömleğin dönüşme süreci var ki işte orada bizi kahkahalara boğan usta devreye giriyor.

ananos çanak çömlek yapımı

Kendisi için gerçekten stand-up şov yapıyor diyebilirim. Uzun yıllar uğraş gerektiren bir sanat.

Buaraya kadar sabırla okuduğunuz için yazının ikinci bölümüne geçmeye hak kazandınız. İkinci bölümde sizler, Vedat Başaran’ın dilinden patatesin hikayesi, Kapadokya’nın muhteşem Türk gecesi bekliyor. Çok yoğun bir program olduğu için bu hafta sonu yazısını üçe bölmeye karar verdim. Dolayısı ile üçüncü bölümde Lady Rosetta’ları hasat etmek için sabahın 5:30’unda gittiğimiz Erciyes eteklerindeki patates tarlasında yaşadığımız ilginç anları aktaracağım.

Aşağıdaki video  ve fotoğraflar spoiler içerir 🙂

Aşk patates hasatı yapıyor…

pepsicohasatta hasan aytekin

Türk Gecesi Kapadokya’da nasıl yaşanıyor…

kapadokya türk gecesi

Detaylar ile daha sonra tekrar buluşmak üzere…

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Pingback: PepsiCo ile patates hasadı ve dahası | Kuyruksuz Uçurtma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir