Ne çok soru soruyorsun sen!

“Baba ağaçların yapraklarındaki çiçekler neden dökülüyor?

“Ne çok soru soruyorsun sen, aaa insan ol biraz!”

Çocuk gülümsüyor. İnsan olan çok soru sormaz öğreniyor. 4 yaşında var yok.

Böyle bir toplumda büyümek ve büyüyüp kocaman bir birey haline gelmek. Bu gençlik neden apolitik oluyor. İnsanlar tekerlemelerin, atasözlerin içi boş diyalogların filmlere dizilere neden ilgi gösteriyor? Neden sanat filmlerinin gişesi az iken Recep İvedik serisi izlenme rekoru kırıyor?

İnsan olmanın nasıl bir şey olduğunu 4 yaşında,5 yaşında 6 yaşında küçük iken ebeveynlerden öğrendiğimizden olsa gerek. Soru sormayıp, düşünmeyip, araştırmayıp, cevap almayıp büyütülülen o kadar çok kişi var ki… Sorulan sorulara cevap vermek yerine soru sormayı yasak eden bir birey tarafından büyütülmek ne acı… İnsan önüne konan ile idare eder.Soru sorup başına iş alma!

Eğitim veli’den başlıyor.Her ne kadar yetişkin olup yuvadan uçsak da, nasıl bir anne babadan eğitim aldığımız en az kendimizi yetiştirebilmemiz kadar önemli…

Ben doğduktan sonra babam kapıya gelen pazarlamacılardan birinden kızım okur diye kocaman kocaman ansiklopediler almıştı. Kızı ansiklopedilerinin şeker gibi renklerini öyle sevdi ki. Okumayı erken söktü. Soru sormayı çok severdi o yaşlarda olan her çocuk gibi sordukça dizinin üstüne oturtup sabırla cevap veren bireyler büyüttü onu. Çok şanslıydı. Ansiklopedileri karıştırmayı çok severdi. Hala sever. Soru sormayı da hala çok sever. Beni susturan biri olsaydı herhalde bugün ki Berna olmazdım. Aileme şükran duyuyorum.

Ben yine bir metrobüs yolculuğu yaptım. Yine üzüldüm. Yine kendimi zor tuttum. Daha önceki metrobüs maceralarım gibi 🙁

Görsel Şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. arzuçelik(öztürk)   •  

    okurken biraz da yarama tuz bastın.hayallerim üniversite yıkıldı.eğitim hayatı boyunca hep süre gelen bir olgu susar dinlersin biliyorsan istenilen çerçevede konuşursun kitaba uygun olmak şartı ile.hadi dedik belli bir kurala uygun olması gerekiyor üniversite öylemi?herkesin duygu ve düşüncelerini rahatca söyleyebildiği tartışabildiği….vs vs.bir baktım liseden ilkokuldan bir farkı yok pardon kıyafet serbest!( unutmuşum bu katagoriye girmediğim için olsa gerek).unutmadığım bir hatıra ehliyet sınavındayım sanırım ders trafik ve sınav sorularını cevaplıyor hovamız.soru cevap eşliğinde soru bu cevabı bu.neden nasıl açıklama yok.herkeste koyun gibi ezberliyor bu canımı sıktı bir soru daha kamyonun üzerine belli yükseklikte yük konulmalı şu sınırı aşmamalı gibi birşeydi.hocaya neden?dedim. hoca şaşkın!!!!bu soru karşısında çünkü nedenini niçinini sormayan bi toplumuz.nedenmi dedi cevabı b şıkkı olduğu için c şıkkı olduğu için falan.eğitimci bir hoca ticaret lisesinde hocalık yapıyordu galiba.neyse hayatın her safhasında soru soranlar irdeleyenler sevilmez sindirilmeye çalışılır.birde eski bankacısın ya bir banka hatırasıda bende var neyse burası uzun oldu başka yere yazayım.birde şunu soracağım neden geleceğin müdürü bölümüne yorum yazamıyoruz canım yorumu kapatıyorun amcama dayıma………..selamlar:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir