İstatistikler

Geçenlerde eve yine yorgun argın geldim. Kapıda bir not: “Geldik sizi bulamadık bir paketiniz var bizi arayın” yazıyor. İyi tamam dedim aradım yarın iş yerime gönderin dedim. Ertesi gün kapıdaki görevli arkadaşlar “Sana yine ne geldi? Kurabiye mi yoksa?” diye önümü kestiler. Eğer öyle bir şey ise getiririm beraber yeriz, dedim. Yüzümde bir gülümse, içimde bir merak koşa koşa odaya gittim.Acele ile açtım. Uzun bir mektup. Mor Çatı’dan geliyor. İçinde de bir t-shirt. Bedenine baktım “L” yazıyor. Bir daha sevindim. Mektubu güzelce bir kurdelaya sarmışlar. Mor renk kurdelalar. Yine yüzümde bir gülümseme (mor rengi çok severim) Buraya kadar bol bol gülümseme sonrası endişeli ağlamaklı bir yüz hali.

Attım kağıdı bir kenara. Keyifsizlik hakim bünyeye. Karşımda duran arkadaşıma, yanımda oturan arkadaşıma okuttum. Onlarında yüzü düştü tabi. Ardından odadan içeri kapıda beni karşılayan çalışanlarımız girdi. Kapıda “Ne geldi, kurabiye mi?” diye soranlar onlarında yüzleri gülüyor tabi. Yüzlerinde “kurabiye bekler” bir bakış var. “Bakın bu geldi” dedim. Kağıdı uzattım.” Bu ne ya, nasıl yani, Allah korusun, tövbe tövbe” nidaları içinde odadan ayrıldılar.

Metin de yazanları buraya da aktarmak isterim.

İstatistikler, evet biraz keyfinizi kaçıracak.

Okuduğumda boğazım düğüm düğüm oldu. Aşağıda sizinle paylaşıyorum. Biliyorum okuyunca önce “Allah korusun beni ve etrafımdakileri” diyeceksiniz. Ardından “Ben neler yapabilirim?” diyeceksiniz. Neler yapabileceğinizi öğrenmek için şurayı, ünlü tasarımcıların Mor Çatı için tasarladığı t-shirtler hakkında bilgi almak için şurayı, yine ünlü sanatçıların imzaladığı t-shirtler hakkında bilgi almak için şurayı, Mor Çatı bu sene 20. senesini kutluyor ama siz ilk defa duyuyorsanız  Mor Çatı Kadın Dayanışma Vakfı ‘da neymiş derseniz ise şurayı tıklayabilirsiniz.

 

[stextbox id=”info” color=”64345d” bcolor=”985c85″ bgcolor=”ffffff”]

İstatistikler

Tüm kadınların %75′ i fiziksel şiddete uğradığını,

Her 4 kız çocuğundan birinin cinsel şiddete uğradığını,

daha çok 7- 9 yaş arası çocukların cinsel şiddete uğradığını

5 – 10 yaş arası çocukların %55′ inin ensest mağduru olduğunu,

10- 16 yaş arası çocukların %55′ inin ensest mağduru olduğunu,

Cinsel saldırıların %75′ inin tanıdık olduğunu,

Ensest olaylarında faillerin %50’si öz bab ve sırayla amcalar, enişteler, dedeler ve dayılar olduğunu,

Acil yardım hattını arayan kadınlardan %57′ sinin fiziksel şiddete, %46,9′ unun cinsel şiddete, %14,6′ sının enseste ve %8,6′ sının tecavüze maruz kaldığını biliyor muydunuz?

 

[/stextbox]

 

 

 

 

 

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

 1. Madam Brownie   •  

  Berna Hanım,
  ekip olarak önce sizi sevindirdiğimize sevindik, sonra da heyecanınızın kursağınızda kalmasına çok üzüldük.
  İstatislikleri mektuba aktarırken inanın bizim de kanımız doğdu, böyle gerçekleri kaldırmak zorunda olmak oldukça üzüntü verici…

  Ama not aldık bir kenara, bir dahakine kurabiyelerimiden yollayacağız size…
  Herkesin böyle duyarlı kalabilmesi dileğiyle,
  Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir