Minibüs Yolculuğum..

  Kalamış’a geçtim dün. Bahçelievler’den Kalamış’a gitmek sandığım kadar kolay değilmiş. Ama deniz havası almak bana iyi geldi. Önce minibüs ile Bakırköy, sonra ordan deniz otobüsü ile kadıköy ordan da dolmuş ile Kalamış. Deniz otobüsü keyfi gerçekten çok güzeldi. Tekrar denemek lazım. Minibüsle Bakırköy’e geçerken başıma garip bir şey geldi. Ben şoför’ün arkasındaki üçlü koltukta oturuyordum yanımda iki kişi. Önümde de yaşlı bir teyze. Sonra anladım ki, bu yaşlı teyzeyle yanımdaki kızlar beraberlermiş. İyi hoş sohbet ede ede yolu yarıladılar. Benim de kafam şişti ama yapacak bir şey yok. Yurdum insanı daha bindiği aracın kendi özel aracı olmadığını anlayacak seviyeye gelemedi.
  Birden öndeki yaşlı teyze yanımdaki kızlara sinirlenip bir şeyler söylemeye başlıyor. Ama sanki gözlerinden ateş çıkıyor. Ben bu arada kulağımda Mp3 çaların kulaklığı, kaç gündür takıldığım Başar’ın şarkısını dinliyorum. Ama dinleyemiyorum teyze başlıyor bağırmaya. Kulaklığı çıkarıyorum anlıyorum ki, durak yeri yüzünden tartışıyorlarmış yanımdaki kızlarla. Yaşlı teyze “Burada inmemiz lazım” diyor. Kızlar “Hayır ileride ineceğiz” diyorlar. Şoför’de hafiften sinirlenmeye başlıyor. Öf pöf homurdanıyor. Ben ise şarkıyı başa aldım bayağı bir kısmını kaçırınca ona sinirleniyorum. Birden bire teyzeye bir haller olmaya başlıyor. Teyze gülüyor. Ama nasıl, katıla katıla. Sanki ayaklarından gıdıklıyorlarmış gibi. Kıvranıyor gülmekten. Şoför ani bir fren yapıp bir bize bakıyor bir teyzeye. Gözleri fal taşı gibi açılmış. Yanımdaki kızlar normal karşılıyorlar durumu. “Ay çok sinirlenmiş herhalde” diyor birisi. Ben kulaklığı falan çıkardım izliyorum şaşkınlıkla. Teyze birden yerinden kayıyor “gülmekten yerlere yattım” denilen olayı gerçekleştirecek herhalde.. Nasıl bir şeyin içine düştüm kamera şakası mı diye etrafa bakıyorum ama yok şoför şokta, ben şokta.
2 dakika sonra teyze kendine geliyor. Düzeldim geçti, geçti diyor. hastalığım var benim kızım diyor bana da.. Sinirlenince oluyormuş. Ne gördüm ne de daha evvel duydum birisinden. Ama teyze öyle bir asık suratlı ki hastalığı olmasa hiç güleceği yok..  Allah başka dert keder vermesin…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir