Mert Gündoğdu’dan Youtuber olmak isteyenlere öneriler

Geçtiğimiz günlerde yeni açılan Canon Deneyim Merkezi’nde Canon’un yeni aynasız full frame mücevheri EOS RP’yi inceledik. Fotoğraf makinemi değiştirmek istediğim şu günlerde eski arkadaşım Mert Gündoğdu’nun anlatımıyla yeni EOS RP’yi deneyimlemek çok keyifliydi. Hazır Mert’i yakalamışken Youtuber olmak isteyenler için Canon’un sunduğu yenilikleri ve Mert’in kıymetli önerilerini sizler ile paylaşmak istedim. Küçük bir röportajımız oldu. Daha uzunu ve daha detaylısı için de Youtube kanalım için söz aldım. İşte Mert Gündoğdu’nun önerileri ile Youtube dünyasına giriş anahtarları:

Merhaba Mert, öncelikle bloguma konuk olduğun için çok teşekkür ederim. Ben seni Canon Türkiye ile başlayan arkadaşlığımız vesilesiyle uzun yıllardır tanıyorum. Sen şu an bize Canon’daki görev ve sorumluluklarından bahsetmek ister misin? Canon’da nasıl bir görev yürütüyorsun?

 

 

Berna selam, ben de beni konuk aldığın için çok teşekkür ederim. Dediğin gibi aslında CanonTURK vasıtasıyla tanışmıştık çook zaman önce ? 2015 yılından beri Canon Eurasia’da Ürün Uzmanı görevindeyim. Aslında bu iş benim hayalini kurduğum iş desem yanlış olmaz. 2009 yılında Canonturk.com’u kurduktan belli bir zaman sonra en büyük hayallerimden biri Canon’da işe başlamak oldu. Gel zaman git zaman yollarımız Canon ile keşisti ve artık Canon’dayım ? Canon Ürün Uzmanı ne yapar? Kısaca şöyle özetleyeyim, gelecek olan ürünlerin Türkiye pazarına hazırlanması, pazarlama planlarının yapması, gerek iç gerekse dış eğitimlerin organize edilmesi gibi görevlerim var. Gerçekten çok keyifli bir iş. Tüm dünyanın merakla beklediği ürünleri aylar öncesinden öğrenip onları kullanabiliyor olmak ve bunların pazarlamasını gerçekleştirmek baya keyifli ve tatmin edici bir iş desem yanlış olmaz.

 

Ben şahsen deneyimlerini ve fikirlerini çok önemsiyorum. Sana Youtube ile ilgili danışmak istediklerim var. Uzun süredir Youtube’a daha çok vakit ayırmak istiyordum. Yakın zamanda mümkün olacak gibi gözüküyor. Benim gibi Youtube’a daha profesyonel içerik üretmek isteyen kişilere ekipman tarafında neler önerirsin? 

 

Kendim de Youtube üzerinde bir yayıncı olduğum için insanların ne istediğini az buçuk bilebiliyorum. Sırf bu yüzden Canon’da özel bir Vlogger Kit oluşturdum. Bu kit EOS M50 ile birlikte yanına güzel bir mikrofon ve aynı zamanda ufak bir tripod ile birlikte yaptım. Bu kit gerçekten çok güzel bir çözüm oldu. Youtube’a yeni başlayacak kişiler telefonla çekmeye başlayıp sonra telefonun kalitesini beğenmedikleri için profesyonel kameralara geçiş yapmak istiyorlar. Durum böyle olunca oluşturduğumuz Vlogger Kit yeni başlayanlar için harika bir çözüm oldu. Benim buradaki önerim net bir şekilde EOS M50 Vlogger Kit olacaktır.  Bu sete ek olarak daha da görüntü kalitesini yükseltmek istiyorsanız ekstra aydınlatma ekipmanları alabilirsiniz. Ben şahsen Ring Led Işık kullanıyorum. Işığı çok güzel bir şekilde dağıtıyor ve videolarımın görsel olarak kalitesini yükselttiğini düşünüyorum.

 

Ben uzun yıllardır fotoğraf çekiyorum ve eğitimler veriyorum. Ama bir çok kişi bu konuda bir eğitim almış değil. Hatta artık ellerine hiç fotoğraf makinesi almamış kişiler de Youtube’da vloglar çekerek seslerini duyurmak istiyorlar. Daha önce eline fotoğraf makinesi / kamera almamış kişiler için Canon hangi makineleri ile ön plana çıkıyor? Aynasız makineler aklımızı çeliyor. Youtuber’lara önerir misin?

 

Aslında yukarıda önerdiğim EOS M50 tam da dediğin gibi Aynasız segmentte bir makine. Fotoğraf makinelerini kısaca özetlemek gerekirse aynasızlar ve D-SLR makineler denebilir. D-SLR makineler geleneksel formdaki büyük fotoğraf makineleri, aynasızlar ise adından da anlaşıldığı üzere ayna sistemleri olmadığı için D-SLR’lara göre daha ufak ve taşıması daha kolay hafif fotoğraf makineleri. ikisininde kendilerine göre artı ve eksileri var. Ancak genel olarak fotoğraf makinelerinin büyüklüğü ve ağırlığında şikayet edilen bu günlerde Aynasız makineler işi çok daha kolaylaştırıyor. Burada aynasız segmentte EOS M50’yi önereceğim, D-SLR olarak ise 800D başlangıç için ideal olacaktır.

 

Makine konusunda önerilerini aldık madem, Youtube’da sen de oldukça etkinsin. İyi bir içerik üreticisisin. Zaman yönetimi, video işleme, çekim için hazırlanma konularında içerik üreticilerine önerilerin olur mu?

Ben 2009’dan beri blog yazıyorum. Önce CanonTURK’tu sonra mertgundogdu.com derken yaklaşık bir buçuk sene önce bir video çektim ve aynı içeriği aynı zamanda yazılı olarak blog siteme yazdım. Belli bir zaman sonra fark ettim ki, Youtube’da izlenen videonun izlenme sayısı takipçi sayısı herkese açık, ancak bir o kadarda okunan blog yazımın istatistiklerini sadece ben görebiliyorum. Böylelikle Youtube maceram başladı. Artık Blog yazmaktan çok video içerik üretiyorum. Yaklaşık 1 yıldan uzun süreden beri de her hafta 2 video yüklüyorum. Bu gerçekten büyük bir disiplin gerektiriyor. Her hafta iki video demek her ay 8 video demek. Bu ciddi manada vakit alan ve emek gerektiren bir iş. Videoları çekmeden önce ciddi manada çalışma yapmak gerekiyor genellikle ürün inceleme videoları çektiğim için ürünleri bir o kadar zamanda deneyimlemem lazım ki insanlara doğru bilgileri verebileyim. Sonrasında kamerasıydı ışığıydı, detay çekimleriydi derken bir de işin editleme kısmı var. Yanı aslında 10 dakikada izlenilen bir videonun arkasında çok fazla hazırlanma zamanı oluyor. Bu zorlu bir süreç. Artık günümüz çocuklarına ne olmak istediğini sorduğumuz zaman Youtuber olmak istiyoruz deniliyor.  Kolay yoldan para kazanma ve ün elde edeceklerini zannediyorlar ancak Youtube’da bir yerlere gelmek gerçekten günümüz şartlarında iyice zorlaştı çünkü çok iyi içerik üreticileri var. En farklı içeriği en güzel şekilde sunan ve anlatan kişiler topluluğun içerisinden ayrılacak ve kendilerini ön plana çıkaracaklardır. Bu zorlu yolcuğa çıkmadan önce çok iyi şekilde hazırlanılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Yoğun programında bana da yer ayırdığın için okuyucularım adına teşekkür ederim.

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir