Mercedes SLK 200 Passion süremeyiş izlenimi

Adı güzel, kendi güzel. İçindeyken tam bir prensessin. Yolda yanından geçtiğin her araçtaki dönüp kıskanç gözler ile sana bakıyor. Ben ise deri koltuğuna gömülüp dünyaya sırça sarayımdan bakıyorum sanki. Mercedes SLK 200 Passion geçen gece testteydi. Geç saatlerde neredeyse şehir dışına kadar gidip geldik.

Katlanır metal tavanı olan Mercedes SLK 200 Passion yaklaşık 20 saniyede coupe’den cabriolet’e geçiş yapıyor. Hava soğuktu coupe olmakta fayda vardı. Ne de olsa Eylül ayındayız. Cabriolet genelde her otomobil seven kişinin rüyasıdır zaten. Ama mevsim izin vermedi.

Test için kat ettiğimiz yol her ne kadar çukur ve taş parçaları ile dolu olsa da aracın bunu yolcuya hissettirmesi minimum düzeyde. Süspansiyonları benim rahat etmem için tasarlanmış.

Dış Görünüm

Estetik unsurlar böyle bir otomobilde ihmal edilemezdi. Motor her ne kadar güçlü ve istediğin anda seni istediğin yere götürecek kapasitede de olsa kabalıktan eser yok.  Çok narin estetik bir dizayna sahip. Özellikle yan aynalarını çok sevdim. Motor gücü ile konuşulduğu kadar tasarımı ile de konuşulacak bir otomobil. İçerisi alüminyum kaplama ile biraz soğuk görünse de tasarıma biraz ağırlık kattığı kesin. Bu arada aracın 0-100 km’ye 7 saniye de çıktığını söylemeyi unutmayayım. Hızlanırken yüzünüze çarpan basınç ise hızlanmanın en keyifli tarafı. Virajlı yollarda ESP düğmesini kapatarak seyahat etmek mümkün iken kayma oranı çok artınca ESP otomatik olarak devreye giriyor. Güvenli sürüş için gerekli bir şey de olsa eğlenmek istediğimde buna izin verse iyi olurdu.

İç Görünüm

Ön panel tam bir tasarım harikası. Uçak motorlarını andıran havalandırma kanalları, araçtaki gücü size çalışmazken bile anlatmak için tasarlanmış gibi. Joystick mantığı hakim. Benim gibi konsoldan sorumlu bir co-pilot için çok eğlenceli. Bol bol kurcaladım durdum. Normal şartlarda zaten acaba ne kadar hızlı gidiyoruz diye gözümü ayırmadığım hız paneli resmen gözünü ayırmamamız için yapılmış. Tasarımı çok hoşuma gitti.

Koltuklar çok rahat. Uyuyabilirsiniz o derece. Çift egzozlu olmasına rağmen camlar kapalıyken içeriye sızan bir ekstra motor gürültüsü yok. Mercedes SLK 200 Passion’da çok sevdiğim bir özellik varmış. Eskiden beri hep merak ederdim ‘Bu üstü açık arabalarda camlar da açıkken insanın boynu tutulmuyor mu acaba?’ derdim. Sonuçta rüzgarı yememek için böyle güçlü bir araç ile üstü açıkken yavaş yavaş sağ şeritten gidecek halimiz yok. SLK’ kotuklarında olan özellik  ‘AIRSCARF’ sistemi olarak adlandırılıyor. Aracın üstü açıkken içeride oluşan hava akımı nedeniyle meydana gelen boyun rahatsızlıklarını engellemeye çalışan bu sistem, boyun bölgesine üç farklı seviyede sıcak hava üflüyor. Boynunuz rahatsız olmadan rüzgarın keyfini çıkartabiliyorsunuz.

Fiyatı  180.000 TL’nin üzerinde. Oldukça yüksek fiyata satılan bu otomobiller böyle ince düşünülmüş teknolojiler ile donatıldığından o fiyatı hak ettiğini düşünüyorum. Biz şartlar gereği çok hızlı sürüş yapamasak da, aracın hızlanması gerçekten çok başarılıydı.

Yakıt yakışı diğer araçlar ile karşılaştırıldığında biraz yüksek (8,4) ama zaten böyle bir otomobili satın alan kişinin yakıtı çok harcamasına takılacağını sanmıyorum.

 

Görseller şu adresten alınmıştır.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir