Markalar için Twitter kullanımı nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

Markaların sosyal medya kullanımları bunu yaparken kişiliklerini yansıtmaları ya da yansıtamamaları bu aralar sıkça karşılaştığımız durumlardan.

Birazdan sizlerle az önce başıma gelen bir olayı paylaşacağım. Sosyal medya yönetiminin nasıl yapıldığına şahit olun isterim. Okuduktan sonra fikirlerinizi paylaşırsanız da çok memnun olurum.

Konumuz Bafra Pide ile ilgili. Kendilerinin 52 senelik tecrübeleri ile İstanbul’da üç ayrı şubede hizmet verdiğini ben de Twitter’da kendini tanıttıkları bölümde okudum. Peki kendileri ile nasıl tanıştım o kısma gelecek olursak Twitter‘ı etkin kullandığımı ve yemek yemeyi sevdiğimi düşündüklerinden olsa gerek bana aşağıdaki şekilde bir mention gönderdiler.  Twitter iletisinde sadece fotoğraf var. Ve evet tahmin edeceğiniz gibi oldukça iştah açıcı bir fotoğraf. Belki yanlışlıkla yollandı diyeceğim ama bir baktım başkalarına da aynı şekilde herhangi bir içerik yazmadan sadece fotoğraf gönderimi yapmışlar.

 

Sosyal ağlarda bunu spam olarak adlandırabiliyoruz. Ben de cevaben kendilerine sordum “Bu görselden ne anlamam gerekiyor?”  Sosyal medyada hızlı dönüş önemlidir. Ama acımasız davrandığımı kabul ediyorum hızlıca aşağıdaki iletiyi girdim. Aklımdaki senaryo ise Bafra Pide’nin sosyal medyaya hakim olmayan yetkililerinin içeriğin bu şekilde girilmesini istediği yönünde. Bunun üzerine Twitter’dan arkadaşım İlker Serdar’da bir başka hatayı bana ulaştırdı. İmla hatası yaparak içerik girişi yapmışlar. Üstelik yaptıkları işte usta olduklarını söyledikleri yemeğin ismini yanlış yazmışlar.

ilker serdar

Şenlik ardından başladı. Yine Twitter’dan arkadaşım Fundalina benim tweet’imi gördükten sonra kendilerine bir yanıt yazdı. Ve olaylar, olaylar… Hepsine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

bafra pide bernam fundalina

 

bafra pide bernam fundalina

bafra pide bernam fundalina

bafra pide bernam fundalina

bafra pide bernam fundalina

Sizce sosyal medya yönetimi böyle mi olmalı? Yapılan bir hata ile dikkat çekmek ve ardından durumu toparlayarak sempati yaratmak olarak gördüğüm bu yazışmaları sizinle “Markalar adına Twitter kullanımı nasıl olmalı” başlığı altında paylaşmak istedim. Her marka bu kadar sempatik olmayabiliyor. Hatta kaş yapayım derken göz çıkartabiliyor. Bu ve buna benzer ekran görüntülerini paylaştığım “Bu mudur?” adlı Pinterest panomu  da inceleyebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen beni düşüncelerinizden haberdar edin…

 

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

  1. Fundalina   •  

    Sosyal medya hesapları nasıl yönetilir ile ilgili bir ahkam kesemem ancak firmalar bilmeliler ki adlarına yönetilen sosyal medya hesapları aynı zamanda satış yaptıkları dükkanları. Bizler atılan spam mesajını bile yumuşatabilecek tecrübedeyiz. Bizi daha çok takip etsinler, görüş ve yorumlarımıza önem versinler. Sosyal dünyada onlar da bizler kadar gerekli.

  2. deniz   •  

    Sosyal medyaya bir “business” konusu olarak bakarsak ve yukarıda yaşananları bu bakış açısıyla değerlendirirsek, evet sosyal medyayı doğru kullanmıyorlar ve kıvırıyorlar. Temelde yeni bir iletişim platformu olarak kurgulanan “sosyal medya” siteleri artık “business” konusu olmak dışında değerlendirilmiyor. Dolayısıyla her firma sosyal medyayı yöneten ekiplere sahip olmalıdır, o da yetmez sosyal medya ajanslarıyla çalışmalıdır… Ama öyle bakmadan değerlendirsek mesela bu yaşananı ve şöyle hayal etsek: Pidecinin sahibinin yeğeni (internetten en çok anlayan kişi) twitter’da hesap açmış, o tweet atıyor ve o cevaplıyor. O zaman benim ilk yaptığım yorumu yapabilir miyim? Özetle ne demek istiyorum: her firma sosyal medya uzmanı olmasın. Sosyal medyayı daha iyi kullandığı için daha çok satmasın pideyi. Daha güzel pide yaptığı için satsın. Sosyal medyayı kullanmak ve o pidenin lezzetini anlatmak bizim işimiz olsun. Ne dersiniz? Çok mu Yılmaz Güney tadında oldu bu yorum:)

  3. BMA   •     Yazar

    Aynen katılıyorum. Sosyal medyayı kullanmak iletişimi bir farklı boyuta taşıyor. Ama sonuçta her şey yine iletişim. Onlar işlerini doğru yaptıklarında emin olmaları gerek. Evet, çünkü biz onları bulacağız. Bu süreci dinleyerek veya eleştirilere cevap vererek övgülere teşekkür ederek sürdürdüklerinde yine iletişim halinde kalıyorlar. Lakin süreci başlatmaya çalışırken gerçekten bu kadar bilmedikleri bir yöntemle girişimci olmak onlar için çok iyi sonuçlara dönmeyebiliyor. Yorum bıraktığın için teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir