Ne gündü

Ramazan geldiğinden beri sıcak da sıcak. Eskiden her Ramazan’da oruç tutan ben sıcaktan otobüslerde bayılır da 100 kilo halimle çevreye zarar veririm diye oruç tutmuyordum. Dün Allah kabul ederse niyetlendim 16 saatlik maratonu tamamladım. Gündüzleri uyuyup geceleri mütemadiyen yemek yemenin de orucu kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Olsun Allah bu kuluna da gerekli sevabı yazmıştır. Hem niyet önemli zaten di mi.

Neyse dün saat 1’e kadar uyuyum daha sonra test edilecek fıstık yeşili bir Spark ile yollara koyulduk. (Test yazısı da yakında şurada olacak) Rotamız belli sahilde bir tur atıp, sonra da Erenköy’deki arkadaşımızı almak. Akşama kadar sahilde arabanın fotoğraflarını çekmek. İftara kadar oyalanıp Lider Pide’nin meşhur pidelerinden yiyerek iftar yapmak. Proje bu. Uygulamak üzere yola koyulduk. Oyalanma kısmı Starbucks’da kahve kokuları içinden oturmak ile sonuçlanınca canım yemek çekecek diye kendimi Ikea’ya yani “evinizin her şeyi” salıverdim. Salıverdim diyorum çünkü çocuklar gibi şen oluyorum oradayken. Üsturuplu bir ev kadını olarak en küçük alışveriş arabasını ardıma katıp mümkün olduğunca az şey satın alarak ilerlemeye çalışıyorum. 2 katlı yer gez gez bitmiyor diyebilirsiniz. Eskiden Ümraniye’de oturduğumuz için sık sık gelip kendimi kaybettiğimden kısa yollarını bulmuş durumdayım. Bazı reyonları gezmeden ara kapılardan diğer koridorlara geçip bir an önce alt kata iniyorum. Açım yemekten kaçıyorum dedim ya, kasadayken fark ettim ki aldığım şeyler pasta kalıbı, kek kağıtları, krema sıkacağı, spatül ve hatta limon aroması falan. Ikea’da yeni bir uygulama başlamış artık İsveç Marketlerinde satılan o güzide besinlerden ev eşyaları bölümlerine de koyuyorlar. Kek kalıplarının yanında yemeklere katmak için limon tozu bile bulabiliyorsunuz. Fırın tepsilerinin yanında üzümlü ekmek karışımı unu almanız iştahınızı dizginleyebilmenize bağlı. Valla dizginledim sadece limon tozu aldım, vallaha bak. Tabi yanında pasta yapmak için gerekli alet edevat da aldım oruçlu olmanın yan etkileri diyelim.

Ardından Ümraniye karasularına gelince hemen rezervasyon yaptırdığımız bize 15 dakika erken gelmemizi söyleyen Lider Pide’nin yoluna doğru kırdık direksiyonu. İftara son 15 dakika o kokuların olduğu yerde nasıl geçer tahmin bile edemezsiniz. Lider Pide “Sokağın kaderini değiştiren Pideci” olarak anılıyor. Lider Pide’nin salonu orada açılmamışken tüm sokak kaportacılar ve araba tamir yerleri ile dolumuş. Lider Pide açılınca ve çok da talep olunca tüm kaportacılar dükkanlarını pideci, baklavacı, kebapçı haline getirmişler. Sokağa girince şaşırmayın sakın.Lider pide’nin tüm çalışanları Trabzonlu. Bildiğin Laz’lar. Seviyorum orayı. Pideleri 3 çeşit bir de çorba var daha da bir şey yok. Niş çalışıyorlar ama dükkanın önündeki bekleme yerleri bile dolu oluyor. Üzeri kapaklı kavurmalı pide ya da üstü açık tel peynirli pide bir de bunların karışık yapılanı var. İftar menüsü diye zeytin içecek ve çorba da katmışlar. Oturduk bize gösterilen masaya ve beklemeye başladık. Çorba söylememiştik biz ama deyiverdim. Söylemenize gerek yok biz zaten getiriyoruz dedi garsonlardan biri. Ağzımın payını aldım. Buranın pidesi güzeldir amma velakin garsonları lazdır biraz azarlayarak konuşuyorlar kızma sakın diyerek iftara davet ettiğimiz arkadaşımız haliyle duruma pek şaşırmadı. İçecek olarak da ayran söyledik. Gelen ayranı çalkalayıp iftara hazır hale getirdikten sonra yan masadan birinin bu ayranın tarihi geçmiş demesiyle ben de kendi ayranımın üstüne bakma ihtiyacı hissettim. Tarih geçmiş hem de nasıl geçmiş yaklaşık 20 gün kadar. Neyse yeni bir maceraya gireceğimizi bile bile garsonu çağırdık ve bunun tarih geçmiş değiştirir misin dedik. Garson bunlar her hafta değişiyor geçmemiştir deyince ayranın üzerindeki “SKT TAR. 30.07.2010” yazısını gösterdim. Ayranı aldı gitti, giderken hala söyleniyordu. 2 dakika sonra geri geldi. Bakın bunun tarihinin dolmasına daha varmış burasında 30 yazıyor diyordu. Ben de 30 ama temmuzun 30’u yani bugün Ağustos’un 21’i olduğuna göre bayağı geçmiş tarihi dedim. Bak ben ayran istemiyorum sen bunu al götür bana bir Fanta getir, soğudum ayrandan canım istemiyor artık dedim. Garson yine söylene söylene gitti. Başka bir garsona da bizim pideleri bir kesiverin dedim ama ağzımın payını yine aldım. Dağılır bozulur elle yiyeceksiniz deyiverdiler.  O saatten sonra kokulardan konuşmaya da pek takat kalmayınca pes ettim tamam dedim elimizle yeriz n’apalım. Ayranı değiştirmeye giden garson yine elinde bir ayranla çıkageldi bakın bunun tarihi geçmemiş dedi. Bize susmak düştü yine. Ben sana Fanta demiştim falan diyesim gelmedi. Zaten azarlar gibi konuşuyorlar. Sus Berna otur ye yemeğini hadi iftar oluyor diye susturdum içimde ki memnuniyetsiz müşteriyi.

İftarımızı bol Trabzon yağına bulanmış pideler ile ederken yan masanın ekstra yağ istemesi bir fena etti bizi. Aman herkesin midesi kendisine dedim geçtim gitti. İftardan sonra Starbucks yollarına koyulup birer kahve alalım dedik. Midem davul gibi şiştiğinden kahve, çay, kola kaldıramadı bünyem.

Ramazan’ın olmazsa olmazı Güllaç yemeden iftar etmiş sayılmam diye söylenirken kendimizi Karaköy Kökeroğlu Baklava’ya doğru yol alırken bulduk. Yolda Gelin Bohçası meşhurmuş dediler vardık gördük ki çok meşhurluğundan olsa gerek erken bitmiş. Ben paşa paşa güllacımı yedim diğer arkadaşlar ise fıstıklı dürüm ve Kesme Maraş dondurması ile avundular. Bir de limonata içtiler ki bir daha gidersem ben de deneyeceğim.

Sonrası da var sabaha kadar gezdik yedik içtik eğlence ve araç testi de cabası onu da bir sonraki yazı da yayınlayayım…

Lider pide’nin web sayfası hala yapım aşamasında şu adres ve telefondan ulaşabilirsiniz. Rezervasyonsuz gitmeyin ayakta kalırsınız.

Adres: Merkez: Tepeüstü Mahallesi Poyraz Caddesi No:36 Ümraniye/İstanbul

Telefon:  0216 415 59 55 – 0216 314 51 12 – 0216 415 56 61

Köşkeroğlu Baklavacısı’nın adresi ise: Mumhane caddesi Kat otoparkı altı, No 2/2 Karaköy/İstanbul

Telefon : 0212 243 15 91

Görsel şu adresten ve şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. deafmute   •  

    İyi bir esnaf pidecisi ararken karşıma çıktınız, nerden nereye…
    Acaba diyorum erenköy civarında bildiğiniz iyi bir esnaf pidecisi var mı?
    selamlar.

  2. BMA   •     Yazar

    Karşının taksisi değilim derler ya aynen öyle her ne kadar 1 sene kadar orada otursak da karşıyı pek bilmiyorum. Konya mevlana ve Lider Pide’den başka yerde pide yemedim. Onlarda Erenköy’ün yakınlarında değiller ama bir fırsat yaratıp Lider Pide’ye Ümraniye ‘ye uğrayın mutlaka:) Ancak oraları tavsiye edebilirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir