Lg’nin 3 boyutlu ve süper led monitörlerini inceledik

Yazım bu hafta sonu gittiğimiz LG lansmanı hakkında. Hafta sonu Lg’nin davetlisi olarak Bebek’de bir çok blogger arkadaş ile bir araya geldik. Ben bu sefer ürünlere odaklandığım için çok çok fazla arkadaşlarla sohbet edemedim. Onlarla çok fazla sohbet edemediğim için biraz kızgınım kendime. N’apalım başka zamana kısmet diyorum.

Lg bize hafta sonu iki ayrı model monitörünü tanıttı. Bir tanesi Sinema kalitesinde 3 boyutlu D42P monitörü, bir diğeri de Süper LED E81 monitörü.

Lansman sırasında yapılan sunum beni oldukça heyecanlandırdı diyebilirim. Hemen gidip ürünleri incelemek istedim. LG oldukça şaşırtıcı özellikler ile gelmiş. Size ilk aktarmak istediğim benim gözümü alan Süper LED monitör oldu.  Evde karanlıkta çalışmayı seviyorum. Tüm gün fotoğraf çektiğim zamanlar oluyor. Nerdeyse 600-700 karenin işlenmesi var. Gece dikkatimi dağıtacak unsurları elimine edip fotoğrafları fotoğraf makinesinden bilgisayara aktarıp işlemeyi iple çekiyorum. İte bu geç saatlerde ekrandan yeterli verimimi alamamak, etraftan sarkan kablolar insanı çok çabuk sinirlendiriyor.

Süper LED E81’in benim için en güzel özelliklerinden biri inceliği. İncelik zarif bir görünüm sağlayabilir. Doğru. Ama bir de etraftan sarkmayan, dikkat dağıtmayan, kabloların monitörün alt kısmında bulunan zarif bir ayak üzerine sabitlenmesi işte budur dedirtti. “Ufak detaylar, başarıya götüren asıl adımlardır” derler. Bu söze yürekten inanıyorum. Fotoğrafla uğraşan kişiler için en önemli özelliklerden biri de düşük bir çözünürlüğün ekranıma eli yüzü düzeltilerek  gelmesi. Bu ne demek, hemen açıklayayım. Super + çözünürlük teknolojisi adını verdikleri sistemde  önce düşük çözünürlüklü görüntüyü alıp bulanık parçaları tespit ediyor. Ardından renk ayırma teknolojisi ile oluşan bulanıklığı gideriyor. Düşük çözünürlüklü görüntü, orjinal görüntü ile karşılaştırılıyor. Orjinal ile sahte az çözünürlüklü görüntü arasındaki farklılıklar en aza indiriliyor kalitesi eskisine daha yüksek olan bir görüntü elde ediliyor. Bu kontrolü 3 ayrı modda kullanabiliyorsunuz. Fotoğraflarda alçak modu, online videolarda orta modu ve hd seyretmek istediğiniz kliplerde, oyunlarda yüksek modu seçiyorsunuz.

Lg monitörlerin bir diğer özelliği ise özel dizilim yapılmış LED monitörlerinde  doğa dostu olmaları, %55 enerji tasarrufu sağlıyor. Teknoloji konusunda bazı rakamlar ile size ürünün özelliklerini anlatmak isterdim ama o kısım için sizi Simto’nun bloguna yönlendireceğim. Kendisi çok açık anlatmış.

LG’nin 3D boyutlu sinema monitöründen bahsetmek gerekirse o da gözlüğü ile beni oldukça şaşırttı diyebilirim. 3D gözlükleri bilirsiniz. Ağırlar. Çoğu zaman sinema süresince gözünüzde takmak sizi baş ağrısına ve mide bulantısına sürükleyebilir. Benim en çok kulaklarım ağrır. Gözümde normal şartlarda takmak istediğim gözlüklerimin üzerine bir de bu  gözlüğü takmak mümkün olmaz. Numaralı gözlüğümü takmadan seyredilen filmin zaten tadı olmaz.

LG’nin yeni 3D monitörlerinde kullandığınız gözlükler o kadar hafif ki. Bu şaşırtıcı. Hem oldukça estetik görünüyor. en güzel yanı da gözlüğümün üzerine takılabiliyor e takıldığında dikkat dağılması söz konusu değil. Bu eski sistem gözlüklerin zararları henüz belli değil. (Pil ile çalışıyor sonuçta) Herhangi bir dalga yaymayan, hafif, estetik,bulantı ve baş ağrısına yol açmayan gözlükleri çok sevdim.

Peki bu gözlükler ile görüntü nasıl oluyor derseniz. Tam ekranın karşısından baktığınızda filmin içine girmeniz gerçekten büyüleyici. Merkezden bir adım sağa veya sola geçtiğinizde de aynı kaliteyi alıyorsunuz.

Lg yetkililerinin sunum esnasındaki tutumunu da çok beğendim. Her sorumuzda ürünlerini övmek istemeyen ama arkasında da durdular. Buna rağmen yine de son sözü biz tüketiciye bırakan tutumları her firmada görmek istediğim bir davranış şekli.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Pingback: Lg E2381 SuperLED Monitör izlenimleri | Blogger's Base | Blogger's Base

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir