Lg PS 235 bizim eve misafirliğe geldi.

Daha önce Lg’nin bloggerlar ile yapmış olduğu toplantıdan size şurada bahsetmiştim. O günden sonra Lg bize denememiz için yeniden monitörlerini göndermeye devam etti. Birazdan bahsedeceğim güzellik eve geldiğinde kendisini masama kurdum ve bakar bakmaz renklere vuruldum. Çünkü fotoğrafla uğraşan biri olarak, çektiğim karelerin monitörde canlanması gibi bir durum söz konusu olmuştu. Bu beni çok şaşırttı. Hemen hemen her monitörün pazarlanmasında bu cümle kullanılır: “Canlı renkler” Renkler canlı öylesine canlı ki sanki ekrandan tabaktaki keki alıp mideme götürecek gibiyim. Üstelik herhangi bir kurulum da yapmadım bilgisayarıma. Bu halde bile çok cezbedici. Peki neden bu kadar gerçekçi görüntüler ile karşı karşıyayım?

Monitörün kutusunu açtığımda beni bir bilgilendirme tablosu karşıladı. Tabloda 6500K renk sıcaklığına sahip olan LG IPS 235 bu sayede objeleri gerçek renkleri ile aynı gösterebildiği yazıyordu. Ayrıca kontrast oranı 5M:1 olarak belirtilmiş.

IPS monitör ile çalışmanın en güzel yanı, fotoğrafı işlerken ekrandaki görüntüye herhangi farklı bir açıdan baktığınız zaman tabi arkasından değil 🙂 görüntüyü net olarak karşıdan baktığınız gibi görebiliyorsunuz. 178 derece için bu durum geçerli. Çift monitör ile çalışırken çok fayda ettiği kesin. Renkler de canlı olunca bol bol fotoğraf işledim. Bu doygun renkler ile fotoğraf işlemek var iken şimdi ayrılmak zor olacak.

Bir başka güzel özelliği ise monitörü ikiye bölebilmek. Ortadan bir çizgi ile iki ayrı ekranınız varmış ve yan yanaymış gibi düşünebilirsiniz. Bir yandan youtube‘dan bir şeyler seyrederken bir yandan da metin yazabilirsiniz. Ayrıca monitörü monte ederken yatay değil de dikey olarak kullanmanız da olası. Özellikle uzun tasarlanmış oku oku bitmeyen web sitelerinde gezinmek için bu yöntemi kullanan arkadaşlarım mevcut. Ben geniş ekran ile çalışmayı seviyorum o yüzden bu şekilde monte ettim.

Bir başka güzel özelliği de ekranın sağ alt köşesinde bulunan menüden 0 sinema, yazı, fotoğraf, sRGB, sizin özel belirlediğiniz şekilde bir mod seçmenizin mümkün olması. Mod ayarı yaparken ekran zaten iki ayrı parçaya bölünerek aradaki farkı size gösteriyor. Ben hep fotoğraf modunda çalıştım. Ama movie yani sinema modu ise hareketli görüntüleri gözleri yormadan izlemenize imkan sağlıyor.

Beni işin teknik değil daha çok pratik kısmı ilgilendirdiği için çok teknik bilgiye girmeyeceğimi de diğer yazılarımdan da az çok bilirsiniz. Bana gelen LG IPS 235 modelinin özellikleri aşağıda yer alıyor.

Hatta teknoloji kısmı hakkında daha çok bilgi almak isterseniz de aşağıda bulunan blogger arkadaşlarımın sayfalarını ziyaret etmenizi öneririm. Ürünü değerlendirmem için gönderen Lg’ye ve Zarakol Dijital’e çok teşekkür ederim.

 

http://www.hasanyalcin.com/lg-ips-235-monitor-incelemesi/

http://www.teakolik.com/bir-bakista-lg-ips235v-ips-monitor/

http://www.teknoblog.com/urunler/monitor-urunler/lg-ips5-serisi-monitorlerle-gercegin-tipatip-aynisi-renkler.html

 

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Çağlar KOCAMAN   •  

    LG geleceğin LED teknolojisine liderlik edecek

    Samsung Electronics’de dahil olmak üzere çok sayıda LED üreticisi TN teknolojisini tercih etse de, LG SÜPER LED yalnızca profesyonel monitörler kapsamında kullanılmakta olan IPS paneli tercih etmektedir.
    LG SÜPER LED her hangi bir Samsung monitörün vereceğinden çok daha geniş izleme açılarını desteklemekte ve hiçbir açıdan bozuk görüntünün izlenmesine olanak vermemekle birlikte en gerçekçi renkleri de size sunmaktadır. LG “IPS LED = LG LED monitör” formülünü üstün ekran kalitesi ve bu IPS panelin LED teknolojisine dayalı olarak dünya çapında belirleyecektir.

    Şuan bu ürünlerin satışı Teknosa,Vatan ve Media Markt mağazalarında yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir