Lg Optimus deneyimleri 1

8 Temmuz’da Lg Optimus’un tanıtımına katıldığımı daha önceki yazımda söylemiştim. İşte 2 gündür cihazı çözmeye, kullanışlı olup olmadığını anlamaya en önemlisi bende satın alma isteği uyandırıp uyandırmayacağına bakmak istiyorum.

Lg’nin lansmanında denememiz için bize teslim edilen benim kullandığım  ilk Android’li telefon olan LG GT540 -LG Optimus- incelememden detaylar…

Bir kaç gündür elimden düşürmüyorum. Hayatımı kolaylaştırmak için bir kaç uygulama kurup cihazın neler yapabileceğine bakıyorum. Sürekli elimde olduğu için şarjı 12 saat ancak yetiyor. İçinde iki tane pil olması işime geldi. Bugün uzunca bir müddet dışarıda olacağım için iki pili de doldurup gece beni yarı yolda bırakmasını engelleyeceğim. Radyosu ve videosunu da bugün yoldayken deneme şansım olacak. (edit: ufak bir karışıklıkla sadece benim deneme paketim de 2 tane pil çıkmış. Başkalarında tek pil olduğunu ancak 22. temmuzda öğrendim)

İlk izlenimlerim bir kadının eline çok yakışacağı yönünde. Oldukça kibar bir telefon. Sosyal medya paylaşımlarımı kolayca yapabilmemi sağlaması bakımından benim için son derece yeterli bir telefon. (aslında ona telefon demek de hata, smartphone doğrusu)

Sosyal medya’da paylaşım dediğim şey ise şu:

Kolayca Twitter, Facebook, Last fm, Friendfeed, Tumblr, Foursquare gibi uygulamalara ulaşabilmek. LG OPtimus üzerinden WordPress’e girerek size şu satırları yazabilmek de çok kolay. Gazeteleri okumak için Hürriyet’in android uygulamasını kurdum. Google ile entegre olması sayesinde ana ekranda Google’da arama butonunun olması,  Gmail, Gtalk, Google Map sayesinde bilgisayarda sıklıkla kullandığım ekranlara tek tuş ile ulaşabiliyor olmak. Bu özellikler benim bir telefondan beklediğim şeyler. Bunlar beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor. Fazlasıyla diyorum çünkü bu saydıklarım “teknoloji gurularının” elbette olması gereken şeyler olarak gördüğü özellikler. Özellikle Facebook uygulaması ve twitter uygulaması bana o kadar güzel geldi ki, bu adreslerde  bilgisayarda değil de telefonda gezinmek istiyor insan.

LG Optimus, I-phone’dan daha küçük. Hatta şu an kullandığım Nokia 6300’dan çok az büyük.  Pembe, beyaz, siyah, gümüş renkleri de satışa sunulacakmış. Benim test ettiğim siyah bir model. Ama beyaz’ı da çok güzel olacaktır.

Ekranını kalem olmadan kullanabiliyorum. Malum tırnaklarımız erkeklere göre daha uzun. Kullanımda sıkıntı çıkmıyor. Ekranın çizilmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Ekstra bir eklenti yüklemeye gerek kalmadan telefonun kendi özelliği olarak etkinleştirebileceğiniz bir “kilit açma düzeni” tayin ediyorsunuz. 9 noktadan herhangi biri ya da bir kaçı üzerinden geçecek şekilde bir desen yaratıp bunu kaydediyorsunuz. Telefonunuzun başkaları tarafından açılmasını engelliyorsunuz. Bu size özgü deseni 5 kere yanlış girildiğinizde telefon kilitleniyor. Google hesabınız var ise bunun da çözümü kolay. Şimdiye kadar kullandığım telefonlarda böyle bir özellik yoktu. Açıkçası bu özelliğe sevindim.

İlk iş LG GT540’ı eklentiler(uygulamalar) ile zenginleştirmek oldu. Telefon “Sosyal ağlar tek bir ekranla parmak ucunda” söylemini benimsemiş. Ben de sık kullandığım mecraları parmaklarımın ucuna çekmekle başladım işe. Önce çok yeterli görmediğim SlideME uygulamasını pasife çektim ve arkasından Twitter için Twidroid, Facebook içinde şu eklentiyi indirdim. Yine mutlaka yüklemem gereken bir eklenti olan Barcode Scanner‘ı da ekleyince LG gözüme çok daha güzel gözükmeye başladı. Barcode Scanner çeşitli QR kodlarını okuyup sizi ekrandan adres alma derdinden kurtarıyor. Çeşitli uygulamaları okutup telefonunuza indirebiliyorsunuz. Bununla ilgili bilgi almak isterseniz  şuraya göz atınız.

Henüz ülkemizde kullanılmamasına rağmen merak ederek indirdiğim Google Shopper uygulaması ile satın aldığınız bir ürünün barkodunu okutup dünya üzerinde kaç paraya satıldığını öğrenebiliyormuşuz. Alarm kurup uygun fiyata düştüğünde sipariş etme şansımız var. Alış verişi seven bir kadın olarak bu uygulama dikkatimi çekti. Bitmekte olan Victoria Secret Heavenly Body’i okutup alarmı kurdum bakalım test süreci içinde istediğim fiyata ürün düşecek mi ve telefon beni uyaracak mı…

İlk izlenimlerim bunlar. Hafta içi daha çok kullandığımda yine size düşüncelerimi aktarabileceğim. Takipte kalınız.

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. deniz   •  

    telefonda aradığım en önemli özelliği kesinlikle kolay kullanımı olması. okuduklarıma göre de Optimus bunu yerine getiriyor herhalde.

  2. BMA   •     Yazar

    Bu telefon için mutlaka söylenebilir. Kolay kullanım, hayatı kolaylaştıracak özelliklere kolay erişim, çok makul fiyat (bu özellik sahibi olan diğer telefonlar içinde) zarif kadın eline yakışan bir telefon. Ben iphone’ları çok kaba buluyorum. Tamam hayat kurtarıyor ama kaba biraz bir erkeğin elinde fena durmasa da bu telefon elime çok yakıştı. 2- 3 yazı daha yazacağım diğer özelliklerini de takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir