Lg Optimus Android işletim sistemi deneyimleri (2)

LG GT540 (Optimus) Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği açık kodlu bir işletim sistemi olan Android işletim sistemi ile çalışıyor.

Daha öncede söylediğim üzere Android ile çalışan bir telefonum olmamıştı. Windows Mobile ve Symbian ile çalışan telefonlar kullanıyordum. LG GT540’ı ilk gördüğümde “Ne yani bu da telefon, benim kullandıklarım da ne farkı var ki!” deyip afalladım. Diğerleri de pek tabi işime yarıyordu da bunun ne farkı vardı? Daha sonra anlamaya çalıştım. İnternet bir çok bilgiye ulaşmamızı sağlıyor. Araştırmayı da çok severim.  Eğer siz de Android kelimesini cümle içinde ancak Terminatör’ü seyrederken duyduysanız, benim gibi garip karşılamanız pek mümkün. Ama işletim sistemine alıştım sayılır bugün 5. gün.

2 gün içinde hayatımı kolaylaştıracak özellikleri nelermiş bu telefonun diye araştırdım.  Sonradan Android Market uygulamasına erişmek için bazı işlemler yapmam gerektiğini öğrendim. Eğer bu işlemleri yapıp da telefonun kontrolünü tamamen ele geçirebilirsem dünyayı yerinden oynatabilecektim. Android buna izin veriyordu. Tabi kendimde onca yeteneği şu an için bulamadığımı itiraf etmeliyim. Bu durum biraz umudum kırsa da SlideME uygulamasını kullanmanın benim hayatımı şimdilik fazlasıyla kolaylaştıracağını öğrendim. Sonuçta yazılımcı değilim donanımcı değilim. Kendi halinde bir blog yazarıyım.

Yediğimin içtiğimin kalorisini saysın. Alışveriş listemi üzerine not alabileyim. Skype üzerinden yurt dışındaki sevdiklerimle konuşabileyim. Eve yetişene kadar televizyonda o kaçırılmayacak programı seyredebileyim. Arkadaşlarım Radyo’ya konuk olmuşlar onları dinleyebileyim. Günlük burç yorumlarımı okuyabileyim.o barkodunu okutup alarm kurduğum ürünün fiyatı düşününce sevineyim. 140 karaktere sığdırdığım monologlarımı Twitter’a atsın. Facebook’da “Hadi bana bakın ve gülümseyin” diyerek çektiğim bir fotoğrafı “Bakın kimler objektife gülümsüyor” notu yazarak anında paylaşabileyim. Foursquare’de “Starbucks’dayım” yazarak arkadaşlara bana kahve ısmarlama şansı verebileyim, hem puanlar kazanabileyim. Günlük ve haftalık hava durumu gözümün önünde dursun hafta sonu açık hava hayallerim yatacaksa hiç sonradan üzülmeyeyim, Dolar düşmüş mü, altın çıkmış mı uyarı mesajı gelsin. Gazetelerin son dakika haberlerine ilk ben ulaşabileyim.  Last Fm’de istediğim müzikleri dinleyebileyim, o an yeni keşiflere açıksa kulaklarım Music Box uygulaması ile yeni müzikleri keşfedebileyim. Askerdeki kardeşim hafta sonu çarşı iznine çıkabilecek de bilgisayar başına geçebilecek diye güzelim havada bilgisayar başında beklemektense telefon üzerinden MSN’den konuşabileyim. Gtalk sayesinde “Buraya gelmiyor musun, çıkmadın mı daha evden? diye sitem eden arkadaşlarıma “Geldim bile,  kapıya bak” deyip şaşırtabileyim. Maillerime mailbox’a geldiği an ulaşabileyim, acele cevap verilmesi gereken kişileri bekletmeyeyim. Fotoğraf çekmek için sümüklü çocuk kovalarken kaybolursam nerede olduğumu haritasıyla eşime bildirebileyim. Güzel bir konserin bitiminde sahne önünde kapanış şarkısını videoya alabileyim anında sosyal paylaşım sitelerine gönderebileyim. Blog yazıma yorum bırakanların yorumlarını hemen onaylayabileyim. Çok şey istemiyorum. Bunları yapsa bu telefon bana yeter.

Android’li bir smartphone kullandın da ne anladın derseniz, işte tüm bu yazdıklarımı yapabiliyorum güzel bir şeymiş bu telefon. Sen de hemen almalısın derim.

Tasarımından bahsedeyim. Bir kadın için en önemli şeylerden birisi de satın aldığı ürünün tasarımıdır. Kadın eline kocaman bir telefon yakışmaz. Kadınların dikkat ettiği en önemli özellikler neler diye sorduğumda şu yanıtları aldım. Benim fikrim ise şöyle;  Telefon zarif ve ele yakışacak cinsten olmalı. Manikürlü tırnaklarımızı zedeleyecek tuşlar olmamalı, ojelerim basmayan bir harf yüzünden bozulsun istemem. Mesaj yazmaktan parmakları nasır olan arkadaşlarım vardı şaka değil. Ayrıca arka kapağın kolay açılabilmesi gerekli. Bir keresinde hat değiştirmek için yoldan geçen bir erkekten yardım almıştım. Telefonumu çalar mı diye de korkmuştum açıkçası. Telefonun kolay kolay çizilmemesi önemli. Kimse arabasını özenle kullanırken çizilsin istemez. Benim ehliyetim yok arabası olanlar için neyse bu his benim içinde öyle telefonum kesinlikle çizilmemeli. Bir kadın için en önemli özelliklerden biri de istersem detaylara girmeme izin vermesi, istemezsem kolayca kullanılabilir olması. Sık kullandığım uygulamalara ve telefon numaralarına çarçabuk erişim daha bir çok özellik bu telefon ile beklentilerimi fazlasıyla karşıladı.

Bugün o kadar mobil haldeydim ki. Boynumda fotoğraf makinesi salıncakta sallanan çocukları çekiyorum, kulağımda sevdiğim mp3’leri dinlediğim GT 540’ın kulaklığı takılı. Bir yandan fotoğraf çekiyorum bir yandan da sinemadan yeni dönmüşüm, film çok güzeldi arkadaşlar diye yorum yazıyorum. Hem Facebook’da hem de Friendfeed ve Twitter’da filmden bahsediyorum. Filmin yapım şirketi film için sosyal medya ayağını oldukça başarılı tasarlamış. Acilen o linke tıklamam lazım hemen filmin web sayfasını geziyorum. Telefon çalıyor eşim almaya geleceğini söylüyor. Kaybolmuşum Google Map’den koordinat veriyorum. Arabanın navigasyonu sayesinde oyun parkının kapısına kadar gelip beni alıyorlar. Onları beklerken yoldan geçenleri fotoğraflıyorum. ISO ayarı 400’e kadar çıkabiliyormuş diye sevine sevine GT 540 ile fotoğraflar çekiyorum. Boynumda takılı olan telefondan 3 katı fazla para verip satın aldığım fotoğraf makinemden özür diliyorum. Gtalk’da konuştuğum arkadaşımdan birisinin annesinin hastalığına üzülüp bir diğerinin verdiği işe girme müjdesiyle seviniyorum. Tüm bunları açık hava da dolaşırken son hobim fotoğrafçılıktan vazgeçmeden yapıyorum. Sosyal hayattan kopmadan olabildiğince sosyalleşerek. Ne diyeyim sevdim bu telefonu. Sanırım benim zayıflamama da neden olacak. Kalori hesaplama uygulamalarından birini SlideMe ‘den indirdim yarın milyonuncu kez diyete giriyorum.

Diğer deneyimlerde görüşmek üzere…

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

  1. Ugur Lazer Epilasyon   •  

    Bana gore enaz önceki HTC Hero kadar başarılı ama Flash desteği olmaması ve Türkçe menü isimlerinin düzgün gösterilmemesi gözdügüm olumsuz durumlar. Optimus yine de beni memnun etmeye fazlasiyla yetti.

  2. Timur   •  

    tek kelimeyle çok güzel bir yazı olmuş.bu telefonu almayı düşünüyodum artık düşünmüyorum alıyorum 🙂 .ama aklıma takılan tek soru msn ve facebook uygulamalarına wi-fi ile girebiliyoruz değilmi?

  3. BMA   •     Yazar

    Yazımı beğenmenize sevindim. Wi-fi ile ilgili ise yanıltmak istemem tam bilemiyorum şimdi :/ hep 3g bağlantı ile denedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir