Lg G2 incelemeleri Vol 1

LG’nin yeni telefonu G2 geçen gün incelemem için bana da gönderildi. Açıkçası Android cihazlara karşı önceden çok önyargım vardı. IOS cihazlar çok kullanıcı dostu Android’ler bu kadar değil derdim. Bunu Sony Xpera Z kullandığım 6 aylık dönem boyunca aştım. Artık iyi bir Android kullanıcısıyım. Bir hanımefendinin eline yakışan estetikte cihazlar ürettiği için LG’ye sempatim her zaman olmuştur. Yeni LG G2’de de bu durum aynı şekilde sürüyor. Bana gönderilen cihaz beyaz renk. Gerçekten ele oturan bir dizayna sahip, hafifçe yuvarlaklaşan hatları var.

Telefon bana geldiğinde öncelikle sık kullandığım uygulamaları kurup işletim sisteminin zorlanıp zorlamayacağını görmek istedim. Özellikle fotoğrafçılık ile ilgili uygulamalarda iPad’de çok sıkıntı yaşıyorum. Verdiğim emrin gerçekleşmesi için minimum 5 saniye kadar beklemem gerekiyor. Bazen kapanmalar yaşanabiliyor. Lg G2’de böyle bir sıkıntı yok. Kendisini wi-fi üzerinden evdeki kablosuz ağa bağladım ve mobil veriyi kapadım. Yaklaşık 10 uygulama yükledim. Google senkronizasyonlarını tamamladım, Google Asistan’ı kurup biraz onunla oynadım, ardından bir sürü abartmıyorum hemen hemen 20 tane fotoğrafı büyük boyutları ile Dropbox’tan indirip Snapseed’de şuradan bahsettiğim işlemlere benzer işlemler ile  editledim. 3-4 tane fotoğrafı gün içinde paylaştım, gelen yorumları kontrol edip onlara cevaplar  yazdım. Bir kaç video seyrettim. Zite’de biraz dolaştım. Okuduğum makaleleri sosyal ağlarda paylaştım. Oradaki gelen yorumlara cevaplar yazdım. Aldığımda %79 olan şarj gece geç saatlere kadar oynamama rağmen %29’a inmişti. Şarj konusunda oldukça ideal bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. Şu an aynı yoğunlukta kullanmadığımda iki günde bir şarjını doldurmam gerekiyor. Ekran parlaklığını kısmamama rağmen, şarj kolay kolay bitmiyor. Bu süper bir özellik. Hele yoğun şekilde telefon kullananlar için.

Bugün size aktaracağım ikinci güzellik ise cihazın ilk gözüme çarpan ayrıntıları. Tuş yok. Tuşlar nereye gitmiş derseniz arkaya yerleştirilmiş. Arkada tuş olması insanın garibine gidebilir. Ama onları kullanmaya çok ihtiyaç duymuyorsunuz. Ekran sizi yönlendirmede çok başarılı. Arkadaki bu tuşların işlevleri ise ses açmaya ve kısmaya yarasa da ortadaki tuş, ekranı açmaya ve kapamaya da yarıyor. Ayrıca orta ve alt tuşa bastığınızda ekran görüntüsü alabileceğiniz gibi orta ve üst tuşa uzun süre basarsanız yeniden başlatma ve kapatma işlemlerini sağlayabiliyor. Sadece alt tuşa uzunca basılı tutarsanız kamera yani fotoğraf çekmeye giden bir kısa yol aktif oluyor sadece üst tuşa uzunca basarsanız da el yazınızla not alabileceğiniz bir ekran açılıyor. 3 tuş kullanmışlar ama azami fonksiyon atanmış kendilerine.

Ekranı aktif hale getirmek için arkadaki orta tuşa basmak ya da ekrana iki defa tık tık yapmak yeterli. Bu tık tık işlemi touchpad kullanıyorsanız aşina olduğunuz bir işlem olmalı. Severek kullandım, ekranı açmak için hemen hemen arkadaki tuşu hiç kullanmadım.

LG G2’de sevdiğim diğer bir özellik ise üst bölümde saklı bir menü. Onu parmağınız ile aşağı çekerek içinde yer alan kısa yolları özelleştirebiliyorsunuz. Mesela Bluetooth kullanmıyorsanız onu o menüden kaldırabiliyorsunuz. Bu menünün altında QSlide uygulama dedikleri yine ayrı bölüm var. Hesap makinesi, internet, telefon, notlar, videolar gibi bölümlere de buradan erişmek mümkün. Ayrıca ekran parlaklığı ve ses kısıp açma fonksiyonlarına da üst bölümdeki bu panelden kısa yol ile erişebiliyorsunuz.

Bugünkü yazıma konu olan son özellik ise kilitli ekranı açma yöntemleri. Sizden başka kişinin bilgilerinize erişmesini istemiyorsanız LG G2’yi kilitlemenin bir sürü yolu var. İsterseniz yüz tanıma sistemine kendi yüzünüzü tanıtarak bir şifre oluşturabiliyorsunuz. Ben bunu kullanıyorum oldukça güzel bir yöntem. Telefonu elinize alıp ekranı aktif hale getirdiğiniz de ön kamera sizin yüzünüzü tanıyor ise ekran açılıyor eğer tanımıyor ise, üzgünüm sizi tanıyamadım diyor ve sizden bu tür durumlar için oluşturduğunuz şifrenizi istiyor. Yüz tanıma sistemini aktif hale getirirken ise bir kaç ayrı açıdan yüzünüzün fotoğrafını kayıt altına aldırmanız gerek. Çünkü gece daha karanlık olduğunda yüzünüzü tanıyamıyabiliyor. Sağlama almak için bir kaç ayrı halinizi kayıt altına almasını sağlamalısınız. Başkalarının telefonunuzu alıp açamayacağını bilmek güzel şey. Aşağıda eşimi LG G2’yi kurcalamak için yüzümü  telefona fotoğrafla tanıtma gayretini görüyorsunuz. Bu fotoğraf benim yoğun kahkahalarım eşliğinde çekildi 🙂

lg g2 yüz tanıma özelliği

 

Bu deney ile kişi yerine kişinin fotoğrafını gösterdikleride de ekran kilidinin kalkmadığını söyleyebilirim. Bunun dışında isterseniz ekrana belli şekiller çizerek bir şifre belirleyerek, isterseniz de pin kodu tanımlayarak ekran kildini aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu özelliği kurcalarken bir de misafirler için bir özellik keşfettim. Özellikle yeni bir cihaz aldığımızda telefonumuzu merak eden kişiler bir göz atabilir miyim diyerek onu incelemek isteyebilir. Böyle durumlar da LG G2 için tanımladığınız bir izi ekrana çizerek ekran kilidin açılmasına müsade ettiyseniz durum değişebiliyor. Misafirler için özel tanımladığınız bir iz ile onlara telefonunuzdaki uygulamalara erişme yolunu kapamış oluyorsunuz. Örneğin mailleriniz, fotoğraflarınız veya dropbox klasörünüz. Bu ve enzeri uygulamaların görünümünü misafirler bakmak istediğinde ortadan kaldır komutu veriyorsunuz. Birisi telefonunuzu incelemek istediğinizde siz kilidi açmak için tanımladığınız kendi özel ekran izini değil misafirler için tanımladığınız özel izinizi ekrana çiziyorsunuz. Böylelikle misafir modunu aktif hale getiriyorsunuz ve misafinize cihazı göz atması için gönül rahatlığı ile veriyorsunuz.

LG G2’yi incelemeye devam ediyorum. Yakında ikinci yazımı yayınlamış olurum.

Daha önceki cihaz incelemeleri ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilir.

LG G2 ile ilgili sorularınız için alttaki yorum bölümünü ya da iletişim bölümünü tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle…

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

3 yorum

 1. mustafa gunvar   •  

  güzel yazı olmuş ellerinize sağlık, aslında merak ettiğim konu telefonu s3-s4-note3-sony z-htc one ile kıyaslanması.. ama yazınızdan anladığım g2 f/p olarak çok iyi olduğu.. teşekkürler (ayrıca vol2. de kıyaslama durumundan bahsederseniz sevinirim 🙂 )

 2. Muharrem   •  

  Lg g2 de model kilidi koydum fakat tekrar kaldirmak istedigimde kaldiramiyorum. Sadece sekil pin ve sifre secenegi aktif.
  Diger 3secenekte “yonetici, sifreleme ilkesi veya kimlik bilgileri bellegi tarafindan devre disi birakildi” yazıyor. Bu sorunu nasil cozebilirim???

 3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba Muharrem bey, maalesef sorunun çözümünü bilmiyorum. Teakolik.com, Hamza Şamlıoğlu ya da Protechman.net Resul Caner Yıldırım’a bir danışın isterseniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir