Lg G2 incelemeleri Vol 2: Fotoğraf çekmek

lg g2 fotoğraf çekim modları

LG incelemesinde bugün odaklanma istediğim konu fotoğraf bölümü. LG G2 fotoğraflarda bir çok mod sunuyor. Akıllı mod ile daha kolay fotoğraf çekmek mümkün ama illaki ben özelleştireceğim diyenler için özelleştirilebilir Normal modu bulunuyor. Makine benden daha iyi bilir o çeksin diyenler için ise Çek ve Netleştir, Dinamik ton (HDR), Panaroma, VR Panorama, Çoklu Çekim, Güzelleştiren Resim, Çift Kamera, Zaman Yakalamalı Çekim, Spor, Gece modları mevcut.

Normal modun içinde bir çok özelleştirme bölümü var. Fotoğraf çekmek için kamera dümesine bastığınızda yukarıdan bu saydığım modlardan hangisini seçeceğinizi işaretliyorsunuz. Normal modu özelleştirmek için ayarlar işaretinin olduğu ikona tıklamanız gerekli.

Ayarları özelleştirdiğiniz zaman rüya gibi kareler elde edebilirsiniz. Benim yılbaşı ağacımızı LG G’nin sadece ISO ve odaklama ayarlarında değişiklik yapmak suretiyle çektiğim fotoğraflar oldukça şirin oldu.

LG G2 çam ağacı bokeh fotoğrafı berna mutlu aytekin

Normal modda ayarlarda yer alan kısımlar ise şunlar:

Cheese Shutter:

Bu bölümü aktif hale getirirseniz cheese, smile, kimchi, LG kelimelerinden birini telafuz ettiğiniz zaman denklanşöre basıyor. Gülümseme garantili fotoğraf için kullanılabilir bir özellik. Denedik. Gülümsemeyi yakalaması oldukça başarılı. Bu yukarıda yer alan kelimeleri nasıl söyleyeceğim diyenler için de okunuşlarını yandaki ikondan duymak mümkün.

Parlaklık:

-2 ile +2 arasında bir oranda değişiklik yapabiliyorsunuz.

Odak:

Odak ayarı için 3 ayrı seçenek var. Biri otomatik mod, bir manuel mod biri ise yüz izleme modu. Otomatik mod başarılı, yüz izlemede hemen yüzü seçemeyebiliyor ama manuel mod oldukça başarılı. Nereyi isterseniz orayı netleyebiliyorsunuz. Ben genelde manuel kullandım.

Örneğin odağı gökyüzü olarak seçerseniz böyle bir tatlı gün batımı yakalayabilrsiniz.

 

Çözünürlük:

4 ayrı çözünürlükle fotoğraf çekmenize izin veriyor. 13m (4160 x 3120) yani 4:3 ebatında, W10M (4160 x 2340) yani 16:9 geniş açı manzara çekerken kullandığımız mod, 8M (3264 x 2448) daha düşük çözünürlüklü 4:3 diyebiliriz son olarak da 1M (1280×960) en düşük çözünürlükteki 4:3 ebatı olarak kullanabilirsiniz. Ben 13M kullandım.

ISO:

Genelde otomatik ISO kullanılıyor. Makinenin kendisi ayarlayacağı düşünülerek. Ama ISO’da 100 – 200 – 400 – 800 ISO seçenekleriniz var. Deneysel çalışmalar yapmak için düşük ISO’da çekim yapabilirsiniz. Örneğin aynı açıdan aynı kareyi 800 ISO ve 200 ISO’da çektim. görmek istediğiniz kareye göre istediğiniz ISO ile çekim yapabilirsiniz. Ben uğraşamam derseniz de yaşasın Otomatik ISO.

Bu kare 200 ISO ile çekildi.

200ISO LG G2

 

Bu ise 800 ISO ile çekildi.

CAM00101

 

Beyaz dengesi:

Beyaz dengesi için seçimlerimiz yine çok çeşitli. Otomatik mod seçerseniz sürekli ortama göre değişiklik yapmanıza gerek olmuyor. Ama özellikle deneysel bir kare yakalayacağım derseniz Akkor ışık, Güneşli, Floresan, Bulutlu seçenekleriniz mümkün. Gün batımlarında Bulutlu fonksiyonunu seçerek hafif sarıya ve turuncuya çalan tonları yakalamanız mümkün.

Renk Efekti:

Çekim yapmadan önce sepya, siyah beyaz, negatif ya da olduğu gibi kendi renkleriyle çekim yapmanız mümkün. Ben riske girmemek için her zaman kendi rengi ile çekim yapıyorum. Daha sonra istediğim tonları Snapseed kullanarak değiştirmem mümkün oluyor.

Zamanlayıcı:

Zamanlayıcı fonksiyonu normalde kapalı geliyor. Ama kullanmak isterseniz 3-5-10 saniye gecikmeler yaptırmanız mümkün. Örneğin telefonu sabit bir yere bırakarak zamanlayıcı kurabilir. Bu arada geri sayım yapılırken sevdiğiniz yanına koşabilir. Güzel bir kare yakalayabilirsiniz.

Coğrafi Etiketler:

Kapalı ile geliyor fakat çektiğiniz fotoğrafların nerede çekildiğinin kaydını tutmak isterseniz bu fonksiyonu açık hale getirmeniz gerekiyor.

Denklanşör Sesi:

Çekim yaparken bir ses çıkması sizi rahatsız ediyorsa Kapalı olmasını tercih edebilirsiniz. Ama 4 ayrı ses de kullanabilirsiniz. Canınız nasıl isterse.

Ses Tuşu:

Arkadaki tuşlara fotoğraf çekerken bir fonksiyon atamak mümkün. Dilerseniz ses açma kısma tuşunu görüntüyü size yakınlaştırması için kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz de çekme tuşu için  fonksiyon atayabiliyorsunuz.

Yardım:

Buradaki bölümden kamera kullanım kılavuzunu yani tüm bu modların nasıl kullanıldığını okuyabilirsiniz. Oldukça yalın bir dil ile anlatılmış.

Size diğer modların ne işe yaradığından da biraz bahsedeceğim. Özellikle Panorama modunu pek sevdim. derinliği olan güzel panoramalar çekmenizi sağlıyor.

LG G' panaroma

HDR pozlama da oldukça başarılı. Fotoğraf çekme süreci bu seçenekte biraz uzadığı için anı kaçırmamak istiyorsanız belki de pek tercih etmezsiniz. Daha sonra uygulama kullanarak fotoğrafınızı HDR görüntü haline getirmek daha kolay oluyor. Çek ve netleştir modunu çok faydalı bulamadım. Belki de ben doğru kullanamadım. Zaman yakalamalı çekim anı kaçırmamanız için önemli. O güzel bir özellik. Spor çekimi de kullanılabilir ideal bir çekim sunuyor. Hızlı kareleri bulanık olmadan yakalamak için çok faydalı. Sokakta çekim yaparken ya da araba ile gezerken çekebilirsiniz. Hatta yağmur ve kar yağarken çekim yapmak için kullanabilirsiniz.

Güzelleştiren resim modu için ise biraz bulanıklık katarak kırışıklıklarımızı yok ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Gece çekimi akıllı telefonların bir çoğunda olan bir sıkıntıyı göz önüne çıkartıyor maalesef fotoğrafınız fazlasıyla karıncalı oluyor. Ama özellikle belgelendirmek istediğiniz bir durum var ise kullanmaktan çekinmeyin. Çift kamera fonksiyonu sayesinde ise aynı anda hem ön hem de arka kamerayla fotoğraf çekebiliyorsunuz.

LG G2 fotoğraf çekmek isterseniz size çokça opsiyon sunan bir akıllı telefon. Bunun yanında şurada anlattığım diğer özellikleri ile de fiyat / performans açısından oldukça mantıklı bir seçim olur. En çok sevdiğim tarafı ise uzun süre giden şarjı ve darbelere dayanıklı olması. Twitter’da Lg G2 ile ilgili paylaşımlarıma şuradan ulaşabilir. Sorularınız var ise bana Twitter’dan ya da bu yazıya yorum bırakarak sorabilirsiniz. Telefon halen test için elimdeyken hızlıca cevap verebilirim.

Berna Mutlu Aytekin

11 comments

 1. mustafa   •  

  kararsızlık kötü şey :)

 2. fundalina   •  

  Oldukça detaylı ele almışsın :) Çektiğin karelerden de belli oluyor zaten özenin ^^Ellerine sağlık.

 3. Bernam   •     Yazar

  teşekkür ederim. Çok naziksin Fundalinam ^.^

 4. Zeynep   •  

  Ön kamera olarak nasıl?

 5. Sultan   •  

  Ben telefonumu yeni aldım ve hiç bir şey bilmiyorum kullanım açısından. Örneğin kamera çekimi. Fotoğraf çekebiliyorum. Ama kameraya nasıl çekeceğimi ve sonunda nasıl kayıt yapacağımı bilemiyorum.Ön kameraya nasıl yönlendireceğimi de bilmiyorum. Bu konularda beni aydınlatır mısınız?

 6. Sultan   •  

  Bu arada Telefonum lg g2 minidir. Belirtmeyi unutmuşum. Saygılar selamlar…

 7. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba, o telefonu kullanmadım. Kullansam da şu an menüsünü önüme getiremiyorum. Zira testi yapalı çok oldu. Ama isterseniz http://www.youtube.com/watch?v=6CpzR94-HIc adresindeki inceleme veya benzer incelemeleri izleyerek ya da hızlı başlatma kılavuzu gibi rehberlere bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Telefonunuzu güzel günlerde kullanın. Sevgiler.

 8. bilal   •  

  benim kameranin renk ayarı gercekten çok kötü ya ya resimlerdeki g2 ile cekilmemis yada benim kameramda büyük problemler var kırmızıyı turuncu maviyi açık mavi yeşili açık yeşil ve parlayan bi şekilde cekiyor her hangi bir root yada program olursa çare sini bekliyorum

 9. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  merhaba, üzüldüm. bir tamire gönderin isterseniz. büyük problemmiş. normal bir durum değil. ama fotoğraflarınızı ekstra programlar kullanarak da doğru renklere getirebilirsiniz. auto modu olan bir fotoğraf işleme programı işinizi görür. yine de bir tamire göndermekte fayda var. sevgiler.

 10. faruk polat   •  

  fotoyu çektikten sonra fotografı acmak için galeriden acmıyo fotograflardan acıyo nasıl galeri ye ayarlaya bılırız

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak