Lg E2381 SuperLED Monitör izlenimleri

Yaz başında LG bloggerları davet ettiği monitörlerini tanıttığı bir toplatıya beni de davet etmişti. Konuyla ilgili yazımı şu linkte görebilirsiniz. Daha sonra monitörleri test etmemiz için davet edilen bloggerlara birer monitör gönderdiler. O zamandan beri Lg monitörü kullanıyorum.

Uzun bir süredir hayat bana ekran karşısında daha güzel. Eski monitörümün kalibresinin bozuk olduğunu, kontrastının benim için çok yetersiz olduğunu, film seyretmenin zulüm olduğunu bu monitörü bana test için gönderdiklerinde fark ettim.

Eski monitörüm derken 2006 senesinde aldığım Toshiba laptop‘ı kullanıyorum. Ekranımı değiştirdikten sonra daha çok film seyrettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Monitörden çokça memnunum. Nedenlerine gelecek olursak;

Gündüz ışık alan bir odada bile rahatlıkla film seyredebiliyorum. Yansımam ekranda değil. Ekran parlak ve kontrastı oldukça tatminkar. Flatron E2381‘i yerinden oynatmak oldukça kolay. Çok ince ve çok zarif. Evin içinde her açıdan filmi seyrebiliyorum. Uzaklık sorun oluşturmuyor. Eğmek ve kendimize çevirmek için çok az güç kullanmak yeterli. Sanki Çin porselenleri gibi dikkatli hareket etmek gerekiyor. Nazikçe. O kadar ince.  Monitörü öne yaklaşık 5 derece kadar eğebiliyoruz daha çok olmasını isterdim ama sanırım dengesi bozulur. Bu açıdan isteğim pek mümkün olmamalı. Arkaya eğim için 15 dereceye izin veriyor ve bu gayet yeterli.

Ben genelde öne eğik şekilde kullanmaya alışkınken “Şimdi bu monitör en fazla 5 derece eğiliyor. Nasıl kullanacağım ki?” derken bunun yine benim laptopımdan kaynaklı olduğunu fark ettim. Meğerse kendi laptopıma güneş geldikçe ekranı eğmek zorunda kalıyormuşum. (Sanırım düşük kontrasttan ya da kalibrasyondan olmalı çokça teknik bilgim yok) Ama monitörü artık olması gerektiği gibi yani arkaya eğerek kullanıyorum.

Film seyretmek ve fotoğraf işlemek için kullanmayı pek sevdiğim E2381’de düşük çözünürlükte seyredebileceğiniz filmleri Super Resolution (Süper Çözünürlük) özelliği sayesinde iyi çekime yakın bir halde seyrebiliyorsunuz. En sevdiğim diğer özelliği ise Super Energy Saving özelliği Enerji tasarrufu yaparken gözünüzü rahatsız etmemesi artı puan. Hem enerji tasarrufu yapıyor, hem de görüntü kalitesinden taviz vermiyorsunuz. Enerji tasarrufu özelliğini aktif ettiğiniz zaman size ne kadar tasarruf ettiğini de söylüyor. Bu mod açıkken 6 w/s’lik enerji tasarrufu söz konusu.

Mega Contrast Ratio (Mega Kontrast Oranı)  özelliği sayesinde sıcak, normal ve soğuk olarak 3 ayrı renk doygunluğunda ayarlayabiliyorsunuz. Ben sıcak olarak ayarladım ve hep bu şekilde kullandım.

Estetik olarak baktığınızda kablolama sıkıntısının olmaması da güzel fikir.  Tüm kablolar monitörün kenarlarına değil de aşağıya tuşlarında yerleştirildiği zarif ayak üstünde konumlanmış. Kabloların monitöre takılmamasını ekranın kablo girişlerinden daha ince olmamasına bağlıyorlar. Super Led ne de olsa. Tuşlar dokunmatik.  Enerji tasarrufu, süper çözünürlük, ekranın kontrastını ayarlayabileceğiniz çeşitli tuşlar bulunuyor. Kullanımı kolay.

Fotoğraf işlemek çok keyifli. Her şey göze daha güzel gözüküyor. Renkler doygun ve çözünürlük kafi. Eski monitörüm ile karşılaştırdığım şu fotoğraf, bugüne kadar nasıl çile çektiğimi tanımlayacak gibi gözüküyor.

lg flatron e2381

Yeni monitör alacaklara tavsiye edebileceğim bir monitör. Kablo karışıklığına son, ince zarif tasarım, tatminkar kontrast, süper çözünürlük özelliği, enerji tasarrufunda kullanım kalitesi önermeme neden olan özellikleri.

Diğer teknik özellikler için aşağıdaki notlar sizi bilgilendirecektir.

LG E2381 LED Monitorün Öne Çıkan Özellikleri:

  • Aşırı İnce
  • Yüksek çözünürlük
  • LED Arka Aydınlatma
  • Çok Yüksek Kontrast Oranı (10,000,000:1)
  • EZ Kablolama (tüm bağlantılar altta ayağın arka kısmında)
  • Enerji Tasarruflu

LG E2381VR LED Monitor Özellikleri:
Ekran Boyutu: 23″ inch (58 cm)
Çözünürlük: 1920 x 1080 piksel (Full HD)
Parlaklık(cd/m2): 250
Kontrast Oranı: 10000000:1
Cevap Süresi (ms): 5
Görüş Açısı: 170 /160 (CR≥10)
Renk derinliği (renk sayısı): 16.7M
Yüzey: Parlamayan Kaplama, 3H
Bağlantılar: D-Sub, DVI-D, HDMI, Kulaklık Çıkışı
Plug & Play: DDC2B
Ölçüleri: 549 x 159 x 409 mm
Ağırlık: 3.1 Kg
Yatay Frekans 30 kHz – 83 kHz (Otomatik)
Dikey Frekans 56 – 75 Hz (Otomatik)
Güç Tüketimi 26 watt

Ayrıca ayrıntılı bilgi için önerebileceğim diğer blogger arkadaşların yazılarına da aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

http://www.burcakcubukcu.com/2011/06/lg-e2381-led-monitor-incelemesi.html

 

http://www.serkancura.com/inceleme/lg-e2381-super-led-monitor-incelemesi.html

http://blog.veyselkeles.com/2011/07/lg-e2381-super-led-monitor.html

 

 

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Pingback: Lg PS 235 bizim eve misafirliğe geldi. | Blogger's Base | Blogger's Base

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir