Lactamil Emziren Anneler ile buluştu

Sosyal medya hesaplarımdan beni takip edenler hatırlayabilirler. Geçtiğimiz günlerde doğum sonrası verdiğim kilolar ile ilgili bir paylaşımım olmuştu. 25 kiloya yakın verdim. Sonra bir kısmını geri aldım. Bu bir kısmını geri alma durumu ise kendimi daha iyi hissetmek için Lactamil kullandığım döneme denk gelmişti. Yine bilmeyenler için söyleyeyim, Lactamil emziren anneler için bir destek. Süt ve vitamin minareller içeriyor. Suyla karıştırıp günde 3 bardağa kadar içebileceğiniz tavsiye ediliyor.

Doğumdan sonra hastaneden ayrılırken hemşirelerimden biri kullanırsam lohusalık dönemini kolay atlatacağımı söylemişti. Ben de diğer doğum yapan hanımlar gibi lohusalığı nerede yattığımı bilmeden tamamladığım için açıkçası Lactamil içmek hiç aklıma bile gelmedi. Bir gün durdum ve kendi kendime “bu durum hep böyle mi gidecek?” diye sordum. Yani resmen kafam çalışmıyor. İki kelimeyi biraraya getiremiyorum. Okuduğumu anlamıyorum. Konuştuğumu tamamlayamıyorum. İnsanlarla iletişim kuramıyorum. Tek yaptığım bebeğim her istediğinde ona süt vermek ve annem ağzıma ne tıkarsa sorgusuz sualsiz yemek yemek.

Neredeyse 2. ay dolana kadar durum böyleydi. Aldığım vitamin desteği de bir işe yaramıyordu, hala kafamı toplayamıyordum. Önceleri uykusuzluğa yordum ama hamilelik dönemini de uykusuz geçiren bir kadın olarak buna da bir anlam veremedim. Rafta duran Lactamil’i kullanmaya karar verdim. Bir kutu bitince ben de kendimi iyi hissetmeye başlamıştım. Aklım eskisi gibi çalıştığı için hemen gidip 3 kutu daha aldım. Lactamil sayesinde kendimi iyi hissettiğimi düşündüm. O 3 kutudan sonra hepten keyfim yerine gelmişti. Eski halime dönmüştüm. Oh dünya varmış diye düşünürken bir tartılayım dedim. Bir baktım tartıya o giden kilolar geri geliyor. 10 günde 5 kilo almışım. “Olmaz, olabilemez” diye söylenirken Lactamil’i bıraktım bir köşeye. Sonra kilolar yine gitti. Biraz konsatrasyon kaybı olduysa da sıcaklara, su kaybına verdim gitti. O 10 günlük dönemde 5 kilo alıp 1 ayda da sadece 2 kilo gönderebildim geri.

Bu hadiseler başıma gelirken sosyal medya kanalı ile isyan ettiğimi gören Lactamil (Nutricia) beni anne bebek sağlığı ilk 1000 adım sohbetlerine davet etmiş.

 

lactamil berna mutlu aytekin

Nutricia Anne-Bebek Beslenmesi Medikal ve Kurumsal İlişkiler Müdürü Dr. Yalım Üner ve Diyetisyen Zeynep Köse’nin bilgilendirmeleri ile beraber güzel bir gün geçirdim. Tabii takdir edersiniz ki ilk sorum “Bu kiloları bana Lactamil mi aldırdı?” idi. Maalesef hem evet hem de hayır imiş cevabı. Nedenini ve günden öğrendiklerimi aşağıda açıklayacağım.

Öncelikle buluşmamızın ana konusu olan “İlk 1000 adım” hakkında bazı bilgiler aktaracağım.

Hamile kalınan ilk günden itibaren 1000 gün boyunca bebeğinizin gelişimine nasıl katkı sağlayacağınızı bir bilseniz, bu ilk 1000 günü elinizden geldiğince iyi bir diyet ile yaşardınız. Karnınızdaki bebeğinizin doğum sürecine kadar olan süre ve onun 2. yaşını kutladığı ana kadar olan süre 1000 gün ediyor. Bu 1000 gün bebeğinizin bundan sonraki hayatını hiç olmayacak kadar çok etkiliyor. Onun sağlıklı bir hayat sürmesi sizin elinizde.

Ülkemizde, 1000 gün projesini, Sağlık Bakanlığı ile yürüten Nutricia’nın Anne-Bebek Beslenmesi Medikal ve Kurumsal İlişkiler Müdürü Dr. Yalım Üner anlattı. Yalım Bey’in söylediğine göre insanda beyin ve bağışıklık sistemi bu 1000 gün içinde gelişiyor. Zeka ve bağışıklık sistemini bütün hayat içinde kullanıyoruz. Kaç tane yağ , kaç tane sinir hücresi oluştuğuna değin binlerce cevabı, beden ilk 40 gün içinde veriyor. Ömrünüz boyunca, size o gün verilen ile yetinmek zorundasınız. Çünkü; hamilelikte tek hücreyle başlayan yaşam, iki yaşın sonunda artık tam anlamıyla bir insan bedenine dönüşüyor. Doğru şeyi verirseniz, doğru yapı oluşuyor. 2 yaş dolduğunda artık, iyisiyle kötüsüyle gelişim tamamlanıyor.

emzirenanneler lactamil berna mutlua aytekin

 

Peki nasıl oluyor bu 1000 günlük süreç? Hamilelik ile başlıyor demiştik. Hamilelikte anne dengeli beslenecek, sigara içmeyecek. 0-6 ay arası, sadece anne sütü verilecek. 7-8-9. aylarda 2 çay bardağı yani 200 kalorilik bir katı gıda alımı ve yanında yine anne sütü, 10-11-12. aylarda ise 300 kalorilik yani 3 çay bardağı oranında katı gıda alımı ve yine yanında anne sütü ile tamamlamak gerekiyor. Bu katı gıdaların içinde her şeyden biraz olmalı. Meyve ve sebzelerle, tuzsuz ve şekersiz hazırlanmalı. *1 yaşından sonra çocuk her şeyi yiyebilir ama günde en az  500 cc süt içmeli. Kırmızı et, yumurta, balık önemli. Ama her şeyi bir günde vermek zorunluluğu yok. Hafta içinde dengeli beslenmek önemli. Ayrıca hepimiz için günde 500cc süt-yoğurt gerekli. Eğer anne sütü yetersiz ise formül mama ile tamamlamak da mümkün ama anne sütünün yetmediği yerde katı gıda ile tamamlamak ileride sorunlara yol açıyor. Formül mamaya giriş yapmazsanız sütünüzün kalitesini arttırmanız gerekli. Bu kısımda Lactamil’den faydalanmak mümkün. Lactamil sütünüzün kalitesini arttırmada dolaylı olarak işe yarıyor. Bu kısma aşağıda tekrar değineceğim. O bölüm Diyetisyen Zeynep Köse’nin uzmanlık alanına giriyor.

dr yalım üner

7-8-9-10-11-12. aylarda bebeğinize verilecek katı gıdaların kalori takibi için gerekli programlar / uygulamalar mevcut. Anneler onlardan faydalanabilir. Burada önemli olan çocuğun 7-8-9-10-11-12. aylarda katı gıdadan alacağı kalorinin artmaması kendi ayına uygun olarak 200 – 300 kalori bandında seyretmesi. Bu bantta seyretmez ise ne olur? Yalım Bey şöyle cevap veriyor: Bebeklikteki doğru beslenmeme, organlar yaşlanmaya başladığımda hastalık olarak karşımıza çıkar. Doğru beslenen bebeklerin, ileriki yaşlarda tansiyon, kolestrol ve kalp hastalıklarına genellikle  yakalanmaz ve 70-80 yaşında da sağlıklı olurlar.

Diyetisyen Zeynep Köse ise emziren bir annenin nasıl beslenmesi gerektiğini bize anlattı. Emzirirken 2500 – 3000 kalori almak gerekiyor. Fakat bu kaloriyi alırken de dengeli beslenmek şart. Sütünüzün bebeğiniz için fayda içeren bir yapıda olması için uygun vitaminler, protein ve mineraller ile dolu olması gerekli. Pastalar, kekler, börekler ile de bu kaloriyi tamamlamak mümkün iken Türk annesi genelde bu türlü beslendiği için sütü erken dönemlerde kesilebiliyormuş ya da bebeklerinin daha sağlıksız gelişmesine ister istemez neden olabiliyorlarmış. 10 anneden sadece 2 tanesi emzirebiliyor istatistiğini duyunca şaşırdığımı itiraf etmeliyim. diyetisyen zeynep köse lactamil

Bu vitamin ve mineralleri o yoğun dönemde doğru miktarınca almak çok da kolay değil. Burada Lactamil devreye giriyor ve almanız gereken desteği almanızı sağlıyor. Evet ilk sorduğum sorunun yanıtı ise şu oldu: Lactamil size kendinizi iyi hissettirir. Kendinizi iyi hissettiğiniz için çok yiyebilirsiniz. Bu şekilde kilo alabilirsiniz. Lactamil tek başına kilo aldırmaz çünkü bir bardakta sadece 160 kalori vardır. 

İlk 1000 günlük beslenmenin mucizesini dinledikten sonra ilk1000adim.com ile tanıştım. İlk işim eve gelip üye olmak oldu. Ali’nin gelişimini oradan kolaylıkla takip edebileceğim. Kişiselleştirilmiş bir portal. Bebek beklerken kayıt olup ilerleyebilirsiniz. Ben hamileyken keşfetseydim çok güzel olacaktı. Ama geç kalmış sayılmayız. Siz eğer hamileyseniz hemen kayıt olun. Kayıt olduğunuzda sizi şöyle bir sayfa karşılayacak.

ilk 1000 adım Ekran Resmi 2015-06-06 00.00.17

 

Günün sonunda Yağız İzgül Lactamil’li tarifler hazırlamıştı. Ama emziren bir anne olarak ne smoothie yapmaya vaktim var, ne de tiramisu. Tabii Yağız İzgül yapınca lüp lüp götürdük tatlıları. Ellerine sağlık. Lactamil’i ben suya karıştırıp içmeye zor vakit buluyorum.

Güzel bir gün geçirmemi sağlayan ve aklımda kalan tüm sorulara tek tek cevap bulmamı sağlayan Nutricia ekibine  Yalım Üner Bey ve Zeynep Köse Hanım’a ve sosyal medya yakın takibi ile beni davet ederek resmen nokta atışı yapan Plasenta’ya çok teşekkür ediyorum.

 

*Aylar sonra gelen düzeltme: Bu yazıyı yazdıktan sonra daha detaylı araştırmalarım oldu. Oğlum greve girdi, kaka problemleri, ataklar vs derken Facebook üzerinde deneyimli annelerin ve sağlık personellerinin de katkıda bulunduğu gruplar olduğunu keşfettim. Orada anne sütünün ölçülemez bir yapıda olduğunu ve bebek emdikçe onu doyuracak kadar sütün anne tarafından üretilebileceğini savunan kişiler ile tanıştım. Argümanları bana mantıklı geldi. Ben de aynı fikirde düşünmeye başladım. Sosyal medyada yazımın içinde hala bu bilginin verildiğini söyleyenler olduğunda “hayır canım yazmamışımdır” dedim. Ama nihayet yazımı bugün kontrol etme imkanı buldum. Evet yazımda geçen “1 yaşından sonra her çocuk günde 500 cc süt içmelidir” söylemi mevcutmuş. Ve ben Sağlık Bakanlığı bu konunun iletişimini yapsa dahi bu söylemin doğru olmadığını düşünüyorum. Öğrendiğim bilgiler ışığında bu bana biraz kulağı başka yerden göstermek gibi geliyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bu konuyla ilgili tartışmada bize o gün bu bilgileri veren Yalım Bey’in instagram hesabında bu konuyla ilgili verdiği cevapları aşağıda paylaşıyorum. Kendisine sorularınızı instagram hesabından sorabilirsiniz. Bu vesile ile yazımı 10 Aralık 2015 itibari ile düzeltmek istedim.

A photo posted by @yalim.uner on

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

  1. Özge   •  

    Sizi devamli takip ediyorum ve cok beğeniyorum. 3 buçuk aylik oğlum var. Kilo alımı azalınca doktor mama vermek zorunda olduğumu söyledi. Sütüm vardı ve oglumda emiyordu. Mama vermek istemedim. Daha sonra sizin bu yazınızı okuyup laktamil içmeye başladım. 4ncu günün sonunda oğlum belirgin şekilde kilo aldı bende kendimi çok daha iyi hissetmeye başladım. Oğlum ve ben coooook teşekkür ederiz

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    Merhaba Sevgili Özge, aslında Lactamil bebeğe kilo aldıran bir şey değil ama annenin kendini daha iyi hissetmesini sağladığından ve bu durumunda sütün kalitesine etki ettiğinden eminim. Kendini iyi hissettiğinde bu sütüne yansıyor. Kendini iyi hissetmek için her şeyi yap. Çünkü biz çoğu anne bebeğimizi 6 ay sadece anne sütü ile besleme gayreti içindeyiz. Bu büyük bir sorumluluk. Kendimizi iyi hissetmeye mecburuz. Ha bu ister Lactamil ile olur, ister masajla ister iltifatla ister güzel kokulu mumlarla. Kendi motivasyonunu sen biliyorsun kendini iyi hissetmek için her şeyi yap. Tabii otur bir koca kavanoz Çikolata tatlı ye diyemiyorum çünkü o da sütü etkiliyor. Ama mutsuzluktan kaçarak da kendini iyi hissedebilirsin. Ben tv seyretmiyorum, haber bakmıyorum mesela. Bu bayağa iyi geldi. Bebeğini sağlıkla büyütmeni dilerim. Sevgiler.

  3. zeynep   •  

    bana bir yardımcı olun ne olur bebeğim anne sutu emmiyo sadece aptamil mama bile iciyo ama benim mememi almiyo ne yapmam lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir