Kadın Girişimci olma hikayem (KOSGEB süreci)

Bu yazı serisinin ilk yazısında size kadın girişimci olma hikayemin KOSGEB desteği sürecinden bahsedeceğim. Ben bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilemediğimden KOSGEB sürecinde çok sıkıntı yaşadım. Sizinle aşağıda süreci paylaşırsam faydalı olurum diye düşündüm. Maceram şöyle başladı:

Burada daha önce duyurusunu yapıp eşe dosta yaparak başladığım Emzirme Kolyesi benim için bir iş haline dönüştü. 2 yıl içinde bu işi profesyonelce yapıp daha da büyük kitlelere ulaşmaya karar verince eşim dostum KOSGEB’e başvurmam gerektiğini, özellikle kadın girişimcilere büyük imkanlar sunduklarını söyledi. Ben de araştırdım ve mantıklı bulup KOSGEB sürecine girmiş bulundum.

Öncelikle bir önceki yıl (2016) Temmuz – Ağustos aylarında KOSGEB’in kurslarına kayıt olmak için araştırma yaptım. Fakat bana “Kurslar 2017’e kadar dolu sonra tekrar şansınızı deneyin” dendi.  KOSGEB web sitesinde sürekli yeni açılan kursları sorgulayıp durdum.Daha önce kurs alan bir tanıdığımın  yönlendirmeleri ile nihayet Aydın Üniversitesi’nde bir tanesine, başlangıç Kasım ayında olacak şekilde kayıt yaptırdım. Bu kursa gitmek istediğinizde yer olması o yer için uygun adayın da sizin olduğunuzun yetkiliye ispatlamanız gerekiyor. Bir ön mülakattan sonra kursa davet ediliyorsunuz. Devamsızlık yapma hakkınız yok. Zaten devam etmezseniz iş planınızı da kolayca hazırlayamıyorsunuz. 11 günlük bir kursa giderek Aydın Üniversitesi’nde Şule Darıcan Hanım’dan girişimcilik kursu aldım. Zaten İşletme mezunuyum, üniversitelerde konuk hoca olarak bulunmuşum. Bunca eğitim vermişim hepsi bir yana öğrenci olmak not almak hala en zevk aldığım dönemlerden biri. Severek gittim. Devamsızlık etmedim. Kursu bitirip iş planımı kursta yazıp Şule Hocam’dan da başarı dileklerini aldıktan sonra sıra geldi kurs sertifikasının çıkmasına. O olmadan kursu bitirseniz de KOSGEB’e başvuramıyorsunuz.

Bekle bekle sertifika gelmiyor. 6 ay sonra sertifikamız elimize ulaştı. Evet 6 kocaman ay sonra sertifikamız geldi. Sertifika ile KOSGEB’in sitesine iş planımızın pdf dosyasını yükleyip kararı bekleyeceğiz diye beklerken KOSGEB sisteminin değiştiğini öğrendim. Bizim iş planı çöp olmuş. Sisteme excel tabloları yükleyeceğim, o kadar finansal hesap yapmışım hepsi çöp olmuş. Küçük bir şok yaşadım. Sistem finansal planınızı sözel olarak anlatmanızı istiyor. Bunu şu kadara mal edip şu kadara satacağım, üstüne şunları reklam bütçesi olarak ayıracağım vb gibi saçma cümleler ile iş planımı yeni şablona göre tekrar yazmam gerekti. Yazdım. Hangi demirbaşlara ihtiyacım var, hepsini belirledim. Tek tek proforma fatura aldım. Onları da sisteme yükledim. KDV’lerini ayrı tutarak toplamlar, yüzdeler vs hazırladım. Ve onaya gönderdim.

2 hafta sonra KOSGEB’den bana bir uzman atandığı bilgisi geldi. İlk elemeyi geçmişim. Uzmanım atanmış. Tüm bu sisteme yüklediğim evrakları ayrıca elden uzmanıma teslim etmem istendi. İkitelli KOSGEB Müdürlüğüne gittim. Elden teslim ettim. 2 gün sonra ilk revizem geldi. Denilen düzenlemeleri yapıp gönderdim.Ardından 1 ay haber gelmedi. 1 ay sonra bir meraklandım maili attım. Bir revize daha geldi. Üstelik KOSGEB’e de gitmem gerekli imiş. Gittim revizeleri uzmanımla beraber düzelttik. Ve kurula sunulmaya hazır olduğu söylendi. 1 ay daha geçti. Ben yine meraklandım neler oluyor, yine maili attım. Kurula o gün gönderildiği ve 1 ay daha beklemem gerektiği söylendi. 1 ay sonra kurulun daveti geldi. 15 gün sonra kurula gireceğim ve iş planımı savunmam gerektiği söylendi. Kurula davetli olduğu gün gittim. 6 kişilik KOSGEB yetkilililerine ( hepsi erkekti) emzirme kolyesinin ne olduğunu, ne iş yapmak istediğimi anlattım. Kuruldan çıktığımda kararın 3-5 gün içinde bana iletileceği söylendi. Bir kaç dakika içinde kuruldan iş planım hakkında olumlu haber çıktığını öğrendim. 3- 5 gün beklemeye gerek kalmadı. Demek ki artık işler hızlı yürüyor, dedim kendi kendime. Ne tatlı düşünceler.

Evime kurul kararının imzalanarak postalanması ile beraber koşturmacalı günler başladı. Noter, muhtarlık, muhasebeci, ticaret odası, vergi dairesi gibi çeşitli koşturmacalar ile 8 Ağustos 2017 itibariyle şirketimi açmış bulunuyorum.

Vergi levham ile beraber KOSGEB’i ziyaret ederek satın alacağım ürünlerin ödeme kısmına yapacakları destekleri vb. nasıl bana ödeyeceklerini öğrendim. Bana söylenen kuruluş ödemelerinin zaten hemen yapılacağı ama makine alımları için sürecin biraz daha uzun olup 15-20 günü bulacağı. Peki öyle oldu mu? Hayır. 1 aya yakın zaman geçti. Ödemeler halen gelmedi. Ardından 4 defa daha KOSGEB’e gittim. Önce bir beyanname iki gün sonra gidip ise bir taahhüt ardından da 10 gün geçtikten sonra ise ürünlerimi almam önerildi. Ürünleri aldıktan sonra faturalarını kargo ile gönderdim. Kargo bana geri iade edildi. Tekrar gönderdim. Kargo varınca bir sonraki gün için görüşme talep ettim. Tekrar KOSGEB’e gittim. Ödemelerin yapılabilmesi için 2 ay kadar gecikme olabileceği söylendi. Vergi Dairesi ve SGK’dan borcu yoktur kağıdı götürmem gerekiyor. Kağıtları hazırladım gönderdim. OHAL’den dolayı gecikmeler olabiliyormuş. Beklemem söylendi. Oysa bir sürü masrafa girmişim. Neyse 2 defa daha ziyaret yaptım ve ardından uzmanımın ağzından bakla çıktı. Bu arada onaylanan ürünleri satın almıştım. Meğerse öncelikle savcılıktan hakkımda tahkikat olmadığına dair bir evrak almam gerekli imiş. Aldım ve KOSGEB’e ilettim. 1 ay sonra artık uzmandan geçip eşim ile beraber müdür beyin odasını aşındırarak ( maillere cevap verilmiyor, telefonla ulaşılamıyor) ödemenin bir kısmına erişemeye hak kazandım. Eriştim mi? Hayır. Hak kazandım. Evraklar tekrar doldurulup müdür bey’den onay alındı. Muhasebe birimine gönderildi. Muhasebede sıra benim işlemlerime gelince hakkımda araştırma yapıp evrakları tekrar onay için müdür bey’e gönderdiler. O da kendi işleri bitip sıra bana gelince evrakları onaylayıp tekrar muhasebeye gönderdi. Ardından muhasebe bugün yarın ödemeniz yapılacak dedi. Ve 1 hafta sonra ödemem yapıldı. 50.000TL’ye yakın onaylanmış KOSGEB desteğimin 5.000 TL’sini almaya hak kazandım.

Diğer onaylanan destekler için de başvurmayı, enerji harcamayı, stres içine girip, kadın girişimci olduğum için ikinci plana atılmayı düşünmüyorum. Bu yazıyı yazmaya eylül ayında başlamıştım. Ama süreç o kadar stresli geçti ki. Buna ayıracağım vakti çok daha iyi değerlendirebilirdim. Daha hızlı olabilirdim. Olamadığım için hala kendimi suçluyorum.

Yıl 2018 ve Türkiye’de işler halen böyle yürüyor. Bunu devlet ile iş yapan herkes biliyor. Ben bilmiyormuşum. Öğrendim. İyi oldu.

Girişimcilik serüvenimin devamını da yakın zamanda yayınlarım. Yayınladığım zaman bu yazımı güncellerim.

Herkese bu süreçte başarılar, sakinlik, dayanma gücü diliyorum.

Sevgiler,

Berna.

 

 

Görsel: Morfikirler.com

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

 1. Yeni Gelin Yeni Hayat   •  

  Kosgeb’e başvur Kosgeb’e başvur….. 50bin hibe veriyor…. Sende başvur… Zart zurt diyenlerin okumasını çok isterdim. Medyada öyle anlatılıyor ki sanarsın biri para dağıtıyor da biz almaya gitmiyoruz
  Ahh ahhh…

 2. Soner   •  

  Benim eşim de babynest dikip satıyor. Bir ara düşünmüştüm bende kosgeb olayını ama sizin bu yazdıklarınızı okuyunca iyiki başvurmamışız diyorum şimdi. Baksanıza, resmen her adımda bugün git yarın gel denmiş. Bu girişimin meyvelerini de görürüz umarım.

 3. folyo kaplama   •  

  güzel bir blog, güzel bir paylaşım, bende kosgebe basvurdum daha yeni.

  Saygilar didem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir