Kokular ile eskiye dönmek

Bu aralar pek bir romantik hallerdeyim. Tanıdık bir koku, tanıdık bir müzik, tanıdık bir gülümseme beni taa çocukluğuma götürüyor. 

iglo peynirli börek

Geçenlerde İglo’dan bir paket geldi iş yerime. Sağolsunlar yeni ürünlerini denememi istemişler. Ne yalan söyleyeyim en sık kullandığım ürünler bu aralar dondurulmuş gıdalar olduğundan paketi severek karşıladım. İglo’nun eve giren ürünler genelde sebzeli paneler ve mezgit parçaları olduğu için yeni ürünlerini de balıklardan seçecekler sandım. Meğerse börek çeşitleri çıkartmışlar. Ben de evde uzun zamandır börek yapmıyorum. Uzun zamandır mutfağa girmiyorum zaten.  Ya dışarıda yiyoruz ya da mantar veya salata gibi çok kolay yemeğe dönüşebilecek şeyler alıyorum evimize. Böreklerin kolayca pişirilebileceğini okuyunca üstümü değiştirip çayı demleyene kadar pişsin diyerek fırın tepsisine dizdim. Çay demlendi, börekler de pişti. Evi öyle güzel bir koku kapladı ki. Yahu alt tarafı börek diyorum. Nasıl kokar ki ne koyuyorlar bunun içine. Sanki pazar günü gelmiş, annem bir önceki geceden hazırladığı börekleri fırına atmış ben de kokusuyla uyanıyorum.

Gün çok yoğundu. Gözümü sunumlardan ayıramamış öğle yemeğini bile saat 15:00’de ancak yiyebilmiştim. Bir de hava soğuk. Ellerimde bir sürü alışveriş torbası 5 kat merdiven çıkmış. Oturduğum yerde uyuyakalacak gibiydim. Koku beni kendime getirdi. Sofraya dizdiğim börekleri bir süre seyrettim. Bunlar ne kadar güzel ama kesin içleri dolu değildir, kardeşimin de dediği gibi görüntüsü böyle akıl çelen olan fakat ısırdığımızda bir hayal mahsülüne dönüşen milföyler gibidir kesin derken yine yanıldım. Yahu Berna sendeki ön yargı kimsede yok dedim durdum. Poşetten sanırım 15 tane çıkıyor. Pişirirken 15 tane kimseye yetmez ki en iyisi misafire yapacağım zaman 2 paket alayım derken yine yanıldım. Ben sadece 2 parça yiyebildim.

Kutudan üç ayrı çeşit daha çıktı. Ispanaklı için saadet dolu pazar kahvaltısını susamlı çıtır rulolar içinde yılbaşı akşamını bekliyorum. Deneyip fikirlerimi paylaşacağım.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir