Khan Academy artık Türkçe

Uzun süredir merakla beklediğim Türkiye’nin önemli iş birliklerinden biri olan Khan Academy’nin Türkçeleşmesi ile ilgili bir bülten bu sabah e-postama ulaştı. Hemen sizinle paylaşmak istedim. Eğitim gören kişiler ile beraber yaşıyorsanız, ya da öğrenmeye benim gibi meraklıysanız mutlaka bu bilgiden haberiniz olmalı.

Khan Academy khanacademy.org adresinde yer alan bir eğitim platformu. Ben bundan 2 sene önce sosyal medyada paylaşılan bir link sayesinde keşfettim. Başından sonuna saygı duyulacak bir iş. O dönemde ekşisözlük’te başlığı aratarak  kullanıcısının yazdığı şu bilgiye ulaşmıştım.

“Salman khan adlı bir vatandaşın başını çektiği, 1400 kadar dersin açıklamalı videosunun olduğu, mükemmel eğitim sitesi. finanstan biyolojiye birçok konu, en basit halinden üniversite seviyesine kadar güzelce anlatılmış. dahası tamamen bedava.”

Bu web sitesi eğer İngilizce ile aranız iyiyse sorun yaşamadan bilgiye ulaşmanızı sağlıyordu. Şimdi ise aşağıdaki bültende kendi dilimiz ile bir çok bilgiyi öğrenebileceğiniz bir web sitesinden bahsediliyor. Dikkat ile okuyunuz ve öğrenmenin tadını çıkartınız.

JESSICA-YUEN

Dünyanın En Büyük İnternet Öğrenim Platformu

Khan Academy Artık Türkçe

STFA Grubu, her ay 8 milyon kullanıcının faydalandığı, dünyanın en büyük ücretsiz online öğrenim platformu Khan Academy’i Türkçe’ye kazandırmak üzere önemli bir işbirliğine imza attı. Khan Academy Türkçe’nin eğitim içeriklerinden dünya üzerinde Türkçe konuşan 240 milyon kişinin yararlanması hedefleniyor.

Amerika’da eğitimde bir devrim olarak adlandırılan, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy artık Türkçe. Bugüne kadar verdiği 300 milyondan fazla ders ile dünyanın en büyük sınıfı olan Khan Academy, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Amacı; isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında bir eğitim alabilmesini sağlamak olan Khan Academy’nin STFA ile gerçekleştirdiği işbirliği ile, ihtiyacı olan herkes artık Khan Academy’e Türkçe olarak da ulaşabilecek.

Türkçe eğitimde yenilik niteliğindeki bu önemli işbirliği 19 Kasım 2013, Salı günü Salt Galata’da gerçekleşen bir toplantıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantı, STFA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi, Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Yayınları ve İçerik Grup Başkanı Mustafa İLKHAN ve Khan Academy (ABD) yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti.

STFA Grubu’nun kuruluşundan bu yana eğitime verilen katkının çok önemli bir yeri olduğunu belirten  Mehmet Ali Neyzi işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Şu anda 21. yüzyılın getirdiği teknolojiler ile dünyada eğitim ve öğrenim alanında büyük bir değişim yaşanıyor. Tüm dünyada bu değişimin öncüsü kabul edilen Khan Academy, geleceğin eğitim sistemi olarak nitelendiriliyor. Türkiye’de de eğitim konusunda yenilikçi adımların atıldığına şahitlik ettiğimiz bir dönemdeyiz. Amacımız, teknolojiyi bir araç olarak kullanarak “istediğin zaman, istediğin yerde ve istediğin hızda”  dünya standartlarında bir öğrenimin ücretsiz olarak elde edilebildiği Khan Academy platformunu, ülkemizdeki milyonlarca öğrencinin, öğretmenin, çocuğuna derslerinde yardım etmek isteyen annenin, dışardan okul bitirmek isteyen herhangi bir bireyin, kısaca öğrenmek ya da öğretmek isteyen herkesin hizmetine Türkçe olarak sunmak. Biz de STFA olarak, kuruluşumuzun 75. yılını kutladığımız bugünlerde, hem dünyada hem de Türkiye’de eğitim alanında yaşanan bu değişimin bir parçası olmanın ve dünyanın en büyük ücretsiz eğitim platformu Khan Academy’i Türkçe’ye kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.”

“Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği”

Khan Academy’nin Türkçe içeriği, STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan işbirliği kapsamında Türkiye genelindeki okullara ulaşacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı kapsamında Khan Academy Türkçederslerinin de yer alması için anlaşma imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile imzalanan anlaşma ile Khan Academy Türkçe’ninTürkiye genelindeki okullara ulaşması hedefleniyor.

Konuyla ilgili toplantıda bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Yayınları ve İçerik Grup Başkanı Mustafa İLKHAN, “Türkiye’de eğitim alanında büyük yenilikler gerçekleşiyor. Eğitimin teknolojiyle buluştuğu bir ülke olma yolunda hızla ilerlerken Khan Academy Türkçe’nin de bu gelişimde önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Khan Academy’yi zaten takip ediyorduk; Türkiye’ye gelmiş olmasını sevinç ile karşılıyoruz. Yaptığımız iş birliği kapsamında Khan Academy Türkçe eğitim içeriklerini Millî Eğitim Bakanlığı’mızın Eğitim Bilişim Ağı’na dahil ettik. Türkiye’de eğitimin geleceği için Khan Academy gibi dünya çapında önemli bir iş birliğimiz ve arkasında Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı güvencesi olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Yeni nesil öğrenim aracı: Khan Academy”

Khan Academy, herkese istediği an, istediği yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim diyerek yola çıkmış; alışılagelen eğitim sistemini geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Khan Academy tüm bireylere kendi öğrenme hızına uygun ve eşit öğrenim imkanı sağlayan kişiselleştirilmiş bir öğrenim metodu.

Amerika’da yeni eğitim teknolojilerinin sınıflarda kullanımına öncülük ederek eğitimde reform yaratan Khan Academy, aynı zamanda öğretmenlerin ve öğrencilerin birebir geçirdikleri zamanı artıran ve iki tarafın da sınıf içinde çok daha aktif olduğu bir öğrenim sistemi yarattı. Khan Academy, evde (ya da nerede isterse orada) öğrenip, okulda öğretmenlerle eksiklerin giderilmesi için geliştirilmiş alıştırmaların yapıldığı; kişinin kendi bilgi seviyesini ölçüp, kendini geliştirebilmek için yönlendirme alabileceği interaktif araçları kullanabildiği, alışılmış eğitim anlayışından farklı olarak kurduğu eğitim sistemiyle Amerika’da çok kısa sürede hem ev hem de okullarda yaygınlaştı.

Kurucusu Salman Khan’ın ‘eğitimde reform yaratan adam’ olarak anılmasını sağlayan Khan Academy ile internet olan her yerde, bilgisayar, telefon ya da tablet üzerinden sıkılmadan, eğlenerek ve ücret ödemeden öğrenmek mümkün oluyor.

Khan Academy’de matematikten organik kimyaya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine; ya da okul müfredatından bağımsız olarak finanstan sanat tarihine kadar pek çok farklı konuda 5 bine yakın eğitim videosu yer alıyor. Kullanıcılar Khan Academy’de yer alan testler ile seviyelerini belirleyebiliyor, sistem tarafından kendilerine sunulan tavsiyeler doğrultusunda eğitimlerini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca aileler çocuklarının gelişimini Khan Academy’nin raporlama sistemi üzerinden takip edebiliyor. Khan Academy bu yeni öğrenim metodu ile öğrencileri desteklediği kadar öğretmenleri de güçlendiriyor.

“Khan Academy Türkçe’den şu ana kadar tam 500 bin kişi faydalandı”

STFA bugüne kadar, Khan Academy’de yer alan yaklaşık 1.500 eğitim videosunu Türkçeleştirdi.www.khanacademy.org.tr adresinden ulaşılan ve Khan Academy’in ilk resmi uluslararası iş ortağı  olan Khan Academy Türkçe’de bugüne kadar tam yarım milyon kişiye eğitim verildi. Khan Academy Türkçe, Khan Academy’nin uluslararası yayılma sürecinde Güney Amerika ülkeleri için önceliklendirilen İspanyolca ve Portekizce ile birlikte sunulan ilk üç dilden biri olmayı başardı.Khan Academy’de yer alan interaktif alıştırmalar, testler, gösterge panosu ve eğitim materyallerinin Türkçeleştirilmesine ise 2014 yılı başından itibaren başlanacak. Bugün Khan Academy Türkçe’yetabletler ve akıllı telefonlardan da ulaşmak mümkün ve 2014 yılının başında hazır olacak mobil uygulamalar ile kullanıcılara bu konuda daha fazla kolaylık sağlanacak.

Engelliler için de çözümler sunan Khan Academy Türkçe’de tüm Türkçe videolar işitme engelliler için altyazı seçeneğine sahip. Ayrıca cep telefonu ve mobil uygulamalar üzerinden görme engelliler de Khan Academy Türkçe derslerini sesli olarak takip edebilecek.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir