Keskin Nişancı – American Sniper 20 Şubat’ta vizyonda

6 Oscar adaylığı ile hepimize acaba nasıl bir film dedirten Keskin Nişancı – American Sniper’ı bugün WarnerBros ön gösterimi ile seyretme şansı buldum. Oscar tahminleri yazımda kendisi hakkında bir miktar ahkam kesmiştim. Şimdi izledim ve sizlere detayları erkenden aktarabileceğim için kendimi şanslı hissediyorum.

Öncelikle filmin konusundan biraz bahsedeyim;

Irak Savaşı sırasında gönüllü olarak askere yazılan Chris Kyle‘ın kendi hayat hikayesinden senaryolaştırılan filmde çevresinde cesur bir asker olarak tanınan Chris Kyle, çok iyi bir nişancıdır ve nokta atışlarıyla savaş alanında pek çok hayatı kurtarması sayesinde tüm askerler tarafından kahramanlaştırılır. Efsane olarak anılmaya başlar. Hatta o kadar tanınır ve bilinir ki düşman tarafından başına ödül bile konur. Düşman tarafında kendisi kadar yetenekli bir sniper /nişancı olan Mustafa ise aynı şekilde ün salmaktadır. Savaş ikisi arasında devam ederken ekip arkadaşlarından kayıplar yaşanmasıyla beraber çok daha kararlı bir takip kovalama durumu söz konusu olacaktır. Bu arada Chris Kyle evli ve iki çocuk babasıdır. Eşinin yanında vakit geçiremediği için çocukları uzun süredir babasız büyümektedir. Eşi bu durumu artık katlanılmaz bulmaktadır. Savaş psikolojisi ise eve dönmesine ne zihinsel ne de bedensel olarak izin vermemektedir.

Yönetmenliğini Clint Eastwood’un başrolünü Bradley Cooper’ın üstlendiği filmin senaryosu Chris Kyle, Scott McEwen ve Jim DeFelice’ın yazdıkları otobiyografik kitaptan yola çıkılarak  Jason Dean Hall tarafından kaleme alındı. Keskin Nişancı’da başroldeki Cooper’a eşlik eden isimlerse Sienna Miller, Kyle Gallner, Jake McDorman, Luke Grimes, Sam Jaeger, Owain Yeoman, Billy Miller ve Eric Close.

chris kyle - american sniper - keskin nişancı

Gelelim filmi nasıl bulduğuma; 

İlk yarısı biraz daha sakin olan Keskin Nişancı, ‘Bradley Cooper di mi bu, o mu, gerçekten mi?’ diye diye geçti desem yalan olmaz. 132 dakikalık filmin süresinin nasıl geçtiğini anlayamadım. Gerçek hayattan alınma hikayesi ile zaten etkileyici olan Keskin Nişancı oyunculuk ile de Oscar adaylığını kesinlikle hak ediyor. Clint Eastwood ise her zamanki gibi kendisine Oscar’ı getirmesi için gerekli olan öğeleri akademinin seveceği şekilde filme eklemiş. Amerikan klişelerinin de yer aldığı film Irak Savaşı, 11 Eylül saldırıları gibi detayları içeriyor. Klişeler çok gözünüze batıyor mu? Hayır, ama insan belki bir gün kullanmazlar diye hayal etmiyor da değil. The Hurt Locker‘ı sevenler var mı aramızda? Bana kalırsa onu sevenler American Sniper’ı da sever. Ama benim gibi o filmi sevmeyenler de American Sniper’ı sevecektir. Çünkü içinde daha derli toplu kişiselleştirilmiş bir hikaye var.

Filmin yoğun savaş sahnelerinde bulunan dramatik tavrı, Chris’in ailesi ile yaşadığı sorunlar, karısının operasyonlar sırasında dile getirdiği çaresizlik fazlasıyla göz alıyor. Bradley Cooper’ın oyunculuğu ise gerçekten filmi parlatıyor. Hikaye gerçek hayattan senaryolaştırıldığı için sonunu biliyorsunuz ama bu yine de filmin sonunda şok olmanızı engellemiyor. Amerikan milliyetçiliği söylemi sizi irite etmiyorsa, artık o tarz filmlerden çok sıkılmadıysanız keyfile seyredebileceğiniz aksiyon sahneleri mevcut olan bir film American Sniper – Keskin Nişancı. Ama bana kalırsa insan öldürmek ve bunu kendi içinde meşrulaştırmak savaş ortamı dahi olsa akıl alabilecek bir durum değil.

Filmin içinde bir sahnede Kyle, ‘Öldürdüğüm her insan için yaratıcıma hesap vermeye razıyım. Her şeyi vatanım için yaptım.’ minvalinden bir söz söylüyor.  Ben öldürmelere kılıf bulma meselesine biraz takık olduğum için bu aşırı milliyetçiliği pek sevemedim. Ama dediğim gibi akademi sevecek ve Oscar ile taçlandıracaktır. Oscar ile ilgili diğer tahminlerim için şuraya tıklayabilirsiniz. Film için IMDB 7.5 vermiş. Benim de fikrim aynı yönde.

Fragmanı ise fikir vermesi açısından aşağıda paylaşıyorum.

Warner Bros Türkiye’ye beni ön gösterime davet ettikleri için teşekkür ederim. American Sniper – Keskin Nişancı, 20 Şubat’ta vizyonda olacak. Oscar törenlerinden önce seyredip fikir edinmenizde fayda var. Zira o gece adını çok duyacaksınız.

Chris Kyle hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz sizi şöyle alalım.

Şimdiden iyi seyirler dilerim…

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir