Katabasis // Eve Dönüş – Nurettin Erkan

Nurettin Erkan’ın Katabasis // Eve Dönüş adını verdiği sergisi 29 Ocak’da  ARTNEXT’de sanatseverler ile buluştu. Sergiyi gezme imkanı buldum. Bir kere daha sanatın insanı düşüncelere sevk eden yanına şahit oldum.

Sanatçı bu sergisi ile bizleri başka bir zamana çekiyor ve peşi sıra gözlerimizi alamadığımız çalışmalarıyla saniye saniye o anları yaşamamızı sağlıyor.

nurettin erkan katabasis

Feyzan Yaman’a göre Erkan’ın resimleri bir anlamda ‘katabatik bir yolculuk’tur: “Bir yazgının batıp yeni bir yazgının doğma sancılarına tanık olan bir ressamın ağıtı bu resimler. Akla Xenophon’un Anabasis‘ini getiriyor. Bildikleri dünyadan, deniz kıyılarından, Yukarı Mezopotamya’ya ilerleyen ve orada ne için verdiklerini ve ne için kaybettiklerini bilmedikleri savaşın ardından kaderlerinin artık kendi ellerinde olmadığını fark eden insanların serüvenini. Onlara yaban bu topraklarda artık davetsiz misafirlerdir. Dönüş, ki ona Katabasisadı verilir, gelişten çok daha zorlu ve sınavlarla dolu olacaktır. Tek çareleri, birliklerinin dağılmamasıdır. Dicle kıyılarından Karadeniz dağlarına ulaşıp Sürmene yakınlarında denizi gören öncüleri, “Talatta, Talatta – Deniz, Deniz!” diye haykırdığında, bildikleri evrene ulaşmışlardır.*

katabasis eve dönüş nurettin erkan

Sergi koordinatörlüğünü Didem Hazinedar’ın yaptığı ve Nurettin Erkan’ın toplam 28 eserinden oluşan ‘KATABASİS // EVE DÖNÜŞ’, 29 Ocak 2014 – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ARTNEXT Istanbul’un  Windowist Maslak’da yer alan yeni mekanında sergilenecek.

Gitmek isteyenler için sergi detaylarını paylaşıyorum:

ARTNEXT ISTANBUL

Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space

Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 Istanbul

Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı

Galeri ziyaret saatleri: 11:00-19:00 / Pazartesi-Cumartesi

İletişim: + 90 212 999 3990

www.artnext.org

galeri@artnext.org

 

*Basın Bülteninden alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir