Kar geliyor kar

Haberlerde kar geliyor kar çığlıkları varken o kar yağışının bir türlü başlamaması, pazar günü gelecek söylemlerinin pazartesi, olmadı kesin salı gelecek söylemlerine dönüşmesi bir tek bizim ülkeye özgüdür herhalde. Yurtdışında kasırgaların gelişi bile önceden belli oluyorken biz iki parça kar yağışını bile ölçümleyemiyoruz.

Bu konuya çok da takmış değilim ama hazır hafta sonu gelmişken, evimde oturmayıp yağan kar altında gezinebilmek varken, ümitlenmek ve çokça üşümek hem de kara doyamadan hoş olmadı.

Bugün arkadaşım Halil ile beraber şöyle bir boğaz havası alalım, biraz da fotoğraf çekelim diye düşündük soluğu İstinye’de aldık. İstinye benim eski iş yerimin olduğu yer, dolayısıyla sıkça vakit geçirirdim eskiden. Gitmeyeli de çok olmuş. Her yer değişmiş. Yatlar için çeşitli organizasyonlara girişmişler. O yatların tıklım tıkış oraya dizmişler, başına bir de bekçiler dikmişler. Martı fotoğrafları çekmek için makinelerimizi dışarı çıkardığımızda bekçi beyler yok burada yassah diyerek önümüzü kestiler. Neyin yasağı dedim, yasak işte dediler. Yasak işte sorgulama. Bomba falan koyacağız mı sanıyorsunuz dedim. Bir şey demediler. Yatların durduğu yerin yanında kayıklar da var. Kayıkları çekmek serbest ama yatları çekmek yasak.

Özgürlük kısıtlamaya ne kadar meraklı bir milletiz. Bekçinin tavrı hala garip geliyor.

İstinye’de bir çay bahçesinde oturup lokma yedik, üşüyen ellerimizi ısıttık. Sohbet de lokmalar da güzeldi.

Orada güzelim martıları çekemeyince Yeniköy’e doğru yürüdük. Deniz kokusu, rüzgar, balıkçılar, yürüyüş yapan insanlar… Vakit yaratıp daha sık gitmeli insan Yeniköy’e.

Bir sürü rüzgarda süzülen martı. Anlatmayla olmaz ama fotoğrafladım ve bakıp bakıp o rüzgarı yüzümde hisediyorum.

[slideshow_deploy id=’4943′]

Çok fazla kalamadık. Çünkü kar gelmedi ama eskilerin kar soğuğu dedikleri o soğuk geldi. Umarım hasta olmam.

Son habere göre bu gece 2-3 sularında kar yağışı başlayacakmış. Senenin ikinci karı, sabah tuzlanmış, çamursuz, trafiksiz yollarda işime gidebilmeyi düşlüyorum. Umarım sabah günaydınını eziyet olmayan bir karlı İstanbul’dan alırız.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir