Kapalıçarşı’yı NAO’ya anlattım

Dünyanın çeşitli ülkelerinden fotoğrafçı ve seyahat bloggerlarının katkısı ile oluşturulan NAO dergisine ben de İstanbul, Kapalıçarşı‘nın tarihi, dokusu, anlatıp fotoğraf çekerek katkıda bulundum. Benim gibi farklı ülkelerden seyahatsever fotoğrafçıların iş birliği ile yayınlanan NAO İspanyolca yayın yapıyor. Katkıda bulunanlar ise Meksika, Şili, İspanya ve Çin uyruklu. Şimdi bir de Türkiye’den ben aralarına katıldım. Benim için çok mutluluk verici bir olay. Şubat ayında Ayasofya fotoğrafımla yer aldığım NAO’nun Mart – Nisan sayısı da yayınlandı. İçinde dünyanın dört bir yanından harika fotoğraflar var. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Kapalıçarşı - Grand Bazaar

Dergi İspanyolca yayın yaptığı için NAO’da yazdığım yazıyı aşağıda Türkçe olarak da paylaşıyorum. Ve elbette fotoğrafları da. Fotoğrafların geri kalanları için instagram hesabımı takip etmenizi öneririm. Ben en yakın zamanda gezemediğim yerleri gezmek için tekrar Kapalıçarşı’da olacağım. Siz de bugüne kadar Kapalıçarşı’yı gezmediyseniz mutlaka uğrayın. Satıcıların ilgisi, rengarenk ürünler, o tarihi doku içinde olmak… Kendinizi iyi hissedeceğinizden eminim.

palıçarşı - grand bazaar

Kapalıçarşı İstanbul’da yer alır. Bugün 30,7 hektar alana yayılmıştır. 60 caddesi, 5.000’den fazla dükkanı, 250.000 ile 400.000 arasında değişen ziyaretçi sayısı ile dünyanın en büyük kapalı çarşısıdır. Daha çok mücevherleri, el boyaması ile yapılmış seramikleri, nakışlı halıları, baharatları, antika dükkanları ile ünlüdür. Çarşı deri, altın ve benzeri satış alanlarına göre kollara ayrılmıştır. 

kapalıçarşı - grand bazaar

Geçmişte en fazla antika ve değerli eşyalar satılmaktaydı. Şimdi ise mobilyalar, aynalar, nargileler, saatler, şamdanlar, eski paralar ve altın gümüş takı setleri ile turkuvaz ve mercandan yapılmış takılar satılmaktadır.

kapalıçarşı grandbazaar

Önemli bir ticaret merkezi olan Kapalıçarşı 1461 yıllarında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile iki bedesten olarak inşa edilmiştir. 16. yy’da Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatı döneminde ise çarşı büyük ölçüde genişlemiştir. 1894 yılında yaşanan depremden sonra büyük bir restorasyon yapılmıştır. Kapalıçarşı’da 1546, 1618, 1652, 1660, 1695, 1701 ve 1750 yıllarında büyük yangılar çıkmıştır. Her olağanüstü durum sonrasında tamir edilmiş olsada 1766 depreminde büyük hasar görmüştür. 1826 ve 1791 yangınlarında ise büyük kısmı yanmıştır. 1894 yılındaki depremde de büyük zarar görmüştür. 1954 yılında çıkan yangın sonunda da ancak 5 senede tamir edilebilmiştir.

kapalıçarşı grand bazaar

Kapalıçarşı dünya üzerindeki ilk alışveriş merkezidir. Her yer satıcılar ile doludur. Bu yüzden eğer bir şeyler satın almak istemiyorsanız biraz dikkatli olmanız gerekir. İstemediğiniz / ihtiyaç duymadığınız hiç bir şeyi satın almak zorunda değilsiniz. O yüzden eğer o ürünle ilgilenmiyorsanız satıcıya ilgilenmediğinizi söylemekten çekinmeyin. Satıcıların bu konuda sizi ikna etmek için söylediklerini göz ardı edin. Hayır teşekkürler demek sizi soğuk gösterebilir ama yapacak bir şey yok. Onlar çok iyi satıcıdır, her an kendinizi bir şeyler satın alırken bulabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir