Kahve kokusu duymak istemiştim.

Yerebatan sarnıcı benim en favori ” Başka dünyaya kaçma” mekanlarımdandır. Çok sıkılıp bunaldığımda oraya gitmek isterim. Harikadır. Su sesleri, seslerin yankı yapışı, yürüyüş yolunun tahta olması verdiği gerilim. Sanki kulağımda, hayat senin geldiğin yerde çok daha güzel dön yuvana diyen bir ses var. Çeşitli dönemler de ziyaret etmişliğim var. Her seferinde ayrı ayrı hayran kalmıştım.

Binbirdirek sarnıcı ise aynı bu hayallerle gittiğim güzellikte olmalıydı. Üstelik kahve festivali gibi bir etkinlik düzenlenecekse işte tam yeri diye düşündüm. Festival davetiyesi ile sevine sevine yanıma arkadaşımı ve eşimi alıp kahve koklamaya ve tatmaya gittim. Kokusu önemlidir kahvenin insanı davet eden o’dur hem de uyandırır. Beni mutlu eden şeyde o kokusudur zaten.

Umduğumuz gibi olmadı. Açıkçası büyük hayal kırıklığı. Koku takıntılı biri için etrafın kahve kokmadığını görmek büyük hayal kırıklığı. Rutubet kokusuna dayanamıyorum. Gelişi güzel etrafa kondurulmuş standlar. Alakasızca bir satış yapma isteği içinde orada bulunduğunu gördüğüm bilindik  bir beyaz eşya firmasının fırını, çamaşır kurutma makinesi. Kahve makinesini satma anlayışını gerçekten mantıklı buluyorum ama:)

Umduğumdan daha az katılımcı. Kenarda bir köşede  baristaların maharetli elleriyle yapılan gösteriler. Fazlaca kenarda. Görüş mesafesinin dışında. Uzunca kahve kuyrukları. Efes ve Hare‘nin standı bile çok ilgi görmüyordu benim gittiğim saatlerde. Saat 5 sularında oradaydım halbuki. Fincanda kahve sunumunu tek yapan firmanın önünde ise oldukça uzun kuyruklar vardı. Beklediğim şey ise közde, bakır cezvelerde yapılan bir kahveyi yudumlayabilmek idi. Öyle bir sarnıç atmosferine o yakışırdı. O sırada durarak, rutubet kokusu ile daha fazla bünyeme eziyet etmeden Dibek Kuru Kahvesi’nden bir paket alıp eve dönüş yoluna koyuldum. Çikolatalı Türk kahvesi yapmışlar ellerine sağlık güzel de olmuş. Eve gelince denedim. Yalnız tanıtım için dağıttıkları broşürler de geçen bir söze de takılmadan edemedim. Çikolatalı kahvemiz için buyurmuşlar Afrodizyak özelliği vardır. Sakinlik verir🙂 Yorum sizin.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Pingback: Selamlique ‘da neymiş? | Blogger's Base | Blogger's Base

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir