Kahve Dünyası Kemerburgaz

Geçen hafta sonu KAhve Dünyası’nın Kemerburgaz’daki kocaman mağazasındaydık. Cevahir’in henüz Araplar tarafından işgal edilmediği zamanlardı. Üst kattaki Kahve Dünyası’nın üst kattaki kocaman rahat koltuklarında oturup fondü ve limonata ile dinlenirdik. Çikolata tercihim için taa o zamanlardan beridir Kahve Dünyası’nı seçiyorum. Bahçelievler’e taşındığımızda da Metroport’dan alışveriş yapardım. Bu kadar iyi bir takipçi olmama rağmen Kemerburgaz’daki mağazadan hiç haberim yoktu. Bir tek benim haberim yokmuş sanki. Mağaza hafta sonu erken saatler olmasına rağmen tıklım tıkıştı. Herkes çocuklarıyla gelmiş. Hatta çocuklar için bir oyun odaları da var. Apartman toplantısı yapan kalabalık bir ekip bile vardı.

kahve dünyası fabrika gezisi

Kahve Dünyası bizi butik fabrikasını daha yakından tanıyalım diye davet etmiş. Hijyenik şartları sağlayan kontrollerden geçtikten sonra fabrikayı gezdik. Fabrika kısmı gerçekten çok küçükmüş. Bu kadar küçük olacağını düşünmemiştim. Ama bu sayede her şey bizim mutfakta pişmiş gibi görünüyordu. Düşünün ince uzun bir oda var ve odanın içinde masalarda ayrı ayrı çalışan hanımlar, beyler tüm gün boyunca pasta, börek yapıyorlar. Börek dedim ama ne börek. Patlıcanlı, peynirli börekler, çikolatalı, karamelli cheesecake’ler. Görünce zaten aklımız başımızdan gitti. Hiç yanlarından ayrılmak istemedik. Çikolata kokusu ne güzel kokudur. Her yer çikolata, vanilya, kek, börek kokuyordu.

kahve dünyası fabrika gezisi

En çok vakit geçirdiğimiz bölüm antep özel hasattan gelen fıstıklarla yapılan dondurmanın yapım aşamalarını anlattıkları dondurma bölümüydü. Hiç bir renklendirme kullanmadıklarını ve süt tozundan başka katkı maddesi kullanmadıklarını söylediler. Süt tozu ise sadece kıvam arttırmak içinmiş. Dondurmalarda inek sütü ve keçi sütü kullanılıyor. Bunun altını çokça çizdiler.

kahve dünyası kemerburgaz gezisi

Bir sürü fotoğraf çektim. Fakat fotoğraf çekmek yasakmış. Fabrika içindeki fotoğrafları yayınlayamıyorum. O yüzden sizinle Kahve Dünyası ekibindeki fotoğrafçı arkadaşımın çektiği fotoğrafları paylaşıyorum.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir