KAGİDER’de Fırsat Eşitliği paneli notlarım

kagider

Hafta içi blog dünyasının güçlü kadınlarının bir arada olduğu bir toplantı için KAGİDER -Türkiye Kadın Girişimciler Derneği‘nin davetlisiydim. İş dünyasının renkli ismi Leyla Alaton ile blog dünyasının bilinen isimlerinden Seda Baran (@dorikus) ve Devletşah Özcan (@devletsah)’ın da katılımıyla bir panel düzenlendi. Onların girişimcilike ile ilgili hikayelerini dinledik. Öncesinde ise KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan ve Yönetim Kurulu Üyesi Sanem Oktar‘dan KAGİDER’in çalışmalarını ve Türkiye’de iş hayatında kadın olmak ile ilgili ilginç istatistikleri dinledik. Hatta bir kaç tanesini eş zamanlı olarak Twitter’dan paylaştım.

kagiderdeyiz

Benim ve diğer tüm hanımların paylaştığı içeriklere #kagiderdeyiz etiketini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Aşağıda sunumlardan bazı slaytları da paylaşıyorum.

#kagiderdeyiz

Gelelim neler konuşulduğuna ve KAGİDER’in kadınlara iş hayatında fırsat eşitliği sunulması için neler yaptığına…

Sanem Oktar konuşmasında KAGİDER’e ihtiyaç duyulmaması için çalıştıklarını söyledi. Ne kadar acı. İnsanın kulağına da bir garip geliyor zaten. Kadınlar iş hayatında yoklar. Potansiyellerini değerlendiremiyorlar. Oysa girişimcilik Leyla Alaton’un da söylediği gibi sadece bir ihtiyaç halinde doğuyor. Planlı değil tesadüflü bir olgu.

KAGİDER’in 2002 yılından beri kadın girişimciliğinin artması için projeler ürettiğini ve kadının ekonomideki gücünü arttıracak şekilde çalışmalar organize ettiğini ben de bu toplantı sayesinde öğrendim. Bu nedenle kadıngirişimcidernekleri.org projesi Vodafone desteği ile hayata geçmiş. Bu platform sayesinde hangi sektörde hangi illerde kadın girişimciler var görülebiliyor. Tabii asıl amaç bu derneklerin birbirileri ile daha kolay iletişime geçmelerini sağlamak, 3. parti şirketler ile iletişimde olabilmelerine fırsat tanımak.

kagiderdeyiz

KAGİDER’in bir başka projesinin adı ise FEM, yani Fırsat Eşitliği Modeli. bu projede ise amaç Kadın istihdamını teşvik etmek.  Dünya Bankası teknik desteği ile bir sertifika programı geliştirilmiş. Bağımsız bir değerlendirme sürecinden geçtikten sonra Fırsat Eşitliği Sertifikası’na hak kazanan kurumlar, yapıları, eylemleri ve istihdam olguları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine ve istihdamda kadın güçlenmesine duyarlı olduklarını ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde tescil ettirmiş oluyor. FEM ile amacımız işe alım, eğitim, kariyer planlama ve   geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptamak ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına dayalı yaklaşımlara son vermek. Kulağa ne hoş geliyor değil mi?

KAGİDER’in yakında daha detaylı açıklaması da yapılacak olan Soma ile ilgili bir projesi olmuş. Bu proje sürdürülebilirlik açısından çok önem taşıyor. Türkiye Vodafone Vakfı ile beraber yürütülen bu projede amaç Soma’da yaşayan madenci yakını kadınların iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar ile tanıştırılması ve hanelerine sürdürülebilir bir gelir modeli kazandırmaları. Bu projenin detaylarını dediğim gibi daha sonra detaylı olarak bizimle paylaşacaklar ben de burada sizinle paylaşacağım. Ben de takipteyim.

kagiderdeyiz

Geleceğin Kadın Liderleri projesi ise tüm projeler içinde en çok ilgimi çekenlerden oldu. Şöyle ki, bu projede başarı potansiyeli yüksek, üniversiteden yeni mezun kadınlar tespit edilerek onlara kişisel gelişim, iş hayatı, sektörel bilgi ve kariyer planlaması konusunda 4 günlük eğitimler veriliyor. Eğitim bittikten sonra ise 6 ay boyunca iş arama süreçlerinde bu genç kadınlara mentorlük yapılıyor.  Üniversite bittikten sonra her kadın bu eğitimleri almalı. Sudan çıkmış balık gibi oluyorsunuz. Gerçekten bir bilene danışmak için ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. 4 günlük eğitim ile insan hayatında neler değişir neler. Takdir ettiğim bir proje. Umarım hep devam eder.

Benim KAGİDER’i yıllar önce tanıdığım ilk proje ise şimdi bahsedeceğim projeydi. O dönemler ekonomi ile daha yoğun ilgileniyordum. Bankacılık yapıyordum. En sevdiğim dergi ise Ekonomist’di.  KAGİDER’in bir yarışma düzenlediğini orada okumuş ve neymiş KAGİDER diyerek araştırmıştım. Garanti Bankası iş birliği ile 8 yıldır düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışmasına katılmak istemişliğim de olmuştu. Yarışma her yıl düzenleniyor. Bir girişim modeliniz var ise katılmak da fayda var.

Yine en sevdiğim projelerden biri de Kadın Girişimci Buluşmaları. Türkiye genelinde gerçekleştirilen bu projede, Türkiye’de kadın girişimcilere girişimcilik, iş planı oluşturma, satış ve   pazarlama, teknoloji, insan kaynakları ve yönetim gibi konularda eğitimler veriliyor. Her ilde ayrı bir girişimci hikayesinin anlatıldığı toplantılarda kadın girişimci rol modelleri aracılığıyla girişimci adayları cesaretlendiriliyor. KAGİDER, illerde verilen eğitimlere eğitmen desteği ve eğitmenlerin koordinasyonunu sağlama rolünü üstlenmiş. 2008 yılından bu yana Türkiye’nin farklı bölgelerinden 31 ilde eğitim verildiği iletildi.

Panele geçmeden önce davetli olan blog yazarları, biz kendimizi kısaca tanıtma fırsatı bulduk. Ve yeni arkadaşlarımız ile tanışıp kaynaştık. Yeni hayata geçtiğim şu günlerde gerçekten çok faydalı ilişkiler kurdum. Bundan daha sonrası RSS listelerime katmak için KAGİDER’in sayesinde yeni bloglar ve onların güzel yazarları ile tanışmış oldum.

Panel ise ayrı güzeldi. Sena’yı da, Devletşah’ı da uzun süredir takip ediyorum. Blog yazmaya başlama hikayelerini dinleme şansım olmamıştı. Gerçekten ilham vericiymiş. Bir kere daha takdir ettim. Leyla Alaton ise günün ışık saçan ismiydi. Bir insan bu kadar mı hakim bir şekilde hareket eder. Anlattıklarını dinlerken gözünüzü ondan ayıramıyorsunuz. Her bir blog yazarı ile tek tek ilgilendi. Tek tek sohbet etti. Kendisinin sosyal medyaya girişinden bahsetti. Gerçekten çok eğlenceli biri imiş. KAGİDER sayesinde bu yüzünü de görmüş oldum.

Çıkışta selfie çektirmeyi de ihmal etmedik tabii…

leyla alaton berna mutlu aytekin

Günün erken saatlerinde neşe saçan, gerçekten hayata bir katkı sunmaktan başka telaşı olmayan blog yazarları aşağıdaki fotoğrafta da göreceksin bir aradayız. Bu organizasyon için bizi kusursuz bir şekilde ağırlayan KAGİDER‘e ve Yaprak Yapsan‘a çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir gün geçirdim. Tekrar bir araya gelmek için sabırsızlanıyorum.

 

kagiderdeyiz blogger buluşması

 

 

Siz de Türkiye’de kadınlara fırsat eşitliği için  KAGİDER’in sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Gelişmelerden daha çabuk haberdar olabilirsiniz.

http://www.kagider.org/

http://www.facebook.com/turkiyekadingirisimcilerdernegi

http://twitter.com/kagider

 

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak