Julie and Julia

Ne kadar çok zamandır film izlemiyorum. Evde rahatça ayaklarımı uzatıp da dvd seyretmeyeli uzun zaman oldu. Hemen hemen 1 aydır bu film seyredilmeyi bekliyor. Filmi yemek blogu yazan arkadaşlar mutlaka seyretmem gerektiğini söylediler. “Benim Günlerim” yemek blogu olmasa da bloglar ile ilgili filmler çok fazla olmadığı için mutlaka seyretmeliyim dedim kendime.

Meryl Streep oyunculuğu ile beni mutlu eden bir aktris. Konunun içinde bloggerlık ve yemek de olunca Berna geç dahi olsa Julie&Julia ile pazar akşamı buluşabildi.

Bu harika film, 40 yaşında yemek yapmayı öğrenen bununla da yetinmeyip Amerikalılar için “Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak” adlı kitabını 10 senenin sonunda yayınlatmış Julia Child‘ın hikayesi ile bu tarifleri 365 gün içinde pişirip blogunda yayınlamak isteyen Julie Powell’ın hikayesini işliyor.

Konusu bu ama biz blog yazarlarının deneyimlediği şeylere de ışık tutması benim filmi çok daha fazla beğenmeme yol açtı.

Blog yazarı Julie bloguna yorum gelince nasıl seviniyordu daha sonra bu ilk yorumun annesinden geldiği ortaya çıkıyordu gerçi ama olsun. (Benim annem yorum yazmıyor hala ama olsun telefonla söylüyor yorumlarını) Julie’nin takipçileri ve bloguna gelen yorumları nasıl günden güne artıyordu. Blogunun her geçen gün başka insanlar tarafından okunduğunu gördüğünde nasıl mutlu oluyordu. Ben de onun sevindiği kadar sevindim filmi izlerken. Sabahın 5:30’unda çalar saat sesi ile uyanıp yaptığı yemekler ve o yazıları işe gitmeden bloga koyması da takip ettiğim bir yemek blogu yazarını canlandırdı gözümde. Ben geceleri yazıyorum sabah uykumdan feragat edemiyorum. Feragat etmekse amaç 7 benim için uygun bir saat ama 5:30 değil 🙂 Mutfakta yaptığı sakarlıkları kendime benzettim koskoca filmden.

Başka ilgimi çeken noktalar ise Fransa’nın güzelliklerinin fazlasıyla yansıtılması. Cennet gibi görünüyor Fransa o dönemlerde filmde. Sadece Eyfel kulesinden ibaret olmayan, pencereleri bile ayrı güzel ülke.  Acaba gerçekten öyle miydi? Julia’nın tereyağ tutkusu. Yemek soslarının yemeğe kattığı tadı hayata katan aşk duygusunun işlenişi. Aşkın boy uyumu ile değil kalplerin uyuşması ile alakalı bir duygu olduğu. Bu ince detaylar bana arşivlik bir film izlediğimi söylüyordu. Filmde Julie’nin gidip peynir satın aldığı dükkana da bayıldım. Onlarca çok çeşit peyniri görünce resmen gözüm döndü 🙂 Yakınlarda da olsa ya öyle yerler 🙂

Yurt dışında yaşayan aynı zamanda bir blog yazarı arkadaşım ile görüştüğümde bana “Burada herkesin bir blogu var, Türkiye’de bu işler çok yeni” demişti. Amerika’da blog ve blogger kavramının daha çok telaffuz edildiği bir yerde bile bloglar ile “Web Günlüğü” ile ilgili paylaşımlara filmlerde, dizilerde çokça rastlanılmıyor. Türkiye’de blogların kıyısından köşesinden bulaştığı bir senaryoya rastlamak çok uzak bir ihtimal. Friendfeed’de arkadaşlara sordum aklına gelenleri şurada yazdılar ama dediğim gibi şu an için durum pek iç açıcı değil.

Son olarak Meryl Streep’in oyunculuğu göz kamaştırıcı. Film ise bütünüyle harika. Günümün önemli bir kısmını ayırdığım bu bloglarla ilgili filmleri gördükçe seviniyorum. Bu tür daha çok film olsa da seyretsem 🙂

Görsel şu adresten alınmıştır.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. devran   •  

    izlenecekler listeme ekledim. Güzel bir filme benziyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir