İstanbulby.me hoş geldin

Ben İstanbul’u çok seven bir aile ile büyüdüm. Denizi görmek hep mutluluk verdi. Daha rahat düşünmemi sağladı. Kendimi iyi hissetmemi sağladı. Kafamı toplamak istediğim zaman, arkadaşlarımla güzel vakit geçirmek istediğim zaman, karar vermek, sona erdirmek, yeniden başlamak istediğimde İstanbul sessizce bana kollarını açtı.

Üniversiteyi Zonguldak’da okudum. Dört senenin sonunda okulu bitirdiğimde tek başıma Taksim’de yaşamaya başladım. Ekmek almak için sokağa çıkar kendimi sahafların arasında kitap seçerken bulurdum. Yemek yemeği unutturan İstiklal Caddesi müzik ile, kalabalıktaki farklı sesler ile aklımı çelerdi. İstiklal Caddesi’nde birilerine çarpmadan akıp giden bir ahenk vardır. Farklı fikirlerin olduğunu, üstelik herkesin uyum içinde yaşayabileceğini bana öğreten şehir oldu İstanbul.

Bana güzel zamanlar hediye etti bu şehir. Kişisel tarihimin dönüm noktaları hep onun sokaklarında yaşandı. O zamanlar fotoğraf makinesi ile ilişkimiz başlamamıştı bile. Ama gözlerim her anını kaydetmek için etrafı kolaçan ederdi. Unutmak istemez onu hep en güzel hali ile hatırlamak isterdim. Dinlemeyi, dikkat etmeyi, kırıcı olmamayı, insanların kırılganlıklarını görmeyi öğretmiştir İstanbul. Kahkahaları çok, hüzünlü ama mutlu anları çok olan bir şehir benim için. Renkli ama fakir hayatlara ev sahipliği yapıyor. En yerinde olmak istediğin kişilere de kucak açıyor, sana da. Tehlikeli, karanlık sokakları ama her zaman, her mevsimde göz kamaştırıcı gün batımları var.

Düşününce İstanbul sırf biz hayal kurabilelim ve bu hayallerin gerçek olabileceğine dair umutlarınız olsun diye inşa edilmiş sanki. Hep daha iyisinin olabileceğine dair umutlar olmasaydı bu kadar eser ile dolu olabilir miydi bu şehir? Şaşırtmayı sever, sürprizli şehir İstanbul. Boğazı seyrederken aksi yönlere giden akıntılara bakar ve her zaman şaşırırım. Tünel’den geçerken şaşırırım. Saat beşten önce başka bir hayata sahip olan beşten sonra farklı bir dünyaya kapı açan o mahalleleri görür şaşırım.

Benim için hep, “onlar yapmış ben neden yapamayayım?” dediğim anlar ile dolu oldu bu şehir. Çalışkan insanlar ile dolu. Akşama doğru Galata köprüsüne bir uğrayın ya da sabah erken saatlerde balıkçıların günün ekmeğini denizden çıkartışını izleyin Karaköy’de anlayacaksınız.

Kafamın tası attığında Ortaköy’den Tarabya’ya doğru bir yürür hava alırım. Bebek’te vapuru beklerim. Günün en güzel saatlerini güneş altında pinekleyerek geçirebilirim. Etrafta dolaşan sokak köpekleri ile yemeğimi paylaşırım. Bazen de güzel sohbetler ve bol kahkaha eşliğinde yürüdüğüm yol eski bir pastanede son bulur. Boğazı seyreder İstanbul’a bir kere daha aşık olurum.

Her gün aynı değil. Kimi zaman işler yolunda gitmez. Sinirlenir, kırılır, hak etmedim bunu derim. Derdimi Kireçburnu’ndan denize atar Sarıyer’e doğru rüzgara karşı bir ağız dolusu söverim. İstanbul beni dinler, hepsi geçecek der, ve gerçekten hepsi geçip her şey yoluna girdiğinde kutlama yapmam için yine kollarını bana açar. Burası bazen Moda sahili, bazen de Cihangir sokakları olur.

Evdekiler ile bol gülmeceli sohbetlerimizde, akşamın bir vakti üşenmeyip bir bardak çay içmeye Kabataş’a giderken kendimizi buluruz. Bazen iş çıkışı sadece deniz kokusu almak ve rüzgarı hissetmek için Beşiktaş’tan Üsküdar ya da Kadıköy vapuruna binerim. Elimde ince bellide sıcak bir çay. Gün batımını izler, güzel müzikler dinler, evime geri dönerim. İyi bir haber aldığımda sırf martılar sevincimi paylaşsın diye en sevdiğim müzikler kulağımda vapura binerim. Hatta sırf o eski vapurlarına binmek için kendime bahaneler uydururum.

Hayattan mutlu anlar çalmak için soluğu fotoğraf makinem ile beraber onun sokaklarında aldığımda iyi ki bu şehirde yaşlanıyorum diyorum. Uzun bir yolculuktan sonra Boğaz köprüsünden geçerken yaşadığım mutluluğu ve şükretme isteğini bana veren başka bir şehir olmadı, olacağını da sanmıyorum.

İstanbul benim için hep vazgeçilmezliğini korudu. Ben nereye gideceğimi, kime danışacağımı bilemediğim zaman bile sevdim bu şehri. Sokaklarında kendimi hiç çaresiz hissetmedim. Sadece insan içine karışmam yetti. Nefes aldım. Her nefeste mutlu, iyi bir şeyler olacağına inançlı ve bundan sonrası için daha kararlı biri oldum. O da benim bu dostluğumu görmezden gelmedi. Bana en güzel fotoğraflarını armağan etti. Hepsine gözüm gibi baktım. Çoğunu kendime sakladım. Büyük kısmı İstanbul ile aramızda sır olarak kaldı. Şimdi bir kısmını ise istanbulby.me adresinde sizler ile paylaşıyorum. Her birinde bir sürü anım var. Anlatsam sayfalar olur. Eminim siz de her baktığınızda kendiniz için bir güzel anı bulacaksınız.

Yürekten inandığım bir konu var ki gerçekten başka İstanbul yok. Değerinin bilinmesine ihtiyaç duyduğumuz günler geçerken bu güzellikleri başka nesillerin görmesi için siz de lütfen elinizden geleni ardınıza koymayın. İstanbul’u sevin, koruyun, dertleşin, dinleyin. O da size karşılık verecektir.

Uzun süredir istediğim gibi olması için uğraştığım İstanbulby.me için Ahmet Dereli’ye, Aynebilim’e, Carlos’a ve aileme teşekkür etmek isterim. Ahmet olmasa bu proje bu sürede tamamlanamazdı. Tamamlansa da içime bu derece sinemezdi. Ayn ise logonun tam istediğim ifadeyi vermesi için çok emek sarfetti. Carlos projeyi duyduğu andan beri heyecanımı paylaştı. Her şeyin güzel olacağına dair inancımı arttırdı. İyi ki yollarımız kesişmiş.

Son olarak ailemden çaldığım bunca zaman için de anneme, kardeşime ve eşime çok teşekkür ediyorum. Uykusuz geceler, uzun yazışmalar, güneşli günlerde bilgisayar başında geçen saatler, toplantılar toplantılar nihayet hepsi bitti. İşte karşınızda benim gözümden İstanbul. Umarım siz de benim kadar seversiniz. Görüşlerinizi merak ediyorum. Bana iletmeyi ihmal etmeyin lütfen.

istanbul by me home

istanbulby.me‘ye istanbulby.me adresinde erişebilir, sosyal ağlardan takip edip gününüzü güzelleştirebilirsiniz:

Facebook: facebook.com/istanbulbyme

Twitter: twitter.com/istanbulbyme

Instagram: instagram.com/istanbulbyme

 

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

  1. Severek takip ettiğimiz fotoğraflarına eklenecek en yenileri merakla bekliyoruz 😉

  2. Burak   •  

    İstanbul en iyi bu kadar anlatılabilirdi. Yazınız ayrı, “İstanbul By Me” fikri ayrı güzel. Blog yazarlığınızda ve bu projede başarılar. ☺

  3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    Teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. İstanbul’u tanıtmak için biraz da olsa katkım olursa çok daha mutlu olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir