iPhone 4’lerimize kavuştuk nihayet

Dostlar kenarından yenmiş elmama kavuştum. Çekilen çileler kutsal dedik. Aldık iphone 4’leri bağrımıza bastık. Mutlu muyum? Evet. Bana şimdi nasıl kullanacağını ve hangi uygulamaların işime yarayacağını düşünmek kaldı. Telefon diyerek kendisine hakaret etmek istemem ama bu güzelliği satın aldıktan sonra çok hastalandım, yataklara düştüm. Bronşit ve sinüzit teşhisi kondu. Bizi yordu, hasta etti kerata. Yeni yıla bile kafam ilaçlardan bir dünya olarak girdim desem yeridir. Bol bol uyudum bu esnada kendisi ile pek ilgilenemedim. Daha ancak 2 gündür kurcalıyorum. Jailbreak yapmadım. Şu an için gerek olduğunu da düşünmüyorum. Daha önce anlatacağım demiştim ya size işte önce kavuşma sürecinden bahsedeyim.

Bana söz verilen tarihte eşimle Vodafone Merkez’e gittik. Şurada ve şurada yazdığım olaylar üzerine bizim ile iletişime geçen Vodafone Kurumsal Müşteri Hizmetleri Yetkilisi Hanımefendi tüm işlemlerimizi 1 saat içinde gerçekleştirdi.  Sonra apar topar işlerimize döndük. Koştura koştura öğle arasında Vatan Bilgisayar’dan Belkin marka birer koruyucu kılıf aldım. Ekranı çizilmesin diye de ayrı bir ekran koruyucu ile kapladıktan sonra gönül rahatlığı ile kullanmaya başladık.  Gelelim ilk izlenimlere:

Tüm gün Twitter, FriendFeed, Facebook, mailler arasında gezinip, müzik dinleyince 24 saat şarj yetiyor. 3G açık, wi-fi kapalı olarak kullanıyorum. Eşim ile aynı gün şarj edip hemen hemen aynı miktarlarda kullandığımız halde eğer benim 3G açıksa %8- %10 daha çabuk şarjım bitiyor. 3G açıkken çok çok çok iyi çekmediği halde eğer 3G kapalı kullanırsam Edge ile daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Hem şarjı da uzun yetiyor. Yine de 2 senelik Vodafone kontratı yaptığımız için 1 Gb ‘lık mobil internet paketi aldık. 10 günlük kullanımım (bunun 3 günü bilgisayarı hiç açmadan cep telefonundan internete bağlandım) yaklaşık 300 mb. Hesaplamama göre bir ayda yaklaşık 1 GB internet paketi kullanımımız olacak. Bu kotayı aşsak bile internet bağlantımızda bir kesilme olmayacak. Sadece hızını insana acı çektirecek kadar yavaş hale getirecekler. Şu durumda aşmayacağımızı umuyorum. Sene 2011 oldu yavaş internet artık çekilmez.

Bu fazlasıyla mobil paket kullanımımızın tek suçlusu itunes‘dan indirdiğim çeşitli uygulamalar. Bunları da bir başka yazımda anlatacağım. Şu ana kadar 10 günde 3 tane Twitter uygulaması değiştirdim bile. Size önereceğim programa karar verdim ama bir blog yazısı yazmak için bir miktar daha incelemeye ihtiyacım var. Son olarak bana önereceğiniz programlar ve daha uzun şarj için taktikler var ise lütfen paylaşmaktan çekinmeyin 🙂

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

6 yorum

 1. Merihturk34   •  

  Bu kadar insan sırada beklerken ve haksızlığa uğrarken siz torpille cihazınızı almışsınız. Doğru ya; “hayatını yaşa” felsefemiz… Hayırlı olsun, güle güle iyi günlerde kullanın.

 2. bma   •  

  Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Ama torpil anlayışınız bu ise ben bir şey diyemiyorum 🙂 Ücretini vererek bir ürün satın almışım. Bir hibe durumu yok. Ben zaten sizler gibi ismimi vererek diğer operatör için sıraya girmiştim ama bana uygun kontratlı paketleri olmadığı için sıra geldiğinde almak istemedim. Daha sonra Vodafone’un şartları daha cazip geldi ve oraya sıraya girdim. Fakat beklerken terbiyesizce bir davranışlarına şahit oldum bunu da şikayet formunda belirttim. Onlarda bana dönüş yapıp yardımcı oldular.Bu tür durumlarda forumlarda insanlar firmaya küfredip, birbirlerine şikayet edip konuşmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Ben ise Vodafone şikayet merkezine durumu bildirdim. Karşılığında özür dilendi cihazları genel bayiden alabileceğim söylendir. Tekrar hakaret işittiğim bayiye yönlendirilmedim. Bir çok arkadaşıma da telefon bulma konusunda yardımcı oldum, hala oluyorum, Torpil söz konusu değil. Doğru yerleri araştırmanız yeterli olacaktır. Karşıdaki firma büyük bir firma ve bana yardım ediyorlarsa doğru kanallar ile yaklaşan herkese de yardım edeceğine inanıyorum. Bu arada felsefem hiç bir zaman “hayatını yaşa” olmadı 🙂

 3. Merihturk   •  

  Vodafone kampanyası bildiğim kadarıyla Ekim 2010’dan beri yapılmakta. Bu zaman zarfında vodafone çoğu kişiye cihazı teslim edemedi ve çoğu kişinin sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Sonrasında 30 gün olan bekleme süresini 60 güne çıkardı ve yine cihazları temin edemedi. Temin edemedi derken bir şekilde alan alıyor fakat bu şanslı azınlığa cihaz dağıtılırken diğer tarafta bu cihaz için aylarca bekletilenlerin olduğunu da bilin. İstiyorsanız sikayetvar.com ‘a bakın, bu hakkını isteyen insanların şikayetleri çözümlenebilmiş mi ? Mesela iki kişi düşünün. Birsi 40 gün önce Sultangazi bayine, diğeri 10 gün önce Kanyon Vodafone bayine başvurmuş. Sizce de 40 gün önce İphone4 için başvuran bir kişi Sultangazi’de oturuyor ve bayisi Vodafone merkez tarafından öncelik tanınmayan bir yerde diye haksızlığa uğramış olmuyor mu? Kapalı olarak övdüğünüz Vodafone’un ana merkezden birilerine öncelik vermeyle uğraşmak yerine “Türkiye’de kim ne zaman başvurmuş, müşterileri mağdur etmememiz için hangi bayiye kaç tane cihaz yollamalıyımız” ın planlamasını yapsa daha adil olmaz mı?
  Kusura bakmayın ama siz de zincirin aksamasına katkı da bulunmuşsunuz ve yaptığımız şey benim gözümde asla “hakkaniyet” kelimesi ile bağdaşmıyor.
  Saygılarımla

 4. bma   •  

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Bu kadar detaylı bilmiyordum. Bana da müşteri hizmetleri yetkilisi hanım, “Hafta da 300-500 tane geliyor ve buradan Türkiye’ye dağıtılıyor. Bize az gönderiyorlar.” demişti. Bu telefonu nasıl edinebilirim diye arkadaşlara sordum. Onlarda Kanyon mağazası öncelikli ama 3 ayda ancak yanıt alırsın demişlerdi. Ben de “3 ay sonra alırım ne olacak ki” deyip sıraya girdim. Sadece 3 gün sonra telefon açıp “2 telefonda geldi, buyurun alın” dediler. Ben ise paketleri bile incelememiştim. Başka sıra bekleyen iki arkadaşımı o bayiye yönlendirdim. Sonra bu seferde Metrocity’deki bayiye nasıl olsa 3 ay içinde gelecekmiş diyerek 2 telefon için sıraya girdim. Onlarda “Yarın gelecek, sabah arayın akşam cihazları alın” dediler. Bu meseleler sadece Vodafone için değil biri Turkcell biri Vodafone. Demek ki çabucak oluyor bu işler diye düşündüm. Daha sonra araştırıp insanların sıraya girdiğini birbirilerine referans numaraları bıraktığını öğrendim. Tabi bu esnada benim başıma can sıkıcı olay gelmişti ve ben çoktan şikayette bulunmuş müşteri temsilcileri ve bölge satış müdürü tarafından aranmıştım bile. Sonra yine araştırmam sonucu bu sırada bekleyen insanların çoğunun kontratlı değil nakit ödeme yaparak ürün satın almak istediğini öğrendim. Benim böyle bir isteğim olmamıştı. 2 sene taahhüt vermeye razıydım. Şu an da taahhüt vermek isteyen 2 sene fatura ödemek isteyen insanların rahatlıkla alabildiğini düşünüyorum. Hem Turkcell’den hem de Vodafone’dan. Servis sağlayıcı GSM firmalarının işine de böylesi geldiği için kontratsız satış kuyruğu almış başını gitmiş. Yine bu cihazları alırken yaşadığım şeyin bir torpil ve hakkaniyetsiz durum olduğunu düşünmüyorum. Yorumunuz için tekrar teşekkürler.

 5. atakan123   •  

  bu kadar kolay diyosun üstadım kontratlı vodafone ben kayseride bulamadım artık inat oldu adıma sen bana türkiye sınırında elinde kontratlı veren bi yerin adresini telini ver ben direk atlayıp arabaya gelip alıyım 1 gün içinde . . .

 6. bma   •  

  adres vereyim de 2 hafta önceye kadar ellerinde vardı (benim için ayırmışlardı) ama şimdi yoktur. Geçenlerde yine başka bir arkadaşım blog yazısı yazdı friendfeed’de paylaştı bu linkleri şikayet formuna ekledi 2-3 gün içinde iletişime geçmişler aldı telefonunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir