Instagram nedir?

 

 

Fotoğrafçılıkla ilgilendiğimi bilen kişiler Instagram’ı aktif bir şekilde kullandığımı bilirler. Instagram’da fotoğraf paylaşmayı çok seviyorum. Hatta blogumun alt kısmında bu fotoğrafları sergiliyorum da.

Peki nedir bu Instagram? Geçenlerde Instagram gerçeklerini anlatan bir infografik gördüm. Infografiği Türkçe’ye çevirerek bu ilginç dataları da sizlerle paylaşmak istedim. Bu da Instagram ile ilgili paylaşacağım blog yazılarının ilki olsun. Infografiğin İngilizce versiyonuna justsocial.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Instagram bir akıllı telefon uygulaması olarak ortaya çıkan (hatta önceleri sadece IOS’da geçerliydi) daha sonra web sitesi ve Android kullanıcıları içinde kullanılabilir hale gelen eğlenceli bir fotoğraf – video paylaşım platformu. Kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimci Instagram’ı 2010 yılında kuruyorlar ve bu günlere getiriyorlar. Kimi kullanıcılar daha güzel fotoğraflar çekmek için kaliteli makineler kullanmayı tercih ede dursun kimileri ise Instagram’ın filtrelerini yetersiz bulup daha renkli bir dünya yaratan diğer uygulamaları satın alarak uygulama geliştiricileri zengin ediyorlar. Yalan yok bu uygulamalar sayesinde daha çok “like- beğeni” alıyoruz ve çoğumuz kendimizi muhteşem fotoğrafçılar sanmaya başladık. İstanbul Instagram’da daha bir güzel, özenmeden hazırlanan bir sandviç fotoğrafı bile 5 yıldızlı şeflerin elinden çıkmış gibi duruyor. Özellikle takip etmeyi tercih ettiğim Instagram kullanıcıları ise Mustafa Seven, Çiler Geçici ve Mehmet Kırali. Kendilerinin fotoğraflarına göz atın bana hak vereceksiniz.

Yeni bir güncelleme ile beraber artık akıllı telefonunuz- tabletiniz ile çektiğiniz fotoğrafları 15 saniyelik video’larınızı Instagram’da paylaşabiliyorsunuz. Doğru etiketler kullanırsanız sizin gibi fotoğraf paylaşan diğer kişilerin dikkatini çekmeniz mümkün. Siz de sizin gibi paylaşım yapan kişileri takibe alıp onlara yorum yazabiliyorsunuz. Instagram’da sizi illa sizin ile aynı dili kullanan kişiler takip etmiyor. Benim takipçilerimin büyük bir kısmı yabancılardan oluşuyor. Ve kulağa ilginç gelebilir ama emoji karakterler ile iletişim kurabiliyoruz. Açıkçası bu çok eğlenceli ve oldukça basit bir iletişim yolu.

Daha ilginç datalar için aşağıdaki infografiğe göz atabilirsiniz. Ben zaten Instagram kullanıyorum diyorsanız beni de “@bernam” kullanıcı adı ile takip etmeyi unutmayın ?

instagram_infografik

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

  1. gökhan göktepe   •  

    güzel yazı instagram sever olarak beğendim

  2. Bernam   •     Yazar

    teşekkür ederim, beğenmenize sevindim.

  3. Pingback: Instagram’da daha populer olmanın yolları – instagram bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir