Instagram içeriklerinizi yedeklemeyi öğrenin

Alt tarafı iki selfie, iki kız buluşması, iki de “aşkitomla kahve qeyfi” fotoğrafı koyuyoruz. Instagram fotoğraflarımın neyini yedekleyeceğim? diyebilirsiniz. Siz de haklısınız. Ama ben düzenli ve faydalı içeriklerini gizli olmayan açık bir hesaptan toplumla paylaşmayı tercih edenlerden bahsediyorum. Ben size kendim için uyguladığım yedekleme taktiklerini anlatayım. İlginizi çekmiyorsa diğer yazılarıma alalım sizi. Buraya kadar gelmişsiniz onları okumadan vallahi bırakmam. Tatlı için ısrar eden misafirlik teyzesi duruşumu kenara bırakıyorum. Zira durum ciddi. Geçen hafta 4040 içerik paylaştığım instagram hesabım bir önceki yazımda anlattığım üzere instagram tarafından kapatılmıştı. Bu akşam saatlerinde hesabımı geri aldım. Ben temkinli olduğum için tüm içeriklerimi zaten ayrı bir kaç alanda muhafaza ediyordum. Dedim ki belki siz de paylaşmak istersiniz. En kötü ihtimal ile anılarınız kaybolmamış olur.

Ben instagram içeriklerimin bağlı olan Facebook sayfama otomatik olarak aktarılmasını sağlıyorum. Facebook instagram’ı satın aldığından beri bu çalışmanın beni çok güvende tutmayacağını düşündüğüm için uzun zamandır kullandığım ifttt servisini tekrar aktif hale getirdim. Ifttt Nedir? Ne işe Yarar? yazım size servisin marifetlerini daha iyi anlatacaktır. Yazımı 2012 yılında yazmışım. Servisin yardımcı olduğu konular çoğalsa da en basit dil ile neler yapabileceğiniz önceki yazımda mevcut. Göz atın lütfen. İnterneti kendim için çalıştırarak ifttt ile instagram postlarımın blogumda sizin görmediği bir bölümde post olarak yayınlanmasını sağlayabiliyorum. 4040 içerik var. Yayınlamadım. Taslak olarak saklıyorum. Bu içerikleri post olarak paylaşabilirim. Kimse ulaşılmanıza mani olamaz. Bir daha başıma böyle bir hadise gelirse tüm instagram trafiğim post olarak blogumda ulaşılabilir olacak. Siz benimgunlerim.com adresini aklınızda tutun yeterli. Geri almak için uğraşmak çok yorucu.

Bu servisi çalıştırmak için bir etiket kullanmam gerekiyor. Ayrıca yine ifttt’i kullanarak her içeriği yine wordpress uzantılı blogumda kategori sayfasına yazı olarak paylaşabiliyorum. Bunun dışında yine ifttt fonksiyonlarını kullanarak bulut servisi Dropbox üzerinde bir klasör açarak görselleri saklayabiliyorum. Bu pek işime gelmiyor çünkü yazılara da ihtiyacım var. Onun için ise Evernote üzerinde tüm içeriklerimi yazıları ve fotoğrafları ile saklayabiliyorum. Evernote derseniz müptelası olduğum uygulamaya dair neler yapabileceğinizi anlattığım Evernote Nedir? Ne işe yarar? yazıma göz atabilirsiniz.

Az evvel şu postu yayınladım. Aşağıda ise Evernote not defterimde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Evernote uygulamasının ücretsiz versiyonunu kullanıyorum. Yeterli oluyor.

Evernote’a hem metin hem de aynı boy görseli kopyalayabiliyorum. Etiket tanımalayabiliyorum, ay tarih sırasına göre yayınlayabiliyorum. Bu arada bu benim kendi defterim olduğu için farklı bir yönerge çalıştırdım ama siz de kendinize özel bir etiket yaratıp örneğin #bernaxyz9918 gibi. böyle bir etiketi ilgilendiğiniz postların altına koyarak o etiket ile paylaşılmış tüm içerikleri böyle bir not defterinde toplayabilirsiniz. Ifttt etiketi gördükçe ilgili postu ve içeriğini defterinize çekecektir. Bunu çok güvenilir bulmuyorum. Çünkü bu etiketi de kopyalar ve saçma sapan içerikler paylaşırlar. Siz otomatik onları da çekmiş olursunuz. Yine de denemekte fayda var. Özellikle yemek tariflerim, Ali’nin kitapları, BLW Günlüğüm gibi içerikleri gözünüzün önünde tutmak için yorum kısmına kendi etiketinizi bırakıp defterinize otomatik kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Umarım instagram ile uzun ve seviyeli bir ilişkimiz olmaya devam eder de bu içerikler sadece bir önlem olarak kalır. Beni @bernamutluaytekin ve @bernam adreslerinden takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir