Infomag: Markaların Yıldızları araştırması

Infomag’in yaptığı bir araştırma sonucuna ulaştım. Okurken pek bir eğlendim. TV pek seyretmiyorum.  Aslında reklamlarda TV’nin sesini tamamen kıstığımı da söyleyebiliriz. Bir reklamın aklımda kalması için 35 kere seyretmeme gerek kalmıyor. Yeni bir reklamın yayına girdiğini gördüğümde de sesini arttırıp seyredip yeniden kısıyorum. 11880 reklamları ile bu duygum tavan yapmış durumda. 9- 8’lik bir ritim ile kulaklarım ve beynim tacize uğramasın diye yaşasın kumandadaki “mute” tuşu.

Gelelim araştırmaya…

Infomag’de yayınlanan araştırmayı Millward Brown Türkiye’de 2000 kişiye üzerinde yaptırmış. Adı Markalar ve Ünlüler. Konusu ise  “Hangi markalar reklamlarında kullandıkları ünlüler ile başarılı oldular, bu ünlü yüzlerin markalarla yaptıkları işbirliği başarılı sonuçlara ulaştı mı?”

Araştırma 35 marka arasında yapılmış. Anket sistemi ile yardımlı ve yardımsız sonuçlar alınmış. Cem Yılmaz ve Türk Telekom %44’lük bilinirlik oranına sahip. Bir çok reklam filminde oynayıp da aldığı yüksek rakamlar ile de magazin basının gündeminde olan Cem Yımaz için de marka içinde oran gayet başarılı. Erman Toroğlu’nun ve Beren Saat’in araştırmada aldıkları sonuçları merak ediyor haldeydim. Beren Saat aynı düşündüğüm gibi ilk reklam da zirve yapıp ikinci reklam da ünlü bilinirliği etkisinden markayı yararlandıramamış. İki ayrı reklam da aynı dönem içinde üstelik tüketici de amaan her yerde de bu kadın/adam denmesine yol açıyor. Umarım markalarda bunu görür ona göre davranır. Bana Erman Toroğlu’nun bir çok reklamda çıkmasından gına gelmişti. Hatırladım da…

Detayları bu ay ki Infomag dergisinde bulabilirsiniz. Dergiyi almadan şu linke bakmayı da unutmayın… Keyifli okumalar…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir