Hayalimdeki uzay

İlk okulda iken güneş tutulması olacak dediğinde öğretmenim, siyah isli camlardan bakalım gökyüzüne de mucizeyi görelim diye beklemiştim. Her sene olmayacağını öğrendiğim de ise ne çok ağlamıştım. Şimdi ki çocuklar şanslı. İlk kez bu söylenen klişe lafa yürekten inanıyorum. Çünkü Nurcan ablaları onlara teleskop yapacak kendi elleriyle. Okullarının bahçesinden yıldızları seyredebilecekler.

Bunun için tek yapmaları gereken şey “Hayalimdeki Uzay” denildiğinde anladıkları şeyleri resme dökmek ve ilkteleskobum.org sitesine göndermek. Site üyeleri resimleri oylayıp ortalama puan usulüne göre en güzel resmi seçecekler. O resmin sahibinin okulu Nurcan’ın elinden harika bir teleskop sahibi olacak. Yarışma önce İstanbul genelinde yapılıyor. Malum Nurcan teleskopları kendi yapacağı ve işin maddi boyutunu da kendi karşılayacağı için hepsine yetişemeyecektir. Daha sonra yurt geneline yayılması planlanıyor. Her ilde bir okulun teleskobu olacak.

Nurcan ile güzel bir kahve etkinliğinde tanıştım. Bana gökyüzünden bahsederken gözleri parlıyordu. Bende ona odamdaki yalancı yıldızlardan bahsettim. Bir gün beraber gözlem yapacağız ve bende gerçeklerini göreceğim. Bu projeyi tamamen kendi imkanlarıyla gerçekleştirirken ona yardımcı olabilmek benimde çok istediğim şeylerden biri. Proje ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Yarışmanın katılım koşullarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. Nurcan Örtügen Gök   •  

    Yer verdiğin için teşekkür ederim Berna. Bu ilk adımın, çok güzel aydınlık yollara çıkacağına inanıyorum. İçimde öyle bir his var 😛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir