İlk işim

Blog fırtınası Gün 11. İlk işiniz hakkında yazın.

Lisede yaptığım stajı saymazsak ilk iş deneyimim geçemediğim sınavları vermek için gittiğim muhasebe bürosuydu.

O dönem 17 yaşındayım. İşletme okuyorum. İşletme ile aram iyi, iktisat ile de iyi ama kahrolası muhasebeden hiç anlamıyorum. Şirket birleştirilmesi sorusu sorulduğunda şirketlerin muhasebe kalemlerini toplayıp da deftere yazdığım o sınavı hala gülümseyerek hatırlarım. Muhasebeden bütünlemeye kaldım tabii bu şekilde olunca. Ailemizin yakın bir dostunun Muhasebe bürosunun yanında 1 ay çalışıp bütünlemede dersi verme niyetindeyim. Her gün yanımda bir de muhasebe defterimi götürüp tüm yaptığım işlemleri kayıt altına alıyordum. Öğlen yemeğe çıkmıyor, ders çalışıyor onun dışında da kim ne iş verirse yapıyordum. Maaş alacağımı düşünmemiştim. Sadece öğrenme peşindeydim. Akşam gündüz çözemediğim vize ve final sorularını muhasebe bürosunda çalışan diğer kişilere danışıyordum. Diğer zamanlarda da onlar da bana ellerini oyalayacak işleri yaptırıyor ama yaptırırken de neden böyle yaptığımızı, hangi işlemin ne işe yaradığını tek tek anlatıyorlardı.

O dönem kullanılan Eta adlı bir muhasebe programı vardı. Onun da nasıl kullanılacağını öğretmişlerdi. 53 tane müşterinin tüm hesaplarını kontrol edebiliyordum. Faturalarını kayıt altına alıyordum. Bilgisayar kullanması olmasa çok da dayanılacak bir iş değildi. O düğmelere basmak, rengarenk ekranla oynamak eğlenceli geliyordu. Sadece o kadar.

Bir ay sonunda gitme zamanım gelmişti. Bu yaptığım işler için bana ödeme yaptıklarını söyleyip elime ilk maaş zarfımı verdiklerinde çok şaşırmıştım.

Muhasebeyi de geçtim sonunda ama o kadar bıkmışım ki en yapmak istemediğim işin bu olduğuna karar verdim 🙂 Büyük konuşmamak lazımmış 3 sene sonra bankacılığa başlayınca anladım.

 
Blog Fırtınası’da neymiş diyenler, sizi şuraya alalım.

Diğer yazılar için de  Blog fırtınası etiketine göz atabilirsiniz.

 

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir