İçimdeki çocuğu mutlu etmekle meşgulüm

Hayat bana güzel. Samimi sarılmalar, ilgiyle sizi dinleyen gözler, güzel sohbetler, işinden bahsederken gözleri parlayan insanlar. Bir kaç gündür yine çok yoğunum. Koşturmacalar içindeyim. Hafta başında misafirim vardı. 2 gün onunla ilgilendim. En sevdiğim yerlerden birini bir kere daha keşfettik. İstiklal Caddesi’nin girişine “Berna bu caddeye giremez” yazan bir tabela koyacaklar diye korkuyorum.

2 gün boyunca neredeyse Taksim’de yaşadığım yetmezmiş gibi bir de etkinliklere davetliydim ve o etkinlikler de İstiklal Caddesinde yapılıyordu. Dün Leb-i Derya’da güzel bir akşam yemeği ve Cornetto Ürün Müdürü’nün tüm merak ettiğim soruları sıkılmadan cevaplaması çok keyifli saatler geçirmemi sağladı. Ardından da duvara yansıtılan İnteraktif oyunu oynama çabalarım takdire şayandı. Telefonun tuşlarına basarak yönlendirdiğim ufaklığa Cornetto’ları yedirdim. Oyunu kazandım. Sonra gelsin bu sıcakta mis gibi dondurmalar. Ufaklık benim sayemde 3 tane dondurma yese de, ben akşam eve giderken bir koca kutu dondurmayı yanımda taşıyordum. Koskoca ay boyunca buzluktaki bu dondurma stoğunu eritmek için çok yoğun çaba sarfedeceğiz.

Gelelim gece boyunca öğrendiklerime. Beyoğlu Belediye Başkanının da ilgisini çeken bir uygulama yaptıklarından bahsettiler. Oldukça büyük bir ilgi olduğu için de çok mutlular. Dondurma dendiğinde akla gelen firma olmaktan mutlular. Algida gelmeden evvel kişi başı dondurma yeme oranının şimdiye göre nasıl bir oranda olduğundan bahsettik. Yine de dondurma denince akla gelen ilk firma olmalarına rağmen diğer ülkelere göre nasıl az miktarda dondurma tükettiğimizi konuştuk. Biz çok sevdiğimiz için dolapta yaz kış dondurma oluyor. Ama yine de dondurmaya tatlı olarak bakılmadığı zamanlar da yok değil. Aslında bu bizim evimizde Vienetta ile biraz aşıldı. Koskocaman güzel bir pasta tabi dondurma deyip geçemezdik. Daha sonra dondurmalı pasta ile gönlümü fethettiler. Doğum günüm yaz günlerinden birine denk geldiği içindir ki kendimi bildim bileli Vienetta ile kutlamalarımı kabul ederdim. Bu sene Dondurmalı pasta ile bu durum değişti. Seneye yeni çeşitleri de çıktığında daha mutlu kutlamalar olacak biliyorum.

Dünkü etkinlik Cornetto üzerineydi. Resmen Algida üzerinden eski günlerimizi andık diyebilirim. Orta okulda yediğimiz dondurmalardan çok sevdiğimiz halde üretimden kaldırılan Winner’dan bahsettik. Geçenlerde Ercüment Büyükşener’in paylaştığı bir fotoğraftan da bahsettim. İskoçya’da ki Cornetto’lar ile ilgiliydi.

Onlar Cornetto ise biz ne yiyoruz dedim. İsyan ettim resmen. Müjdemi aldım diyebilirim seneye böyle bir çeşit dondurma geliyormuş. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki olan Acai Berry ile yapılmış dondurma yurt dışında çok tercih ediliyormuş.İşletme mantığı ile düşününce ülkende hangi ham maddeye daha kolay erişilebilir ise onlardan imal edilen ürünlerin sunulması daha mantıklı. Hem alıştığımız tadlara yabancılık çekmiyoruz hem de maliyetinin düşüklüğü sebebiyle uygun fiyatlı dondurma yiyebiliyoruz. Ülke ekonomisine katkısı da ayrı mesele.

Bu nedenle Acai Berry’li dondurma yerine bizim ülkemizde oldukça sevilen bağışıklık sistemi için de oldukça yararlı olduğu bilinen “Böğürtlen” yani Karadut’dan” yapılan Cornetto tercih edilmiş. Satışların da oldukça iyi olduğu söylendi.

Ben karadutmuş böğürtlenmiş  sevmem ama şu külahları beni deli ediyooooor…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. Burcu   •  

    ühühüüüü gelemedim aklım sizde kaldı ama :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir